ЗАПЕЧАЋЕН КОВЧЕГ ПАПЕ ФРАЊЕ Почаст одало 250.000 верника, у суботу ће бити сахрањен
ВАТИКАН: Ковчег папе Фрање вечерас је запечаћен током литургијског обреда у базилици Светог Петра, пре сахране која ће бити одржана сутра, док је око 250.000 верника одало почаст поглавару Римокатоличке цркве, саопштено је из Ватикана.
Кардинал Кевин Фарел предводио је обред печаћења ковчега папе Фрање, а тиме је означен крај јавног излагања тела у базилици Светог Петра.
Обреду су присуствовали и кардинали Ђовани Батиста Ре, Пјетро Паролин, Роџер Махони, Доменико Мамберти, Мауро Гамбети, Балдасар Реина и Конрад Крајевски.
Префект Рима Ламберто Ђанини рекао је да се сутра, поводом сахране папе, на улицама Рима очекује 200.000 људи, а биће распоређено 4.000 полицајаца, преноси Анса.
Поред тога, поворци ожалошћених кроз Рим придружиће се и групе бивших затвореника, избеглица и сиромашних, за које се папа залагао током службе.
Церемонија ће почети сутра у 10 часова на Тргу Светог Петра, а затим ће поворка кренути кроз Рим до базилике Санта Марија Мађоре, где ће папа бити сахрањен.
Сахрани ће присуствовати италијанска премијерка Ђорђа Мелони, председник САД Доналд Трамп, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Француске Емануел Макрон, као и премијер Србије Ђуро Мацут.
Поред тога, сутра ће у Риму боравити и украјински председник Володимир Зеленски, председник папине родне Аргентине Хавијер Милеј, као и британски премијер Кир Стармер и принц Вилијам, који ће представљати свог оца, краља Чарлса.
Папа Фрања преминуо је у понедељак, 21. априла, од срчане инсуфицијенције и можданог удара, након борбе са упалом плућа због које је