БИЋЕТЕ БАШ ИЗНЕНАЂЕНИ! Ево која је највећа етничка група у САД, а нису Енглези
Имајући у виду корене Сједињених Држава у британској империји, већинско бело становништво, језик којим се говори, уобичајено се сматра да су Енглези већинска етничка група.
Имајући у виду корене Сједињених Држава у британској империји, већинско бело становништво, језик којим се говори, уобичајено се сматра да су Енглези већинска етничка група. Међутим, детаљни подаци Федералног бироа за попис становништва показују да је најчешће порекло Американаца заправо немачко.
Током 19. века Немачка (или делови Европе који ће мање-више постати Немачка) слали су Сједињеним Државама више имиграната него било која друга земља и то са прилично убедљивом разликом. Ако се узме у обзир целокупна популација у то време, то је највећи талас имиграната који је Америка примила из било које земље од 1820. године, када је почео да се ради попис становништва.
Немци су дуго владали захваљујући питању из анкете: „Које је порекло ове особе или етничко порекло?“ Али 2020. године, попис је представио детаљније расно питање које се бави скоро истом темом. То је охрабрило људе не само да означе своју расну припадност (са ознаком „бели” или „црни или Афроамериканци”), већ и да забележе детаље свог „порекла” („на пример, немачки, ирски, Енглези, Италијани, Либанци , египатски, итд.”).
По том критеријуму, Енглези су били на врху. Према резултатима пописа 2020, 46,6 милиона Американаца тврди да има бар неко енглеско порекло, док 45 милиона тврди да има нешто из немачког. (Ако погледате само људе који тврде да имају једну етничку позадину, Енглези туку Немце, 25,5 милиона према 15,4 милиона).
Зашто се ово догодило
Биро за попис становништва различито мери два питања. Разматрају се само два одговора за питање о пореклу, али најмање шест за новоуведено расно питање, и иде се у више детаља како би се људи подстакли да одговоре на питање о расној припадности. Али изгледа да то не објашњава ове разлике у потпуности.
У земљи којој су још увек веома јасни трагови британског колонијализма, чини се да је могуће да људи мисле о „Енглезима“ као о подразумеваној, а не о специфичној етничкој групи.
Али када је истраживачки тим Вашингтон поста детаљније анализирао податке за повезано, али одвојено питање о пореклу, отркили су да је први и једини пут када је попис навео енглеско као предложено порекло било 1980. године – што је такође једина година када су Енглези победили Немце као најбројнија етничка група у Америци.
Федерални истраживачи су увидели да је ово проблем, али могуће објашњење се крило и „референтном оквиру“, јер Американци „етнички“ често користе у значењу „не Англо“, тако да испитаници можда нису мислили на Енглезе као етничку групу са специфичним коренима у Уједињеном Краљевству.
Нагло порастао број Ираца
Али од 2000. године па надаље, Биро за попис није понудио ни енглески ни немачки као примере. А када су били препуштени сами себи, грађани су чешће бирали немачки, а мање енглески.
Укључивање у листу понуђених одговора „Афроамериканаца“ више испитаника је бирало тај одговор. Слично, примећено је нагло повећање броја Ираца када је и то убачено у понуђене одговоре.
У сваком случају, истраживачи су приметили да резултати умногоме зависе од начина како је формулисано питање. Тако да када се људи подсете да пазе и ментално протресу своје породично стабло, они га и пронађу, тако да је предоминатно порекло Американаца у ствари немачко.