ОСТАЛО НЕДЕЉУ ДАНА ДО СТУПАЊА НА СНАГУ САНКЦИЈА НИС-у Русија спремна да помогне, чека се одлагање из Америке
Уколико не буде усвојена молба Србије, америчке санкције Нафтној индустрији Србије ступају на снагу 25. фебруара, а то значи за недељу дана.
Компанија НИС упутила је 4. фебруара захтев америчком Одељењу за контролу стране имовине Секретаријата за финансије (OFAC) за одлагање санкција, а овај захтев подржале су владе Србије и Мађарске. У захтеву се тражило одлагање санкција за минимум 90 дана, као и добијање општих или посебних лиценци које би омогућиле НИС-у да одржи пословање док тражи прихватљиво решење власничке структуре.
Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је да је важно што је у Москви одржан званичан састанак на високом нивоу између Русије и Србије на тему енергетике и навео да је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров пружио јасно подршку и поручио да ће Русија радити све што може да не буде штете за Србију од америчких санкција Нафтној индустрији Србије (НИС).
Говорећи о значају састанка министра спољних послова Марка Ђурића и Лаврова, Бајатовић је истакао да је важно што се најзад десио званичан контакт на високом нивоу између Русије и Србије.
Бајатовић је уверен, како је рекао, да ће Лавров бити главни преговарач руске стране у договору око НИС-а.
„Сигурно је било незваничних контаката, ми имамо јако добре односе, али је најважније што смо најзад имали састанак двојице дипломата”, рекао је Бајатовић за ТВ Пинк.
Гујаничић: Руси немају интерес да продају
Брокер брокерске куће „Моментум” Ненад Гујаничић сматра да су најављене санкције САД номинално санкције НИС-у, а реално су уперене ка држави како би Србија променила свој спољнополитички курс.
„Писмом које смо упутили у САД ми куцамо на затворена врата, немамо много јавних информација да ли се нешто променило”, сматра Гујаничић.
Када је реч о Русији, сматра да нема никакав интерес да уступи власништво над НИС-ом.
„Можемо рећи да Руси немају никакав политички постицај да препусте власничку структуру, а ни економски интерес да продају НИС”, каже Гујаничић.
Изразио је уверење да ће OFAC (америчка Канцеларија за управљење имовином у иностранству која доноси одлуку о санкцијама) одобрити одлагање санкција НИС-у и да у том продуженом времену Србија може да тражи нову шансу за договор са Русима.
Бајатовић сматра да се неће смањити ниво санкција и да ће остати захтев да Руси изађу из власништва НИС-а.
„Треба да буду свесни и Руси и Американци да Србија мора да има прерађивача нафте у Србији и произвођача деривата да би остала социјално стабилна и да би имала свој суверенитет. Губитком контроле дела енергената, у овом случају над нафтом, губите део суверенитета државе”, рекао је Бајатовић.
Министар иностраних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је прекјуче у Москви да су се Русија и Србија договориле да наставе заједнички рад како би избегле штету заједничким интересима од америчких санкција Нафтној индсутрији Србије.
„Данас се суочавамо са ситуацијом да они који су навикли на непоштену конкурентну борбу покушавају да ометају санкцијама наше заједничко предузеће НИС. То је водеће предузеће српске привреде, њега буквално приморавају да се одрекне сарадње са руским инвеститором и у вези с тим смо се договорили са српским пријатељима да наставимо заједнички рад да не бисмо допустили штету нашим заједничким интересима”, рекао је Лавров у Москви, после састанка са министром спољних послова Србије Марком Ђурићем, који борави у дводневној званичној посети Русији.