Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОШТУНИЦА СЕ КОНАЧНО ПОЈАВИО У "Сабљи" представљен у оригиналу; Ево где је и шта ради бивши председник и премијер

18.11.2024. 09:27 09:40
Пише:
коштуница
Фото: архива Дневника

Војислав Коштуница (80), бивши председник СР Југославије и премијер Србије у два наврата, напустио је политику пре тачно 10 година и од тада живи повучено далеко од очију јавности у својој викендици недалеко од Љига.

У вечерашњој епизоди серије "Сабља" коначно видимо и његов лик, а глумац Пеђа Бјелац га је "скинуо" у оригиналу. Ево шта се зна о животу некада најпопуларнијег политичара у Србији, за ког многи кажу да је из све снаге кочио демократске промене и приступање Србије Европској унији.

Коштуница, који дане проводи у Белановици, на 18 километара од Љига, где му је викендица, данас живи повученим животом. Како тврде мештани овог села, врло је комуникативан и са људима воли да прича и о свакодневном животу, приликама у Србији и свету.

Био на промоцији књиге на гвозденом мосту код Лајковца

2021. године виђен је и на промоцији књиге Радована Белог Марковића, прозаисте и то ни мање ни више него на на некадашњем гвозденом мосту узане пруге, на реци Колубари, у Ћелијама, код Лајковца.

Колико Коштуница води "обичан живот" могло се видети и 2019. године када је усликан како купује намирнице у мајици с кратким рукавима и папучама у једном од супермаркета у Аранђеловцу.

Најпопуларнији након 5. октобра, на челу владе био два пута

Иначе, Коштуница је у на велика врата политичке сцене ушао након петооктобарских промена када је постао председник Савезне Републике Југославије и најпопуларнији политичар у Србији.

Након убиства премијера Зорана Ђинђића и ванредних парламентарних избора одржаних у децембру 2003. године, Коштуница формира владу Србије и постаје њен председник.

Један од преседана који је учињен приликом формирање те владе је увођење у коалицију Социјалистичке партије Србије (СПС), која је била љути непријатељ ДСС-а, а чији је некадашњи председник одбијао да призна Коштуничину победу на председничким изборима одржаним у јесен 2001. године, због чега су 5. октобра и одржани чувени протести.

Коштуница је водио владу током два мандата, а његов други мандат обележило је савезништво са Демократском странком (ДС) и Г17+, међутим њихова колација није дуго трајала.

Његов други мандат обележиле су сталне трзавице са коалиционим партнерима око приступања Србије Европској унији, решавања проблема Косова и Метохије, приватизације НИС-а и заказивања председничких избора.

Проблеми у влади, противљење уласку у ЕУ, проглашење независности Косова
Односи у коалицији су дошли на најнижи ниво у фебруару 2008. године, након тесне победе кандидата ДС Бориса Тадића у другом кругу председничких избора и противљења Коштунице потписивању Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом.

Криза је привремено решена одлагањем потписивања споразума на месец дана. Неколико дана касније, 17. фебруара 2008, косовски Албанци су једнострано прогласили независност, те Коштуница остаје уписан у српској политичкој историји као премијер за време чије власти је Косово прогласило независност.

Коштуница је био председник Владе Србије све до 7. јула 2008. године, када је поднео оставку због како је том приликом навео "нефункционисања владе".

Из политике се дефинитивно повлачи 2014. године када је поднео оставку на место председника ДСС-а због јако лоших резултата остварених на парламентарним изборима те године.

Кораћ: Коштуница од почетка представљао суштински отпор демократској транзицији

Жарко Кораћ, који је био заменик премијера у Ђинђићевој влади, тврди да је узрок раздора између Коштунице и Ђинђића била "чињеница да је Коштуница био против сарадње с Хагом и да је започео фундаменталну рехабилитацију идеологије деведесетих година".

Ђинђић је био носилац демократске транзиције, а Коштуница је од почетка представљао суштински отпор тој транзицији - оценио је Кораћ.

 

Извор:
Дневник, Блиц
Пише:
Пошаљите коментар