ЕКСПЛОЗИЈА ЗАПАЛИЛА НЕБО
(ВИДЕО) ИЗРАЕЛЦИ ЖЕСТОКО УДАРАЛИ ПО СИРИЈИ, ДИМ У БЛИЗИНИ РУСКЕ БАЗЕ Гађали складишта ракета, ПОТРЕСИ КАО ЗЕМЉОТРЕС
Огромна експлозија осветлела је ноћас небо изнад Сирије након што су у највећим израелским ваздушним ударима у више од једне деценије погођени војни објекти, а детонацију су регистровали и сензори за земљотресе.
Дејли мејл преноси наводе Сиријске опсерваторије за људска права да је мета био приобални регион Тартус у којем се налази и руска поморска база.
- Израелски авиони су покренули ударе у којима су мета били јединице противваздушне одбране и складишта ракета земља-земља. Ово су били најжешћи ваздушни удари на овај приобални регион Сирије од почетка таквих напада 2012" - неведено је из те организације, преноси Курир.
Експлозија је била толико снажна да је на сеизмичким сензорима забележен потрес од три степена Рихтерове скале.
Истраживач Ричард Кордаро је навео да је детонацију регистровала магнетометарска станица у Иснику на западу Турске, која је од места експлозије удаљена 820 километара.
A Massive Explosion seen in Northwestern Syria near the City of Tartus, following an Israeli Strike against a Munitions Depot; with the Explosion reported to have been so large, that it measured as a 3.0 Magnitude Earthquake on nearby Seismic Sensors. pic.twitter.com/i1jC1vNjVJ
— OSINTdefender (@sentdefender) December 15, 2024
Он је навео да се сигнал сигнал кретао "два пута брже" од оног какав се региструје приликом обичног земљотреса.
Тартус је локација једне од две кључне руске базе у Сирији, а поред тога што је користи морнарица, ту се налази и складиште муниције.
Застрашујућа експлозија, као и секундарне детонације, могли би да указују да је у израелском ваздушном удару погођена велика количина ускладиштеног оружја.
Драматични видео снимци који круже друштвеним мрежама приказују огроман бљесак за којим је уследило неколико експлозија и гигантска "печурка" дима која се уздиже ка небу.
Министарство спољних послова Русије јуче је објавило да је евакуисало део дипломатског особља из Сирије, недељу дана након пада са власти председника Башара ал Асада који је добио азил у Москви.
Поморску војну базу у сиријској луци Тартус успоставио је Совјетски савез још 1971. године.
До 2017. уместо базом Руси су ту локацију, која им је једина коју имају у Средоземљу, називали "Центром за материјално-техничку подршку".
Тај центар је коришћен за испоруке оружја и других потрепштина након што је Русија 2015. започела интервенцију у грађанском рату у Сирији.
Руски председник Владимир Путин је 2017. наредио проширење базе, након што ју је Асад бесплатно изнајмио Москви на 49 година у замену за војну помоћ коју му је Русија пружала да остане на власти.
JUST IN: 🇮🇱 Israel continues to conduct airstrikes in Syria. pic.twitter.com/06nQDxz3Fw
— BRICS News (@BRICSinfo) December 15, 2024
Руска војска од 2015. оперише и из ваздухопловне базе Хмејмим, која је настала пренаменом постојећег циволног аеродрома у близини лучког града Латакије.
Верује се да је та база добро заштићена, а руски медији објавили су да је домет противваздушне одбране око ње до 250 километара.
Иако руска војска не објављује податке о бројности трупа у две кључне базе у Сирији, аналитичари верују да је количина трупа тамо стационираних значајно опала након почетка Путинове инвазије на Украјину.
Дмитриј Песков, портпарол Кремља, прошле недеље је изјавио да је Москва у контакту са новим властима у Сирији у вези са будућношћу руских база.
Абу Мухамед ал Џолани, вођа џихадиста из Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС) који су предводили побуњеничке снаге у свргавању Асада, рекао је да Израел нема оправдања за нападе у Сирији.
О Русији, чија је војна интервенција пре скоро десет година помогла у преокретању равнотеже у Асадову корист и која је након преврата дала азил Асаду, Џолани је казао да би односи Москве са Сиријом требало да служе заједничким интересима.