ПОПЛАВНИ ТАЛАС СТИЖЕ У СРБИЈУ, СПРЕМАЈУ СЕ ОДБРАМБЕНИ НАСИПИ; Расте Дунав ОВДЕ ПРЕЛАЗИ ГРАНИЦУ РЕДОВНЕ ОДБРАНЕ
На основу упозорења Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) достизање и превазилажење граница редовне одбране од поплава очекује се данас код Апатина, код Новог Сада 21. септембра, а код Богојева и Бачке Паланке 22. септембра са тенденцијом даљег пораста.
На основу последњих података од јуче, очекивања су да ће данас код Бездана бити пређена граница редовне одбране од поплава, док ће се код Апатина приближити. Остале мерне станице нису показивале нивое који прете приближавању, а не прелажењу границе.
РХМЗ упозорава да је водостај Дунава у већем порасту са тенденцијом пораста наредна четири дана, водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег пораста наредна четири дана, водостај Саве је у умереном порасту са тенденцијом пораста наредног дана, затим опадања, док је водостај Велике Мораве у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна два дана.
Колико су у Војводини дуги одбрамбени насипи
Што се тиче одбрамбених насипа, у „Водама Војводине“ кажу да је укупна дужина одбрамбених насипа у Војводини 1.460 км. Од тога дуж Дунава износи 304,16 км, дуж Тисе је 289,63 км, дуж Саве 119,77 км, Тамиша 86,04 км, оба Бегеја 127,79 км. Остали насипи дуги су 532,62 км. Насипи су реконструисани на стогодишњу воду на око 95% укупне дужине Дунава, а на Тиси и Сави на око 85% укупне дужине, кажу у „Водама Војводине“, док је укупна дужина нереконструисаних и неизграђених одбрамбених насипа износи 204 км, односно 283 км заједно са граничним насипима.
За одбрану од спољних вода користе се и микроакумулације: „Велико Средиште“, „Месић“, „Борковац“, „Павловци“, „Љуково“, „Сот“ и „Мохарач“, као и устава и црпна станица „Босут“.
Водостаји на Дунаву су у домену високих и средње високих, на Сави у домену средње високих, на Тиси у домену средњих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године.
Кад се проглашава редовна одбрана од поплава
Подсетимо, редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу (која је одређена за сваки речни сектор) и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката.
Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози (дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране, стање насипа и објеката, наступање опасности од нагомилавања леда и др.). Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбранбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима. У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролосаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање. Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и др.
У време трајања одбране од поплава Хидролошка служба Републичког хидрометеоролошког завода уводи ванредна хидролошка осматрања, додатно достављање података, хидролошких и метеоролошких информација и прогноза субјектима одбране од поплава и јавности.