overcast clouds
4°C
24.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОЋАС ПАДА ОДЛУКА: Да ли ОФАК уводи санкције НИС-у? Бајатовић открио шта нас чека сутра

24.02.2025. 10:07 10:12
Пише:
Извор:
Дневник/ Танјуг
Фото: nis.eu/printscreen (Promo)

БЕОГРАД: Генерални директор Србијагаса  Душан Бајатовић изјавио је да ће вечерас бити обављени завршни разговори адвокатских канцеларија Нафтне индустрије Србије и америчке Канцеларије за управљење имовином у иностранству (ОФАК) о најављеним санкцијама НИС-у.

"Шта год ОФАК одлучио сутра, неће доћи ни до национализације, ни до стечаја и НИС ће моћи да функционише на српском тржишту у динарима", рекао је Бајатовић.

Навео је за РТС да је економски, привредни па и политички интерес да се настави производња у НИС-у. 

"НИС има и финансијске услове и резерве нафте да у наредном периоду настави да ради и да се несметано снабдева српско тржиште", рекао је Бајатовић.

Фото: Dnevnik (Vanja Fifa)

Указао је да ОФАК има врло висока дискрециона овлашћења и да сада постоје два правна процеса, један је делистирање односно скидање са листе санкција што, како каже, није реално, јер по новом закону Сједињених Америчких Држава предлог мора да иде у Конгрес и то се не може брзо десити без обзира добре тенденције у преговорима између САД и Русије. 

Бајатовић је рекао да је други правни процес лиценцирање и као неке од примера лиценцирања у Европи навео Гаспром банку која је добила да обавља одређене делатности да не би стало стабдевање гасом.

Као пример је навео и нафтну компанију Росњефт која је у Немачкој покривала 12 одсто тржишта и још увек није заменила власничку структуру. 

Према његовим речима, ти примери су показали да изузеци постоје уколико их је могуће оправдати.

Истакао је да поједине телевизије, за које каже да су блиске невладиним организацијама у своје емисије доводе економисте који заступају став да НИС треба угасити како би Србија имала јефтиније деривате, што је, како каже Бајатовић, апсолутно нетачно и против националних интереса Србије.

"Можда су нама колатерално уведене санкције, као фирми у којој постоји већина у смислу руског капитала, али то је српска фирма и од ње зависи између осталог енергетска стабилност у Србији у сваком смислу, а то је у ствари и национална стабилност и то је питање безбедности земље и зато ми морамо да нађемо одговор", рекао је Бајатовић.

Додао је да су се појавила два главна питања и да је једно од њих политичко и тиче се тога да ли ће Србија да национализује НИС.

"Држава је на то одговорила јасно. Неће бити национализације и то у овом моменту није опција не зато што за разлику од просвећених Европљана ми нисмо лопови, већ зато што нема разлога у овом моменту да ми идемо на ту причу", рекао је Бајатовић.

Подсетио је да НИС снабдева тржиште са 80 одсто у велепродаји и 60 одсто у малопродаји, што је скоро 400 пумпи.

"Довољно су велике залихе НИС-а, најмање до краја марта они имају производњу што значи да ми само из резервоара НИС-а можемо да будемо безбедни, да се ништа више не увезе. Велике резерве сада има Србија.  Србија сама по себи као држава има 90 дана, мислим да НИС може да има најмање до краја маја месеца деривате за српско тржиште, ако то све саберете, ми уствари имамо још 180 дана без директне последице", рекао је Бајатовић.

Додао је да промети НИС-а у Србији могу да буду динарски и да они могу да наставе нормално са радом, али да је питање да ли ће ОФАК да дозволи да се увозе делови како би се одржала процесна индустрија и нагласио је да земље које су биле у саставу Југославије имају своје рафинерије, јер је то важно због самосталности.

"Да бисте ви имали своју самосталност, у политичком смислу, као држава, као народ, ви морате да имате прераду енергије на својој територији да бисте контролиштали тржиште, цене и да бисте били сигурно снабдевени", рекао је Бајатовић.

Указао је да би можда Србијагас могао да купи нафту и да је прерађује у НИС-у и испоручује, будући да је Србијагас регистрован и за то и истакао је да би то формално било могуће.

Фото: Dnevnik.rs

Подсетио је да никаквог увоза руске нафте у претходном периоду није било.

"Огромна средства је НИС реинвестирао. Дакле, 3,6 милијарди евра, преко четири милијарде је уложено. Дакле, ако имају 500 милиона евра кредита, некако ми није логично да компанија која вреди четири милијарде тек тако оде у стечај. Говорим о уложеним средствима, не говорим о берзанској вредности. Треба да будемо јако опрезни да наше тржиште не постане плен околних енергетских компанија", рекао је Бајатовић.

Указао је и да протести у Србији успоравају економске токове и да Србија с тим мора да изађе на крај.

Говорећи о гасу Бајатовић је рекао да Србија има редовне испоруке залиха гаса из Мађарске и да дневно узимају гас из Азербејџана који је уговором договорен.

"Ми сад купујемо 11 милиона кубних метара дневно од Руса, два милиона од Азербејџана, два милиона увозимо дневно из Мађарске и имамо још пет милиона у Банатском двору које би дневно могли да користимо. Нама је данас дневна потрошња између 15 и 18 милиона метара кубних", закључио је Бајатовић.

Извор:
Дневник/ Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар
ОСТАЛО НЕДЕЉУ ДАНА ДО СТУПАЊА НА СНАГУ САНКЦИЈА НИС-у Русија спремна да помогне, чека се одлагање из Америке
нис

ОСТАЛО НЕДЕЉУ ДАНА ДО СТУПАЊА НА СНАГУ САНКЦИЈА НИС-у Русија спремна да помогне, чека се одлагање из Америке

19.02.2025. 09:44 09:50
ЗАХАРОВА НА БРИФИНГУ О НИС-У: Русија и Србија траже решења о америчким санкцијама; ЕВО ШТА НИС ПОСЕДУЈЕ ОД ИМОВИНЕ
Youtube prinstcrin/Insajder Video/Srpski svet

ЗАХАРОВА НА БРИФИНГУ О НИС-У: Русија и Србија траже решења о америчким санкцијама; ЕВО ШТА НИС ПОСЕДУЈЕ ОД ИМОВИНЕ

14.02.2025. 17:42 17:51
ГОРИВА ЋЕ БИТИ УПРКОС РЕСТРИКЦИЈА НИС-у Сијарто: Санкције енергетици у средњој Европи Бајденова политичка освета
з

ГОРИВА ЋЕ БИТИ УПРКОС РЕСТРИКЦИЈА НИС-у Сијарто: Санкције енергетици у средњој Европи Бајденова политичка освета

13.02.2025. 17:57 17:59