"ЛАКО ЈЕ ДАНАС РАЗВИЈАТИ ПРЕДУЗЕТНИШТВО У СРБИЈИ КОЈА ЈЕ ЕКОНОМСКИ ЈАКА" Министарка Месаровић: Изградња комуналне инфраструктуре је предуслов да доведете инвеститора
Министарка привреде Адријана Месаровић говорила је за емисију "Сигнали", на РТВ1, о инвестиционом рејтингу који је наша земља добила први пут ове године, домаћим и страним компанијама, као и тржиштима за које ће се Србија борити.
Министарка је истакла да је Србија, закључно са 10. децембром, званично испунила износ који је остварила 2023. године, а који износи 4,5 милијарди евра.
-До краја године ће износ бити још виши и бићемо лидери у региону када су у питању стране директне инвестиције. Додатно ћемо на инвестиционој мапи света ићи степеник више као земља са инвестиционим рејтингом. Мислим да ћемо 2025. године добити још много признања по питању онога што је председник Александар Вучић радио од 2012. године, у погледу јачања наше економије. Превише је раздвајања које опозиција покушава да наметне, на стране и домаће, исти је режим када је питање и домаћих и страних сектора. Пре два дана подржали смо у Нишу, извозно оријентисану компанију Јумис, са преко 300 запослених- рекла је Месаровић и подсетила да је држава 2012. године затекла затворене фабрике највећих српских гиганата.
Председник Вучић спровео тешке економске реформе
Даље наводи да су се тада борили, захваљујући председнику Вучићу, желећи да опораве економију и спровели тешке економске реформе.
-Данас се боримо за капиталне за капитално интензивне инвестиције. Леони, страни инвеститор, има 600 копераната у Србији. Зар то није довољно да тако покрећемо домаћу привреду?
Чак 5,3 милијарде динара за осам програма
Министарка је нагласила да је фокус Министарства привреде ове године био на микро, мала и средња предузећа те да су на иницијативу председника Александра Вучића и председника Владе Милоша Вучевића изашли са потпуно другачијим програмима.
-Приближили се категоријама које раније нису биле конкуретне. Одлучили смо се да помогнемо предузетнике. Данас у Србији послује 353.000 регистрованих предузетника, а морам да истакнем да је преко 115.000 женских предузетница, а чак 110.000 регистрованих микро, малих и средњих предузећа. Са 5,3 милијарде динара смо изашли у осам програма. У једном од програма смо препознали жену на селу, која има породичан бизнис, да је економски оснажимо да настави са својом производњом. Подржали смо 104 жене са 500.000 динара бесповратних средстава, коју може да уради у репро материјал, опрему. Подржали смо и женско предузетништво, а на велико интересовање је наишао програм жена самохрани родитељ. Лако је данас предузетништво развијати у Србији која је економски јака, у којој је мир. Предузетништво може да се развија у земљи која има просперитет.
Сви се боримо даноноћно за нове инвестиције
Месаровић је тврди да је држава апсолутно посвећена развоју инфраструктуре.
-Постоји заједничка сарадња, на челу са председником Вучићем и председником Владе Вучевићем. Изградња комуналне инфраструктуре је предуслов да доведете инвеститора. Данас инвеститоре прима председник државе, јер је посвећен развоју, као и председник Владе. То је синергија и заједничка сарадња више министарстава. Сви се заједно боримо даноноћно.
Министарка је навела да ће, на иницијативу председника Владе, у понедељак бити додељен 31 уговор, за 31 општину, којима ће се дати посебан допринос развоју индустријских зона, а као пример је навела индустријску зону у Пећинцима.
Морамо да освајамо афричка и азијска тржишта
Коментаришући стране инвестиције у Мађарској, министарка Месаровић оценила је да можемо претекнемо сваког у том погледу уколико будемо мудри да наставимо политику Александра Вучића.
-У прилог томе говоре споразуми који су већ закључени са НР Кином, Египтом и Емиратима. Кина отвара велико тржиште, поготово када је у питању прехрамбена индустрија. Морамо да освајамо афричка тржишта. Јапан, Индонезија, Јужна Кореја, Азербејџан, то су тржишта за које ћемо се борити. Борићемо се и за афричка тржишта да отворе врата за српске привреднике. Имамо велики потенцијал када је у питању производња алкохолних пића- вина и других дестилата. Очекујемо да први контигент буде буде извезен до краја године у Кину.
Млади са свега 1.000 евра учешћа моћи ће да стекну право својине над станом
Као један од најважнијих пројеката који ће држава радити, министарка у Влади Милоша Вучевића навела је суфинансирање, односно давање субвенција на име куповине стана за младе од 20 до 35 година, пројекат вредан 400 милиона евра.
-Држава ће покривати део трошкова камате, тако да ће млади са свега 1.000 евра учешћа моћи да стекну право својине над станом. У првој години рата ће издвојити 121, 122 евра. То је снажна подршка нашим младима- закључила је за "Сигнале".
dnevnik.rs