ТЕМА „ДНЕВНИКА”
ОВАКО СУ ГЛАСАЛИ НОВОСАЂАНИ НА ЛОКАЛНИМ ИЗБОРИМА 2024. ГОДИНЕ Поверење већине припало коалиционој листи коју предводи СНС
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић поднео је неопозиву оставку на ту функцију 28. јануара образложивши да „стабилност и смиривање тензија и заустављање даљих подела у друштву су кључни услов за даљи напредак и развој Новог Сада и унапређење живота Новосађана”.
То значи да би ускоро председница Скупштине града Дима Вучинић требало да сазове седницу на којој ће Ђурићева оставка бити констатована, а потом и седницу на којој ће бити биран нови градоначелник и чланови Градског већа.
На локалним изборима одржаним 2. јуна 2024. године цензус је прешло пет листа, а међу њима „Александар Вучић – Нови Сад сутра” , која има 45 мандата, од чега СНС самостално 34
Што се тиче процедуре, према Статуту града и скупштинском Пословнику, у случају да градоначелник поднесе оставку, о томе председник Скупштине града обавештава одборнике на почетку прве наредне седнице. Разрешењем, односно оставком градоначелника престаје мандат и заменику градоначелника, као и Градском већу. Градоначелник, заменик или члан Градског већа који су разрешени или су поднели оставку, остају на дужности и обављају текуће послове до избора нових извршних органа Града.
Градоначелника бира Скупштина, из реда одборника, на четири године, тајним гласањем, већином од укупног броја одборника. Председник Скупштине предлаже кандидата за градоначелника, док он предлаже кандидата за свог заменика из реда одборника, кога бира Скупштина на исти начин као градоначелника. Градоначелнику и његовом заменику избором на ове функције престаје мандат одборника.
Чланове Градског већа предлаже градоначелник
Чланове Градског већа бира Скупштина на образложени предлог кандидата за градоначелника, већином гласова од укупног броја одборника. О предложеним кандидатима за градоначелника, његовог заменика и чланове Градског већа, Скупштина одлучује истовремено и обједињено, тајним гласањем заокруживањем “за” или “против” предлога у целини.
Подсетимо, на локалним изборима одржаним 2. јуна 2024. године цензус је прешло пет листа и то „Александар Вучић - Нови Сад сутра” која има 45 мандата, од чега СНС самостално 34, потом „Удружени за слободни Нови Сад” 21, „Др Саво Манојловић - Крени-промени” осам, „Хероји - Миша Бачулов” три мандата и једног одборника ће имати Савез војвођанких мађара (СВМ). Скупштина Новог Сада има 78 одборника. Конститутивна седница одржана је 7. августа, а на седници одржаној 28. августа прошле године Милан Ђурић (СНС) је за изабран за градоначелника и Ђурађ Јакшић (СРС) за заменика.
Међу 45 одборника са изборне листе „Александар Вучић - Нови Сад сутра” 34 су из СНС, пет из СПС-а, два из СРС-а, и по један из ПУПС-а, Заветника и ПС-а. Савез војвођанских Мађара, који учествује у формирању власти, има једног одборника, Ђулу Киша. Тиме владајућа већина има 46 мандата и комотну већину у новосадској Скупштини.
Могући кандидати за градоначелника
С обзиром на то да се градночелник бира из редова одборника, као могући кандидати у јавности се спомиње в. д. директорка Клиничког центра Војводине проф. др Весна Туркулов, која је предводила изборну листу „Александар Вучић - Нови Сад сутра” на изборима одржаним 2. јуна прошле године.
На изборној листи пета је била Биљана Пантић Пиља, која је до сад била народна посланица и одборница у Скупштини града, на седмом месту је била такође дугогодишња је одборница Цвија Васић, а иза ње Жарко Мићин некадашњи посланик у Скупштини Србије, тренутно шеф кабинета председника Владе Србије Милоша Вучевића а био је и шеф кабинета Вучевићу када је био министар одбране.
Међу првих 15 на изборној листи били су и некадашња председница Скупштине Града Јелена Маринкови Радомировић, шефица одборничке СНС у локалном парламенту Сања Драшко и њен заменик и некадашњи заменик градоначелника Игор Црнобарац.
Опозиција у Скупштини има 32 одборника. Највећа опозициона листа „Удружени за слободан Нови Сад” има 21 одборника из 12 странака и покрета. По три одборника имају Народни покрет Србије (НПС), Нова демократска странка Србија (Нови ДСС), Странка слободе и правде (ССП). По два одборника имају Демократска странка (ДС), Странка „Србија центар Срце” (Срце) и Грађански покрет „Браво”.
По једног одборника има Лига социјалдемократа Војводине (ЛСВ), Зелено-леви фронт (ЗЛФ), Покрет за преокрет (ПЗП), Покрет слободних грађана (ПСГ), Покрет за обнову Краљевине Србије (ПОКС) и Еколошки устанак. Са изборне листе „Др Саво Манојловић - и ја сам Нови Сад - Крени промени” мандати су додељени за осам одборника, а са изборне листе „Хероји - Миша Бачулов” за три одборника.
Последња седница одржана 3. децембра прошле године
Последња седница Скупштине Града Новог Сада одржана је 3. децембра 2024. године када се на дневном реду нашао предлог за разрешење градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, који иначе није усвојен. Седница је била заказана на захтев новосадске опозиције због, како су навели „политичке одговорности за трагедију на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра 2024. године, када је настрадало 15, а тешко рањене две особе”. Наредно заседање било је заказано за 23. децембар, а међу више од 100 тачака дневног реда најважнија је била она која се тицала буџет Града Новог Сада за 2025. годину.
Међутим, она је одложена за 26., а потом за 30. децембар. Седница је одложена и трећег пута, без усвајања буџета за наредну годину, чиме је Нови Сад прешао на привремено финансира. Како је председница Скупштине Града Дина Вучинић објаснила, то је учињено из безбедноснних разлога јер „је очигледно да је део опозиционих одборника спремао хаос”.
Када је реч о одборничким групама највећа је „Александар Вучић – Нови Сад сутра” која има 35 чланова, потом „Крени-промени” са осам, СПС–ЈС са пет, „Нада за Нови Сад – Нови ДСС -ПОКС”, „Србија центар – Браво”, „ДС, ПСГ и Зелено - леви фронт“, Група грађана „Хероји – Миша Бачулов“ и „Народни покрет Србије – Еколошки устанак” са по четири, „СВМ – др Балинт Пастор“ и „Др Војислав Шешељ – СРС” по три, „ССП и Покрет за преокрет” са два, док Маја Мрнуштик (ЛСВ) није ни у једној од тих одборничких група.
Привремено финансирање
Како буџет за 2025. годину није усвојен због чега је Град на привременом финансирању најдуже до 31. марта, а буџет у овом периоду, према одлуци објављеној у Службеном гласнику Града Новог Сада износи више од 12 милијарди динара. То значи да Град редовно исплаћује трошкове, али не могу бити реализоване нове инвестиције. У Закону о буџетском систему наведено је да „у случају да Народна скупштина, односно скупштина локалне власти, не донесе буџет у року утврђеном буџетским календаром, спроводи се привремено финансирање у времену од најдуже прва три месеца фискалне године”.
Како је појашњено „привремено финансирање, спроводи се се највише до једне четвртине износа планираних расхода и издатака у акту о буџету претходне фискалне године, с тим што распоређени расходи и издаци у претходној години по врстама и наменама не представљају ограничење, изузев за исплату права из пензијског и инвалидског осигурања, које се врши до нивоа извршених расхода у задњем кварталу претходне године. Надлежни извршни орган локалне власти доноси одлуку о привременом финансирању. По истеку привременог финансирања плаћене и преузете обавезе у том периоду, у складу са актом о привременом финансирању, укључују се у буџет, односно финансијски план организације за обавезно социјално осигурање за текућу годину”.
Додаје се да „изузетно, период привременог финансирања се може продужити за још три месеца, тако да укупно траје шест месеци, ако се буџет не донесе ни до 15. марта текуће буџетске године. У периоду привременог финансирања јануар - јун у погледу обима и распореда расхода и издатака примењује се ограничење сразмерно периоду привременог финансирања.