НАСТАВНИЦИ ДОБИЈАЈУ ОТКАЗЕ Нико не жели да ради у школи ПРОСВЕТА НА КОЛЕНИМА
Управе школа широм Велике Британије саопштиле су да су принуђене да отпуштају наставно особље како би избегли финансијске губитке, упркос обећањима лабуристичке владе да ће запослити 6.500 нових наставника, пишу данас британски медији.
То је било једно од главних обећања по доласку лабуриста на власт у јулу прошле године, али синдикати просвете сада кажу да су већ почела отпуштања запослених у школама, преноси Гардијан.
Након више од деценије смањења финансирања у просвети под владом торијеваца, више није остало места за уступке па је ова болна мера била нужна, наводи лист.
Из синдиката просвете упозоравају да ако влада настави са планом према којем неће додатним средствима финансирати повећања плата наставника у наредној години, још већи број њих остаће без посла.
Како су показали подаци објављени уочи Божића, све је мање људи који желе да се образују за наставнике у основним и средњим школама.
Истовремено, ту је и проблем све већег одласка запослених у просвети, а сваки четврти новозапослени наставник на послу се задржи мање од три године, па је 2023. први пут исто толико наставника напустио професију колико је почело да ради у образовном сектору, показују статистички подаци.
Школске управе страхују да би се ситуација могла додатно погоршати у зависности од повећања плата за наредну годину.
Министарка просвете Бриџет Филипсон у децембру је навела да би повећање од 2,8 одсто било прикладно након пораста од 5,5 одсто за ову годину, док је национални синдикат просвете затражио већи раст плата јер ће, у супротном, још наставника напустити своју професију.
Школске управе и синдикати, ипак, страхују да би, без обзира на коначни исход повећања зарада, могло доћи до отпуштања ако влада буде тражила да школе раст плата покрију из постојећих буџета.
Тако је анкета спроведена у 90 основних школа у Западном Јоркширу показала да више од половине њих планира отпуштања наставног особља, док је 90 посто навело да неће запослити нове наставнике.
Портпарол министарства образовања казао је да је влада наследила многе фискалне изазове, укључујући мањак од 22 милијарде фунти, али да је ипак буџет предвидео заштиту кључних приоритета у просвети, укључујући основна средства за школе.
“Знамо да су школе суочене са изазовима, али упркос економском контексту ми смо издвојили додатне 2,3 милијарде фунти за школске буџете, при чему је једна милијарда превдиђена за децу и младе са посебним потребама”, казао је портпарол.