Мекдоналдс повлачи “ПРОБЛЕМАТИЧНЕ ХАМБУРГЕРЕ” Нема их У ПЕТИНИ РЕСТОРАНА Ево које су НАЈВЕЋЕ ЕПИДЕМИЈЕ У САД
ВАШИНГТОН: Ланац брзе хране МекДоналдс повукао је продају хамбургера "куартер поундер" (четврт фунте) у петини својих ресторана у Сједињеним Америчким Државама, након избијања заразе ешерихијом коли од које је, након конзумирања тог хамбургера, оболело скоро 50 људи у 10 држава, а једна је умрла.
Компанија је саопштила да верује да би се више људи разболело да контаминација потиче од самих пљескавица, додајући да би кривац могао бити лук који се користи на пљескавицама.
Подсетимо, амерички центри за контролу и превенцију болести повезали су у уторак "куартер поундер" хамбургере са избијањем заразе, која је забележена у Колораду, Небраски и другим државама.
Већина оних који су се разболели пријавили су да су јели "куартер поундерс" из тог ресторана, а истражитељи раде на томе да потврде који је састојак хране контаминиран.
Све епидемије ешерихије у САД
Епидемије изазване бактеријом Escherichia coli (E. coli), посебно сојевима који производе токсин (нпр. Е. цоли О157), изазвале су озбиљне здравствене кризе у САД током протеклих деценија. Ове епидемије обично потичу од контаминиране хране, воде или контакта са зараженим особама. Ево прегледа неких од најтежих и најпознатијих епидемија E. coli у САД:
Ланац ресторана Jack in the Box (1993) - Једна од најпознатијих и најгорих епидемија E. coli О157 у САД догодила се 1993. године, када је заражена говедина послужена у хамбургерима у ресторану Јацк ин тхе Боx изазвала ширење инфекције. Епидемија је погодила четири западне државе - Вашингтон, Калифорнија, Невада и Ајдахо.
- Заражених: 732
- Хоспитализованих: 178
- Смртних случајева: 4, углавном деца
- Ова епидемија је покренула реформе у инспекцији меса и строже регулације у индустрији брзе хране.
Спанаћ епидемија (2006) У септембру 2006. године, E. coli О157 повезана са контаминираним спанаћем проузроковала је велику епидемију широм САД-а. Испоставило се да је извор заразе био спанаћ из долине Сан Бенито у Калифорнији.
- Заражених: 199 у 26 држава
- Хоспитализованих: 102
- Смртних случајева: 3 Ова епидемија изазвала је озбиљну забринутост у вези са безбедношћу свеже салате и зеленог поврћа у САД.
Контаминирани бостонски краставци (2011) Још једна велика епидемија изазвана E. coli О157 догодила се 2011. године, када су контаминисани бостонски краставци из Мексика довели до ширења заразе.
- Заражених: 25 у 12 држава
- Хоспитализованих: 9
- Смртних случајева: 1
Зелена салата (2018) Године 2018, E. coli О157 повезана са контаминираном зеленом салатом изазвала је епидемију која је обухватила неколико савезних држава.
- Заражених: 210 у 36 држава
- Хоспитализованих: 96
- Смртних случајева: 5 Ова епидемија је била једна од највећих у последњој деценији, изазивајући велику панику и повлачење ове салате са тржишта.
5. Епидемија из 2019. године – поново зелена салата Само годину дана након епидемије из 2018, E. coli је поново пронађена у зеленој салати, што је изазвало нову епидемију.
- Заражених: 167 у 27 држава
- Хоспитализованих: 85
- Смртних случајева: Није било пријављених смртних случајева, али је неколико случајева било озбиљно.
Wеndy's ресторани (2022) – У августу 2022. године, E. coli О157 из салата koје су садржавале зелену салату, послуживаних у ланцу ресторана Wеndy's изазвала је епидемију у неколико држава.
- Заражених: Више од 97 случајева у 6 држава
- Хоспитализованих: 43
- Смртних случајева: Није пријављено
Иако извор заразе није дефинитивно утврђен, Wеndy's ресторани повукли су све зелене салате из својих објеката.
И. Радоичић