АМЕРИКАНЦИ НАПРАВИЛИ ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: Русија није агресор; Траже повратак у Г7?
Сједињене Државе се противе употреби термина "агресор" за Русију у новом саопштењу Г7, преноси "Фајненшел тајмс", позивајући се на западне званичнике.
САД се противе томе да се Русија назове агресором у изјави Г7 на трећу годишњицу инвазије Москве на Украјину, претећи да поремете традиционалну демонстрацију јединства, наводи пет западних званичника упознатих са овим питањем. Учешће украјинског председника Володимира Зеленског на виртуелном самиту Г7 у понедељак такође још није договорено, рекли су званичници.
До несугласица долази након што је амерички председник Доналд Трамп окривио Украјину за рат, описао Зеленског као "диктатора без избора" и предложио да Русија треба да буде позвана назад у Г7.
Амерички изасланици су се успротивили фрази "руска агресија" и сличним описима које су лидери Г7 користили од 2022. године да описују сукоб, рекли су западни званичници.
Водеће светске економије традиционално су издале изјаву подршке 24. фебруара, на дан када је пре три године почела инвазија у пуном обиму.
"Упорни смо да се мора правити разлика између Русије и Украјине. Они нису исти", рекао је један званичник о овом питању за "Фајненшел тајмс".
"Американци блокирају тај језик, али ми и даље радимо на томе и надамо се споразуму", додао је званичник.
Амбасада САД у Кијеву одбила је да коментарише.
Руска агресија је пет пута поменута у прошлогодишњој изјави лидера Групе 7 најразвијенијих земаља света:
"Позивамо Русију да одмах прекине свој агресивни рат и потпуно и безусловно повуче своје војне снаге са међународно признате територије Украјине", наводи се у саопштењу за 2024.
Инсистирање Трампове администрације на омекшавању језика одражава шири помак у америчкој политици да се рат опише као "украјински сукоб", рекла су двојица људи упознатих с тим.
Недавне изјаве америчког Стејт департмента користе сличне формулације, укључујући читање са састанка државног секретара Марка Рубија са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом у Ријаду у којем се два пута помиње "сукоб у Украјини". Промена означава одступање од језика који користи Бајденова администрација, која је често користила фразе као што је "руска агресија" када се односи на највећи копнени рат у Европи од Другог светског рата.
Спор око изјаве долази након недеље у којој је Трамп ласкао Путину, пристао на многе његове захтеве у вези са руским ратом у Украјини и показао спремност да нормализује односе Вашингтона са Москвом, пославши високе америчке званичнике да се састану са високим руским званичницима у уторак у Ријаду.
Трамп је такође тврдио да Зеленски има рејтинг одобравања у Украјини од само 4 одсто. Ипак, анкета објављена ове недеље показала је да је председник уживао 57 одсто подршке код куће, у односу на 52 одсто у децембру, према Кијевском међународном институту за социологију.
Путин је топло реаговао на потезе Трампове администрације.
"Амерички преговарачи су били потпуно другачији – били су отворени за преговарачки процес без икаквих пристрасности или судова о ономе што је урађено у прошлости", рекао је Путин после састанка у Ријаду. "Они намеравају да раде заједно."
Financial Time