light rain
4°C
10.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1055
usd
113.6616
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БОЛТОН: ГРЕНЕЛ би могао да се врати питањима ЗАПАДНОГ БАЛКАНА "Постоји могућност територијалне размене"

10.01.2025. 10:18 10:30
Пише:
Извор:
Дневник, Блиц
bolton
Фото: Printskrin YouTube / FRONTLINE PBS | Official

Бивши амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон оценио је да би у новој америчкој администрацији Ричард Гренел са додељеном функцијом специјалног изасланика могао да се врати питањима Западног Балкана, али да је тешко рећи колико ће овај регион бити међу приоритетима Беле куће.

- Мислим да је могуће да ће Ричард Гренел поново преузети овај задатак. Његов мандат специјалног изасланика је веома широк, веома, веома нејасан, али он је већ раније био у томе. Могу рећи, из свог искуства као саветника за националну безбедност, разумем колико је то сложено. Ја сам се бавио регионом током распада Југославије, током прве Бушове администрације 1991-1992, тако да је то сложено - изјавио је Болтон у интервјуу за Газету експрес.
Он је додао да је веома важно уколико је нова америчка администрација заиста озбиљна у проналажењу начина за постизање трајних споразума између страна у региону.

- У супротном ће интервенисати аутсајдери који немају интереса за мир и стабилност у региону, а оно што је већ компликовано може постати још горе - нагласио је Болтон.

Од избора те личности ће, сматра, зависити и да ли ће се Трамп у новом мандату залагати за коначни споразум између Београда и Приштине.

- Мислим да делимично зависи од тога ко преузима одговорност. Ако је Гренел, због његовог претходног ангажмана, мислим да ће му дати приоритет. Мој став је увек био да, на крају крајева, у спору Србија - Косово, каква год да је коначна одлука, она мора бити прихватљива за обе стране. Неће бити спољно наметнутог решења. А да постоји, ризик би био превелик да не би потрајао - навео је он.

"Размена територије није искључена"

Болтон није искључио опцију размене територија која је била актуелна током првог Трамповог мандата.

- Знам да се многим људима у региону уопште не свиђа идеја о размени територија. Кажу да када једном почнеш да радиш, томе нема краја. Ово би донело нестабилност. Мој став је био да нигде не говоримо о промени граница, осим када се стране које деле границу сложе. Идеја да треба да постоји размена територија нагиње се у корист једне стране, идеја да никада не може бити размене територија нагиње се у корист друге стране. Мислим да је ово врста преговора за које може помоћи аутсајдер, може да даје компромисне предлоге, али то је заиста нешто што захтева да највиши нивои Косова и Србије буду у приватној просторији да виде да ли лидери то могу да реше. И онда то могу да прођу кроз своје уставне процесе тако да, ако парламент мора да га усвоји, постоји већина за то - истакао је Болтон.

Прецизирао је да на основу његовог учешћа у том процесу Београд и Приштина су тада били близу постизања споразума, али Скупштина Косова тада није била спреман да крене напред.

- На основу мог ограниченог учешћа, лидери су можда били близу споразума, али њихови парламенти, барем у случају Косова, нису били спремни да крену напред. Ово није стабилно решење, и иако је фрустрирајуће, мислим да је вредно труда да видимо да ли постоји начин да се пронађе стабилно решење. Јер прихватање другог привременог решења само отвара могућност још већег сукоба. И, у мери у којој постоји политичка неизвесност на Западном Балкану, то омета стране економске инвестиције. То отежава улазак у ЕУ и Нето. Нико не потцењује тежину овога, али мислим да корист за све, Србију, Косово и регион у целини, показује да је вредан труда, ма колико тежак био - наглашава Болтон.

bolton
Фото: Printskrin YouTube / CNN

Током првог Трамповог мандата Болтон се бавио и питањем дијалога Београда и Приштине. Упитан ко је од представника Београда и Приштине први ставио на сто идеју о корекцији граница и има ли истине да је у томе учествовао и бивши премијер Велике Британије, он је казао да је прво о томе разговарао са Тонијем Блером.

- Мој први разговор који је укључивао могућност територијалне размене био је са Тонијем Блером. Дошао је да ме посети у Белој кући. Познавао сам га још из времена када је био премијер за време администрације Џорџа В. Буша и подстицао ме је да се укључим да видим да ли могу да будем од користи. Мислио сам да је дао разуман предлог и, уз сво дужно поштовање према нашим пријатељима у Западној Европи, мислио сам да нису много напредовали. Можда би неко са друге стране Атлантика могао да помогне. Али тај разговор са Тонијем Блером је заиста помогао да у мом уму формирам став да је то у суштини питање Косова и Србије и да би други могли да им пожеле добро и да покушају да олакшају ствари. Али идеја да ће постојати спољно наметнуто решење, било да се ради о размени територија или не, не би окончала проблем - открио је Болтон.

"Биће то другачији Стејт департмент"

На питање да ли је идеја о размени територија или корекцији граница била део првобитног Вашингтонског споразума који су припремили да потпишу председник Хашим Тачи и председник Србије Алекснадар Вучић, Болтон каже да се договор десио након што је отишао из Беле куће.

- Договор се десио након што сам отишао. И не знам сигурно. Нисам видео текст. Мој став је био да нисам против размене земљишта. Као што сам рекао, нисам то сматрао преседаном који везује било кога другог на Балкану. Не можете бити приморани на нешто са чиме се не слажете. Дакле, ако је било територијалних спорова између других држава, на њих не би требало да утиче никакав споразум постигнут између страна у другом територијалном спору. Рећи да су територијалне размене предуслов за постизање споразума може се тумачити као најава или фаворизовање једне стране у односу на другу. То нисам покушавао да урадим - рекао је Болтон.

Објаснио је да је он покушао да натера и Вучића и Тачија да раде заједно.

- Бар са своје стране, покушавао сам да натерам два лидера, Вучића и Тачија, да раде заједно, који су се заправо потрудили да се договоре, за то је потребна храброст, то је део политичког вођства и мислим да су морали да буду подржавани без обзира на то да ли су успели или неуспели. Вредело је труда - прецизирао је он.

Коментаришући односе Косова и САД и какав ће бити однос Трампа, Болтон је рекао да ће се Трамп понашати као у свом првом мандату.

- Мислим да ако ће Трампов други мандат бити као његов први, ако се суочи са нечим што је Бајденова администрација урадила, његова тренутна реакција ће бити да уради супротно. Па ћемо видети да ли следи овај образац. Али мислим да због промене приступа који Трамп има по многим питањима, понекад исправном, понекад погрешном, мислим да би влада Косова требало да види ово као нову прилику. Биће то другачији Стејт департмент. Биће то другачија Бела кућа јер због природе нашег политичког система, када дође до промене у партији која контролише Белу кућу, често се политике значајно мењају, за разлику од многих парламентарних система у којима се може променити владавина, али језгро политика се не мења толико. Зато мислим да би сви лидери у региону који су забринути због континуиране несигурности требало да кажу: ево прилике, постоји нови приступ у Вашингтону, и неке проблеме можемо сагледати из другачије перспективе, а можда ће то помоћи у проналажењу решења. Мислим да треба бити оптимиста у погледу могућности - казао је Болтон.

Извор:
Дневник, Блиц
Пише:
Пошаљите коментар