ЖЕНИ ДАЛИ ПОГРЕШНУ ТРАНСФУЗИЈУ, ПРЕМИНУЛА ЈЕ Подаци кажу ОВО ИМ НИЈЕ ПРВА ГРЕШКА
Једна жена преминула је у болници у хрватском граду Чаковец 26. децембра, три дана пошто је на Одељењу за интернистичку онкологију и хематологију примила погрешан крвни препарат – концентрат тромбоцита. Информацију су за Индекс потврдили из Жупанијске болнице Чаковец.
Међутим, тврде да смрт није повезана с препаратом, већ са основном болешћу пацијенткиње. Наводе и да су одмах покренули ванредни унутрашњи надзор „несрећног догађаја“ те обавестили надлежно министарство.
С обзиром на то да је, како тврде, смрт „резултат основне болести, процењено је да није било потребе за непосредним обавештавањем јавности“.
„Пацијенткиња је примила универзални препарат концентрата тромбоцита и није развила посттрансфузијску реакцију нити било какву другу нуспојаву повезану с применом крвног препарата. Пацијенткиња је након примљене погрешне дозе тромбоцита континуирано надгледана, а консултован је и трансфузиолог“, рекли су за Индекс.
„Изражавамо дубоко жаљење“
„Затражена су изјашњења свих запослених који су били укључени у процес лечења и збрињавања пацијенткиње, а анализирају се сви аспекти који су могли довести до овог пропуста. Паралелно с тим, предузимају се корективне мере за уклањање узрока насталог догађаја, као и едукација особља“, додали су у одговору.
Наводе и да је приоритет болнице осигурање „транспарентности према надлежним институцијама и спровођење анализе узрока нежељеног догађаја“.
„Жупанијска болница Чаковец посвећена је максималној безбедности својих пацијената и транспарентности у раду.
Овим путем изражавамо дубоко жаљење због овог несрећног догађаја и захваљујемо на разумевању док предузимамо све кораке за унапређење безбедности и квалитета здравствене неге“, додали су у одговору.
Није им први пут
Подсетимо, овај, како га називају, несрећан случај није први такав у тој болници.
Пре четири године у истој болници преминуо је мушкарац (62) коме су на хемодијализи убризгали средство за тоалету пацијената.
У августу 2022. године, приликом збрињавања повреде обрве шестогодишњем дечаку, у око му је доспело медицинско лепило. Из болнице су тада рекли да су свесни пропуста и да је најважније да ће дете бити добро и да нису игнорисали грешку лекарке.
Неколико месеци пре тога, на Одељењу ортопедије исте болнице пацијенту су грешком дали крв намењену другом пацијенту. Пацијент је сат времена касније добио температуру, али тежих последица није било.
Још раније, 2013. године, жена је оперисала нос и синусе у истој болници, а касније је откривено да су јој лекари током операције у ноздрви оставили вату. То је сазнала када је одлучила да оде у приватну поликлинику, а лекари су посумњали на тумор. Током операције у Загребу, лекари су закључили да није реч о тумору, већ о вати.