NOĆAS PADA ODLUKA: Da li OFAK uvodi sankcije NIS-u? Bajatović otkrio šta nas čeka sutra
BEOGRAD: Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da će večeras biti obavljeni završni razgovori advokatskih kancelarija Naftne industrije Srbije i američke Kancelarije za upravljenje imovinom u inostranstvu (OFAK) o najavljenim sankcijama NIS-u.
"Šta god OFAK odlučio sutra, neće doći ni do nacionalizacije, ni do stečaja i NIS će moći da funkcioniše na srpskom tržištu u dinarima", rekao je Bajatović.
Naveo je za RTS da je ekonomski, privredni pa i politički interes da se nastavi proizvodnja u NIS-u.
"NIS ima i finansijske uslove i rezerve nafte da u narednom periodu nastavi da radi i da se nesmetano snabdeva srpsko tržište", rekao je Bajatović.
Ukazao je da OFAK ima vrlo visoka diskreciona ovlašćenja i da sada postoje dva pravna procesa, jedan je delistiranje odnosno skidanje sa liste sankcija što, kako kaže, nije realno, jer po novom zakonu Sjedinjenih Američkih Država predlog mora da ide u Kongres i to se ne može brzo desiti bez obzira dobre tendencije u pregovorima između SAD i Rusije.
Bajatović je rekao da je drugi pravni proces licenciranje i kao neke od primera licenciranja u Evropi naveo Gasprom banku koja je dobila da obavlja određene delatnosti da ne bi stalo stabdevanje gasom.
Kao primer je naveo i naftnu kompaniju Rosnjeft koja je u Nemačkoj pokrivala 12 odsto tržišta i još uvek nije zamenila vlasničku strukturu.
Prema njegovim rečima, ti primeri su pokazali da izuzeci postoje ukoliko ih je moguće opravdati.
Istakao je da pojedine televizije, za koje kaže da su bliske nevladinim organizacijama u svoje emisije dovode ekonomiste koji zastupaju stav da NIS treba ugasiti kako bi Srbija imala jeftinije derivate, što je, kako kaže Bajatović, apsolutno netačno i protiv nacionalnih interesa Srbije.
"Možda su nama kolateralno uvedene sankcije, kao firmi u kojoj postoji većina u smislu ruskog kapitala, ali to je srpska firma i od nje zavisi između ostalog energetska stabilnost u Srbiji u svakom smislu, a to je u stvari i nacionalna stabilnost i to je pitanje bezbednosti zemlje i zato mi moramo da nađemo odgovor", rekao je Bajatović.
Dodao je da su se pojavila dva glavna pitanja i da je jedno od njih političko i tiče se toga da li će Srbija da nacionalizuje NIS.
"Država je na to odgovorila jasno. Neće biti nacionalizacije i to u ovom momentu nije opcija ne zato što za razliku od prosvećenih Evropljana mi nismo lopovi, već zato što nema razloga u ovom momentu da mi idemo na tu priču", rekao je Bajatović.
Podsetio je da NIS snabdeva tržište sa 80 odsto u veleprodaji i 60 odsto u maloprodaji, što je skoro 400 pumpi.
"Dovoljno su velike zalihe NIS-a, najmanje do kraja marta oni imaju proizvodnju što znači da mi samo iz rezervoara NIS-a možemo da budemo bezbedni, da se ništa više ne uveze. Velike rezerve sada ima Srbija. Srbija sama po sebi kao država ima 90 dana, mislim da NIS može da ima najmanje do kraja maja meseca derivate za srpsko tržište, ako to sve saberete, mi ustvari imamo još 180 dana bez direktne posledice", rekao je Bajatović.
Dodao je da prometi NIS-a u Srbiji mogu da budu dinarski i da oni mogu da nastave normalno sa radom, ali da je pitanje da li će OFAK da dozvoli da se uvoze delovi kako bi se održala procesna industrija i naglasio je da zemlje koje su bile u sastavu Jugoslavije imaju svoje rafinerije, jer je to važno zbog samostalnosti.
"Da biste vi imali svoju samostalnost, u političkom smislu, kao država, kao narod, vi morate da imate preradu energije na svojoj teritoriji da biste kontrolištali tržište, cene i da biste bili sigurno snabdeveni", rekao je Bajatović.
Ukazao je da bi možda Srbijagas mogao da kupi naftu i da je prerađuje u NIS-u i isporučuje, budući da je Srbijagas registrovan i za to i istakao je da bi to formalno bilo moguće.
Podsetio je da nikakvog uvoza ruske nafte u prethodnom periodu nije bilo.
"Ogromna sredstva je NIS reinvestirao. Dakle, 3,6 milijardi evra, preko četiri milijarde je uloženo. Dakle, ako imaju 500 miliona evra kredita, nekako mi nije logično da kompanija koja vredi četiri milijarde tek tako ode u stečaj. Govorim o uloženim sredstvima, ne govorim o berzanskoj vrednosti. Treba da budemo jako oprezni da naše tržište ne postane plen okolnih energetskih kompanija", rekao je Bajatović.
Ukazao je i da protesti u Srbiji usporavaju ekonomske tokove i da Srbija s tim mora da izađe na kraj.
Govoreći o gasu Bajatović je rekao da Srbija ima redovne isporuke zaliha gasa iz Mađarske i da dnevno uzimaju gas iz Azerbejdžana koji je ugovorom dogovoren.
"Mi sad kupujemo 11 miliona kubnih metara dnevno od Rusa, dva miliona od Azerbejdžana, dva miliona uvozimo dnevno iz Mađarske i imamo još pet miliona u Banatskom dvoru koje bi dnevno mogli da koristimo. Nama je danas dnevna potrošnja između 15 i 18 miliona metara kubnih", zaključio je Bajatović.