DEVET MESECI U ORBITI Astronauti otkrivaju sve o neočekivanom izazovu, dramatičnim trenucima u svemiru i teškom povratku na Zemlju
Astronauti Suni Vilijams i Buč Vilmor podelili su svoja iskustva iz dugog boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici, koji je trajao mnogo duže od planiranog, zbog kvara na „Boingovoj“ kapsuli.
Ne želimo da krivimo nikoga, već da gledamo napred i učimo iz grešaka – poručili su astronauti Suni Vilijams i Buč Vilmor u prvom intervjuu nakon povratka na Zemlju, posle čak devet meseci neočekivanog boravka u orbiti zbog kvara na svemirskoj letelici.
Dvoje astronauta vratili su se 19. marta, a u ponedeljak su dali ekskluzivni intervju za „Foks njuz“. Tom prilikom su održali i konferenciju za medije u Svemirskom centru Džonson u Hjustonu.
Govorili su o iskustvima sa Međunarodne svemirske stanice (ISS), o osećajima kada su saznali da će morati da ostanu duže od planiranog, ali i o odgovornosti NASA-e, „Boinga“ i njih samih za produženi boravak u svemiru.
Od osam dana do devet meseci u orbiti
Kada su Buč i Suni u junu 2024. stigli na ISS, njihova misija je trebalo da traje svega osam dana. Međutim, zbog kvara na potisnicima „Boingove“ kapsule „Starlajner“, povratak je više puta odlagan. Letelica je u septembru vraćena na Zemlju bez posade, kako bi se sprečili potencijalni rizici, a astronauti su na kraju stigli kući u kapsuli „Kru Dragon“ kompanije „SpejsX“.
„Kada su nam rekli da ćemo ostati do februara, znala sam da moramo da promenimo način razmišljanja. Odlučila sam da izvučem maksimum iz situacije“, rekla je Suni, ističući da je počastvovana što je mogla da posmatra brojne naučne eksperimente na stanici.
Buč je naglasio da je njihova misija bila veća od pojedinačnih iskustava. „Mi smo alat u službi naše nacije. Naravno da sam razmišljao o tome da ću propustiti važne trenutke u životu svoje porodice, ali znali smo da smo deo nečeg većeg“, rekao je on.
Lekcije iz svemira – nema krivice, samo izazovi
Dok su mnogi kritikovali „Boing“ zbog problema sa „Starlajnerom“, astronauti su istakli da ne žele da optužuju bilo koga. „Svemirska istraživanja su izuzetno složena. Ovo je nova tehnologija i neizbežno je da će biti prepreka“, istakao je Buč.
Suni je dodala da probleme ne doživljava kao propust „Boinga“, dok je Buč priznao da su svi, uključujući i njih same, delom odgovorni. „Kao komandant, postoje stvari koje sam trebalo da pitam, ali tada nisam znao da su važne. Sada, gledajući unazad, neki signali su bili tu.“
Politika i misija
Borba dvoje astronauta u svemiru postala je i politička tema kada su Donald Tramp i Ilon Mask optužili administraciju Džoa Bajdena da je namerno ostavila astronaute duže u orbiti. Na pitanje šta bi poručili Trampu i Masku, Buč je diplomatski odgovorio: „Poštujem ih i verujem im. Drago mi je što naši nacionalni lideri pokazuju interesovanje za svemirski program, jer on ima globalni značaj.“
Suni je dodala da joj je drago što je njihova misija skrenula pažnju na važnost svemirskih istraživanja. „Pokazali smo da možemo da izvodimo složene operacije – da šaljemo ljude u svemir, da rade tamo i da ih bezbedno vratimo nazad.“
Brz oporavak nakon teške misije
Jedan od najupečatljivijih aspekata njihovog povratka bilo je njihovo fizičko stanje. Fotografije po sletanju otkrile su primetne promene – Suni je imala više sedih vlasi, vidljivo mršavije lice i iscrpljene ruke. Lekari su bili iznenađeni uticajem dugog boravka u bestežinskom stanju.
Međutim, nakon samo dve nedelje, njihov oporavak je bio zapanjujuće brz. Pulmolog Vinaj Gupta je primetio da se Suni već vratila u formu. „Njeno lice je punije, izgleda odmornije, a sigurno i bolje jede.“
Suni je svoj povratak nazvala „čudesnim“. Iako će im trebati do šest nedelja da se u potpunosti rehabilituju, već sada izgledaju spremni za nove izazove. „Naše telo je neverovatno prilagodljivo, a gravitacija nas uvek poziva nazad“, zaključila je ona.