„Земља је имала изазовну прошлост, али сада цвета...“ Курц о великом економском расту Србије: Срби су вредан народ, а Вучићева политика има значајну улогу
Себастијан Курц, бивши аустријски канцелар и један од најмлађих лидера у савременој европској историји, познат је по својој способности да препозна кључне политичке и економске изазове, као и прилике за унапређење међународних односа.
У интервјуу за Србију данас, Курц је говорио о глобалним политичким кретањима, улози Србије у међународној арени и њеном економском напретку. Посебно је похвалио председника Александра Вучића и политику коју води, наглашавајући значај његовог лидерства за стабилност и развој земље.
Курц је похвалио и неутралну позицију Србије током глобалних криза, истичући да наша земља има потенцијал да буде кључни мост у решавању међународних конфликата. Његова подршка политици Александра Вучића долази као потврда да Србија под његовим вођством сигурно напредује ка стабилности и економском просперитету.
Доналд Трамп је инаугурисан као председник Сједињених Америчких Држава. Шта мислите, шта ће његов избор донети Америци и свету?
Наредне четири године биће кључне за свет. Тренутно постоје многе геополитичке тензије које је потребно решити мирним путем. Почевши од руске агресије у Украјини, ситуације на Блиском истоку и у Јужном кинеском мору, где би ескалација могла имати разорне последице по светску економију. Како ја то видим, свака нова администрација доноси нове прилике. Трампова улога у недавном договору о таоцима између Израела и Хамаса показује његово дубоко разумевање региона и способност постизања јаких резултата. Оптимистичан сам да ће Трампова администрација наставити своју успешну политику на Блиском истоку. Штавише, 2025. година би могла означити почетак разговора са Саудијском Арабијом о придруживању Абрахамовом споразуму, а такође очекујем напредак у постизању краја рата у Украјини. Економски, надам се посвећености сарадњи и слободној трговини између САД и Европе. Обе стране имају велике користи од овог партнерства. Када је реч о Кини, чини се да Трамп тежи добрим односима заснованим на фер условима. Пре него што је ступио на дужност, јавно је неколико пута истакао своје поштовање према Сију Ђинпингу, а одмах након инаугурације понудио је Кини да формирају заједничко предузеће са друштвеном мрежом ТикТок. Све у свему, сматрам да ће 2025. бити година склапања великих договора.
Како ће Доналд Трамп и Илон Маск утицати на изборе у Европи и јачање деснице, и какав ће то утицај имати на Европску унију у целини, с обзиром на то да најављују другачију политику у односу на Демократску странку?
Илон Маск је невероватно успешан предузетник. У време када је донирао Демократама, слављен је као визионар. Али када је изразио подршку Трампу, постао је мета критика. Занимљиво ми је да о утицају милијардера и друштвених мрежа говоримо само када десничарски политичар победи на изборима. Трамп и Маск представљају контрапокрет према покрету "Woke" и родној идеологији – они се залажу за апсолутну слободу говора. Међутим, није само X (бивши Твитер) или Мета променио курс. Велике компаније попут McDonald'sa, Амазона и других такође су почеле да напуштају своје политике разноликости, и мислим да ће се ту још много тога догодити.
Економски, Трампова администрација ће следити веома либералан приступ, што значи мање регулација и ефикаснију администрацију. Због тога је чак основао "Министарство за ефикасност владе", које води Маск. За Европу ће бити кључно да постигне договоре са Трампом. Он се залаже за више царине како би подстакао домаћу производњу. Лично, ја сам увек био заговорник слободне трговине и имам мало симпатија за царине. Међутим, на крају ћемо ми Европљани морати пронаћи начин да се носимо с њима.
Председник Србије Александар Вучић предложио је Београд као место за будући састанак између Трампа и Путина, због неутралног става Србије према рату у Украјини и њених односа са Сједињеним Државама и Русијом. Како видите позицију Србије у свету и колико је тешко било Србији да одржи неутралност током протекле три године рата?
Александар Вучић је веома искусан политичар и сматрам га важним лидером. Улога политике је да увек даје приоритет добробити сопственог народа – одговорност коју председник Вучић испуњава. Делим његово мишљење да се овај сукоб не може решити на бојном пољу, већ само за преговарачким столом, и да је у нашем најбољем интересу да допринесемо том циљу. С обзиром на свој политички и географски положај, Србија може играти кључну улогу у овом процесу.
Према свом уставу, Аустрија је војно неутрална земља и у прошлости је више пута преузимала улогу градитеља мостова. У том смислу, врло добро разумем иницијативу Србије, јер су потребни дипломатски канали како би се отворио пут за преговоре.
Шта бисте пожелели грађанима Србије у Новој години?
Србија је прелепа земља и познајем мало градова који су толико задивљујући као Београд. Земља је имала изазовну прошлост, али сада цвета. За мене то није изненађење, јер су Срби вредан народ, а политика Александра Вучића такође је имала значајну улогу у позитивном развоју земље. Економски, Србија је такође у успону, што је несумњиво подржано повољним политичким условима и снажним партнерством са динамичним економијама попут Уједињених Арапских Емирата.
Сама добра економска стопа раста говори много: Србија је бележила стабилан економски раст у последњих неколико година. У 2023. години раст БДП-а износио је око 2,5%, а 2024. године се очекује повећање на око 3,9%. У том смислу, желим грађанима Србије наставак успеха на њиховом путу просперитета.