DIVOVSKI LEDENI BREGOVI NEKAD SU PLUTALI KRAJ BRITANIJE Pronađeni tragovi stari 18.000 godina
Ogromne sante leda, veličine srednje velikih gradova, nekada su plutale obalama Velike Britanije, otkriva novo istraživanje koje baca svetlo na klimatske promene koje danas pogađaju Antarktik.
Na dnu Severnog mora pronađeni su tragovi stari više od 18.000 godina, za koje se veruje da su ih ostavile ove masivne ledene gromade. Reč je o prvim konkretnim dokazima da je nekadašnji britansko-irski ledeni pokrivač stvarao sante leda slične veličine onima koje danas viđamo oko Antarktika.
Naučnici su koristili visoko precizne 3D seizmičke snimke prikupljene tokom energetskih i vetroenergetskih istraživanja morskog dna. Uočeni su prorezi u obliku češlja, koji ukazuju na ogrebotine nastale usled pomeranja ogromnih ledenih masa. Neki od tih tragova pronađeni su čak 145 kilometara od savremene škotske obale.
Procene pokazuju da su sante bile široke između pet i više od deset kilometara, dok im je debljina dostizala i do 180 metara. Po svojoj veličini, mogu se uporediti sa gradovima poput Noriča ili Kembridža.
Prema rečima glavnog autora studije, morskog geofizičara Džejmsa Kirkama, ove sante su imale izgled "stolova", sa izuzetno širokom i ravnom površinom.
On ističe da današnji antarktički ledeni pokrivač okružuje više od 70% ledenih polica, koje igraju ključnu ulogu u stabilizaciji glečera.
Iako se postavke ledenih polica međusobno razlikuju, istraživači veruju da podaci iz prošlosti mogu biti ključni za razumevanje kako bi antarktički ledeni sistem mogao da reaguje na savremeno globalno zagrevanje.