TEMA „DNEVNIKA”
OVAKO SU GLASALI NOVOSAĐANI NA LOKALNIM IZBORIMA 2024. GODINE Poverenje većine pripalo koalicionoj listi koju predvodi SNS
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneo je neopozivu ostavku na tu funkciju 28. januara obrazloživši da „stabilnost i smirivanje tenzija i zaustavljanje daljih podela u društvu su ključni uslov za dalji napredak i razvoj Novog Sada i unapređenje života Novosađana”.
To znači da bi uskoro predsednica Skupštine grada Dima Vučinić trebalo da sazove sednicu na kojoj će Đurićeva ostavka biti konstatovana, a potom i sednicu na kojoj će biti biran novi gradonačelnik i članovi Gradskog veća.
Na lokalnim izborima održanim 2. juna 2024. godine cenzus je prešlo pet lista, a među njima „Aleksandar Vučić – Novi Sad sutra” , koja ima 45 mandata, od čega SNS samostalno 34
Što se tiče procedure, prema Statutu grada i skupštinskom Poslovniku, u slučaju da gradonačelnik podnese ostavku, o tome predsednik Skupštine grada obaveštava odbornike na početku prve naredne sednice. Razrešenjem, odnosno ostavkom gradonačelnika prestaje mandat i zameniku gradonačelnika, kao i Gradskom veću. Gradonačelnik, zamenik ili član Gradskog veća koji su razrešeni ili su podneli ostavku, ostaju na dužnosti i obavljaju tekuće poslove do izbora novih izvršnih organa Grada.
Gradonačelnika bira Skupština, iz reda odbornika, na četiri godine, tajnim glasanjem, većinom od ukupnog broja odbornika. Predsednik Skupštine predlaže kandidata za gradonačelnika, dok on predlaže kandidata za svog zamenika iz reda odbornika, koga bira Skupština na isti način kao gradonačelnika. Gradonačelniku i njegovom zameniku izborom na ove funkcije prestaje mandat odbornika.
Članove Gradskog veća predlaže gradonačelnik
Članove Gradskog veća bira Skupština na obrazloženi predlog kandidata za gradonačelnika, većinom glasova od ukupnog broja odbornika. O predloženim kandidatima za gradonačelnika, njegovog zamenika i članove Gradskog veća, Skupština odlučuje istovremeno i objedinjeno, tajnim glasanjem zaokruživanjem “za” ili “protiv” predloga u celini.
Podsetimo, na lokalnim izborima održanim 2. juna 2024. godine cenzus je prešlo pet lista i to „Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra” koja ima 45 mandata, od čega SNS samostalno 34, potom „Udruženi za slobodni Novi Sad” 21, „Dr Savo Manojlović - Kreni-promeni” osam, „Heroji - Miša Bačulov” tri mandata i jednog odbornika će imati Savez vojvođankih mađara (SVM). Skupština Novog Sada ima 78 odbornika. Konstitutivna sednica održana je 7. avgusta, a na sednici održanoj 28. avgusta prošle godine Milan Đurić (SNS) je za izabran za gradonačelnika i Đurađ Jakšić (SRS) za zamenika.
Među 45 odbornika sa izborne liste „Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra” 34 su iz SNS, pet iz SPS-a, dva iz SRS-a, i po jedan iz PUPS-a, Zavetnika i PS-a. Savez vojvođanskih Mađara, koji učestvuje u formiranju vlasti, ima jednog odbornika, Đulu Kiša. Time vladajuća većina ima 46 mandata i komotnu većinu u novosadskoj Skupštini.
Mogući kandidati za gradonačelnika
S obzirom na to da se gradnočelnik bira iz redova odbornika, kao mogući kandidati u javnosti se spominje v. d. direktorka Kliničkog centra Vojvodine prof. dr Vesna Turkulov, koja je predvodila izbornu listu „Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra” na izborima održanim 2. juna prošle godine.
Na izbornoj listi peta je bila Biljana Pantić Pilja, koja je do sad bila narodna poslanica i odbornica u Skupštini grada, na sedmom mestu je bila takođe dugogodišnja je odbornica Cvija Vasić, a iza nje Žarko Mićin nekadašnji poslanik u Skupštini Srbije, trenutno šef kabineta predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića a bio je i šef kabineta Vučeviću kada je bio ministar odbrane.
Među prvih 15 na izbornoj listi bili su i nekadašnja predsednica Skupštine Grada Jelena Marinkovi Radomirović, šefica odborničke SNS u lokalnom parlamentu Sanja Draško i njen zamenik i nekadašnji zamenik gradonačelnika Igor Crnobarac.
Opozicija u Skupštini ima 32 odbornika. Najveća opoziciona lista „Udruženi za slobodan Novi Sad” ima 21 odbornika iz 12 stranaka i pokreta. Po tri odbornika imaju Narodni pokret Srbije (NPS), Nova demokratska stranka Srbija (Novi DSS), Stranka slobode i pravde (SSP). Po dva odbornika imaju Demokratska stranka (DS), Stranka „Srbija centar Srce” (Srce) i Građanski pokret „Bravo”.
Po jednog odbornika ima Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV), Zeleno-levi front (ZLF), Pokret za preokret (PZP), Pokret slobodnih građana (PSG), Pokret za obnovu Kraljevine Srbije (POKS) i Ekološki ustanak. Sa izborne liste „Dr Savo Manojlović - i ja sam Novi Sad - Kreni promeni” mandati su dodeljeni za osam odbornika, a sa izborne liste „Heroji - Miša Bačulov” za tri odbornika.
Poslednja sednica održana 3. decembra prošle godine
Poslednja sednica Skupštine Grada Novog Sada održana je 3. decembra 2024. godine kada se na dnevnom redu našao predlog za razrešenje gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, koji inače nije usvojen. Sednica je bila zakazana na zahtev novosadske opozicije zbog, kako su naveli „političke odgovornosti za tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, kada je nastradalo 15, a teško ranjene dve osobe”. Naredno zasedanje bilo je zakazano za 23. decembar, a među više od 100 tačaka dnevnog reda najvažnija je bila ona koja se ticala budžet Grada Novog Sada za 2025. godinu.
Međutim, ona je odložena za 26., a potom za 30. decembar. Sednica je odložena i trećeg puta, bez usvajanja budžeta za narednu godinu, čime je Novi Sad prešao na privremeno finansira. Kako je predsednica Skupštine Grada Dina Vučinić objasnila, to je učinjeno iz bezbednosnnih razloga jer „je očigledno da je deo opozicionih odbornika spremao haos”.
Kada je reč o odborničkim grupama najveća je „Aleksandar Vučić – Novi Sad sutra” koja ima 35 članova, potom „Kreni-promeni” sa osam, SPS–JS sa pet, „Nada za Novi Sad – Novi DSS -POKS”, „Srbija centar – Bravo”, „DS, PSG i Zeleno - levi front“, Grupa građana „Heroji – Miša Bačulov“ i „Narodni pokret Srbije – Ekološki ustanak” sa po četiri, „SVM – dr Balint Pastor“ i „Dr Vojislav Šešelj – SRS” po tri, „SSP i Pokret za preokret” sa dva, dok Maja Mrnuštik (LSV) nije ni u jednoj od tih odborničkih grupa.
Privremeno finansiranje
Kako budžet za 2025. godinu nije usvojen zbog čega je Grad na privremenom finansiranju najduže do 31. marta, a budžet u ovom periodu, prema odluci objavljenoj u Službenom glasniku Grada Novog Sada iznosi više od 12 milijardi dinara. To znači da Grad redovno isplaćuje troškove, ali ne mogu biti realizovane nove investicije. U Zakonu o budžetskom sistemu navedeno je da „u slučaju da Narodna skupština, odnosno skupština lokalne vlasti, ne donese budžet u roku utvrđenom budžetskim kalendarom, sprovodi se privremeno finansiranje u vremenu od najduže prva tri meseca fiskalne godine”.
Kako je pojašnjeno „privremeno finansiranje, sprovodi se se najviše do jedne četvrtine iznosa planiranih rashoda i izdataka u aktu o budžetu prethodne fiskalne godine, s tim što raspoređeni rashodi i izdaci u prethodnoj godini po vrstama i namenama ne predstavljaju ograničenje, izuzev za isplatu prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, koje se vrši do nivoa izvršenih rashoda u zadnjem kvartalu prethodne godine. Nadležni izvršni organ lokalne vlasti donosi odluku o privremenom finansiranju. Po isteku privremenog finansiranja plaćene i preuzete obaveze u tom periodu, u skladu sa aktom o privremenom finansiranju, uključuju se u budžet, odnosno finansijski plan organizacije za obavezno socijalno osiguranje za tekuću godinu”.
Dodaje se da „izuzetno, period privremenog finansiranja se može produžiti za još tri meseca, tako da ukupno traje šest meseci, ako se budžet ne donese ni do 15. marta tekuće budžetske godine. U periodu privremenog finansiranja januar - jun u pogledu obima i rasporeda rashoda i izdataka primenjuje se ograničenje srazmerno periodu privremenog finansiranja.