Премијер Србије послао јасну поруку опозицији: СНС је дао опозицији кворум да не буде спречена расправа, треба да бринемо о држави и грађанима
Пред посланицима Скупштине Србије данас је једна тачка дневног реда – Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, а седница је настављена након што је обезбеђен кворум.
Премијер Србије Милош Вучевић огласио се поводом седнице Скупштине и истакао да је добро што је председница Скупштине Ана Брнабић заказала редовно заседање за ову расправу, јер су се тиме распршиле сумње и наративи да неко не сме да разговара о тој теми.
-Мислим да је добро да данас сви грађани наше државе могу да чују аргументе за и против и да чују шта је права истина око рударења и литијума. Добра ствар је да министар за рударство и енергетику госпођа Хандановић учествује. Узеће активно учешће у расправи и покушаће да објасни позицију Владе и министарства и са стручне стране да одговоре. Испред СНС ћемо ми дати кворум колико фали опозицији да се одржи, да не буде да смо на тај начин процедурално спречили расправу. То смо обећали, то смо урадили и тиме показали да желимо да се то одржи. Мислим да је Брнабић одредила да госпођа Рагуш председава. По мом мишљењу, то је лош предлог закона опозиције, мислим да би то било погубно за Србију да не дозволи коришћење природних реусрса зато што неко није на власти. Када би они били на власти онда би то било дозвољено и да нам држе предавање они који су довели Рио Тинто.
Он је још једном нагласио да не може да верује да у Србији неко верује да ће Рио Тинто отерати они који су га довели и који кажу да су за рударење литијума, али у демократским условима.
-У преводу, када они буду на власти онда може. Треба да бринемо о држави, а не о интересима неке приватне компаније. Пред нама је период од 24 месеца да добијемо одговоре од струке, да ли то угрожава здравље грађана и животну средину. Када добијемо гарантије онда можемо да причамо о том процесу као потпуном. Причао сам са председником Владе Северне Македоније, и они имају проблем у источним деловима Македоније где имају руднике бакра и злата, идентично им не дају. Исто се неко додвори некоме па сад морају да плате 415 милиона долара. И то је била тема разговора, јер смо разменили искуства по том питању.