ДЕВЕТ МЕСЕЦИ У ОРБИТИ Астронаути откривају све о неочекиваном изазову, драматичним тренуцима у свемиру и тешком повратку на Земљу
Астронаути Суни Вилијамс и Буч Вилмор поделили су своја искуства из дугог боравка на Међународној свемирској станици, који је трајао много дуже од планираног, због квара на „Боинговој“ капсули.
Не желимо да кривимо никога, већ да гледамо напред и учимо из грешака – поручили су астронаути Суни Вилијамс и Буч Вилмор у првом интервјуу након повратка на Земљу, после чак девет месеци неочекиваног боравка у орбити због квара на свемирској летелици.
Двоје астронаута вратили су се 19. марта, а у понедељак су дали ексклузивни интервју за „Фокс њуз“. Том приликом су одржали и конференцију за медије у Свемирском центру Џонсон у Хјустону.
Говорили су о искуствима са Међународне свемирске станице (ISS), о осећајима када су сазнали да ће морати да остану дуже од планираног, али и о одговорности НАСА-е, „Боинга“ и њих самих за продужени боравак у свемиру.
Од осам дана до девет месеци у орбити
Када су Буч и Суни у јуну 2024. стигли на ИСС, њихова мисија је требало да траје свега осам дана. Међутим, због квара на потисницима „Боингове“ капсуле „Старлајнер“, повратак је више пута одлаган. Летелица је у септембру враћена на Земљу без посаде, како би се спречили потенцијални ризици, а астронаути су на крају стигли кући у капсули „Кру Драгон“ компаније „СпејсX“.
„Када су нам рекли да ћемо остати до фебруара, знала сам да морамо да променимо начин размишљања. Одлучила сам да извучем максимум из ситуације“, рекла је Суни, истичући да је почаствована што је могла да посматра бројне научне експерименте на станици.
Буч је нагласио да је њихова мисија била већа од појединачних искустава. „Ми смо алат у служби наше нације. Наравно да сам размишљао о томе да ћу пропустити важне тренутке у животу своје породице, али знали смо да смо део нечег већег“, рекао је он.
Лекције из свемира – нема кривице, само изазови
Док су многи критиковали „Боинг“ због проблема са „Старлајнером“, астронаути су истакли да не желе да оптужују било кога. „Свемирска истраживања су изузетно сложена. Ово је нова технологија и неизбежно је да ће бити препрека“, истакао је Буч.
Суни је додала да проблеме не доживљава као пропуст „Боинга“, док је Буч признао да су сви, укључујући и њих саме, делом одговорни. „Као командант, постоје ствари које сам требало да питам, али тада нисам знао да су важне. Сада, гледајући уназад, неки сигнали су били ту.“
Политика и мисија
Борба двоје астронаута у свемиру постала је и политичка тема када су Доналд Трамп и Илон Маск оптужили администрацију Џоа Бајдена да је намерно оставила астронауте дуже у орбити. На питање шта би поручили Трампу и Маску, Буч је дипломатски одговорио: „Поштујем их и верујем им. Драго ми је што наши национални лидери показују интересовање за свемирски програм, јер он има глобални значај.“
Суни је додала да јој је драго што је њихова мисија скренула пажњу на важност свемирских истраживања. „Показали смо да можемо да изводимо сложене операције – да шаљемо људе у свемир, да раде тамо и да их безбедно вратимо назад.“
Брз опоравак након тешке мисије
Један од најупечатљивијих аспеката њиховог повратка било је њихово физичко стање. Фотографије по слетању откриле су приметне промене – Суни је имала више седих власи, видљиво мршавије лице и исцрпљене руке. Лекари су били изненађени утицајем дугог боравка у бестежинском стању.
Међутим, након само две недеље, њихов опоравак је био запањујуће брз. Пулмолог Винај Гупта је приметио да се Суни већ вратила у форму. „Њено лице је пуније, изгледа одморније, а сигурно и боље једе.“
Суни је свој повратак назвала „чудесним“. Иако ће им требати до шест недеља да се у потпуности рехабилитују, већ сада изгледају спремни за нове изазове. „Наше тело је невероватно прилагодљиво, а гравитација нас увек позива назад“, закључила је она.