BOLTON: GRENEL bi mogao da se vrati pitanjima ZAPADNOG BALKANA "Postoji mogućnost teritorijalne razmene"
Bivši američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton ocenio je da bi u novoj američkoj administraciji Ričard Grenel sa dodeljenom funkcijom specijalnog izaslanika mogao da se vrati pitanjima Zapadnog Balkana, ali da je teško reći koliko će ovaj region biti među prioritetima Bele kuće.
- Mislim da je moguće da će Ričard Grenel ponovo preuzeti ovaj zadatak. Njegov mandat specijalnog izaslanika je veoma širok, veoma, veoma nejasan, ali on je već ranije bio u tome. Mogu reći, iz svog iskustva kao savetnika za nacionalnu bezbednost, razumem koliko je to složeno. Ja sam se bavio regionom tokom raspada Jugoslavije, tokom prve Bušove administracije 1991-1992, tako da je to složeno - izjavio je Bolton u intervjuu za Gazetu ekspres.
On je dodao da je veoma važno ukoliko je nova američka administracija zaista ozbiljna u pronalaženju načina za postizanje trajnih sporazuma između strana u regionu.
- U suprotnom će intervenisati autsajderi koji nemaju interesa za mir i stabilnost u regionu, a ono što je već komplikovano može postati još gore - naglasio je Bolton.
Od izbora te ličnosti će, smatra, zavisiti i da li će se Tramp u novom mandatu zalagati za konačni sporazum između Beograda i Prištine.
- Mislim da delimično zavisi od toga ko preuzima odgovornost. Ako je Grenel, zbog njegovog prethodnog angažmana, mislim da će mu dati prioritet. Moj stav je uvek bio da, na kraju krajeva, u sporu Srbija - Kosovo, kakva god da je konačna odluka, ona mora biti prihvatljiva za obe strane. Neće biti spoljno nametnutog rešenja. A da postoji, rizik bi bio prevelik da ne bi potrajao - naveo je on.
"Razmena teritorije nije isključena"
Bolton nije isključio opciju razmene teritorija koja je bila aktuelna tokom prvog Trampovog mandata.
- Znam da se mnogim ljudima u regionu uopšte ne sviđa ideja o razmeni teritorija. Kažu da kada jednom počneš da radiš, tome nema kraja. Ovo bi donelo nestabilnost. Moj stav je bio da nigde ne govorimo o promeni granica, osim kada se strane koje dele granicu slože. Ideja da treba da postoji razmena teritorija naginje se u korist jedne strane, ideja da nikada ne može biti razmene teritorija naginje se u korist druge strane. Mislim da je ovo vrsta pregovora za koje može pomoći autsajder, može da daje kompromisne predloge, ali to je zaista nešto što zahteva da najviši nivoi Kosova i Srbije budu u privatnoj prostoriji da vide da li lideri to mogu da reše. I onda to mogu da prođu kroz svoje ustavne procese tako da, ako parlament mora da ga usvoji, postoji većina za to - istakao je Bolton.
Precizirao je da na osnovu njegovog učešća u tom procesu Beograd i Priština su tada bili blizu postizanja sporazuma, ali Skupština Kosova tada nije bila spreman da krene napred.
- Na osnovu mog ograničenog učešća, lideri su možda bili blizu sporazuma, ali njihovi parlamenti, barem u slučaju Kosova, nisu bili spremni da krenu napred. Ovo nije stabilno rešenje, i iako je frustrirajuće, mislim da je vredno truda da vidimo da li postoji način da se pronađe stabilno rešenje. Jer prihvatanje drugog privremenog rešenja samo otvara mogućnost još većeg sukoba. I, u meri u kojoj postoji politička neizvesnost na Zapadnom Balkanu, to ometa strane ekonomske investicije. To otežava ulazak u EU i Neto. Niko ne potcenjuje težinu ovoga, ali mislim da korist za sve, Srbiju, Kosovo i region u celini, pokazuje da je vredan truda, ma koliko težak bio - naglašava Bolton.
Tokom prvog Trampovog mandata Bolton se bavio i pitanjem dijaloga Beograda i Prištine. Upitan ko je od predstavnika Beograda i Prištine prvi stavio na sto ideju o korekciji granica i ima li istine da je u tome učestvovao i bivši premijer Velike Britanije, on je kazao da je prvo o tome razgovarao sa Tonijem Blerom.
- Moj prvi razgovor koji je uključivao mogućnost teritorijalne razmene bio je sa Tonijem Blerom. Došao je da me poseti u Beloj kući. Poznavao sam ga još iz vremena kada je bio premijer za vreme administracije Džordža V. Buša i podsticao me je da se uključim da vidim da li mogu da budem od koristi. Mislio sam da je dao razuman predlog i, uz svo dužno poštovanje prema našim prijateljima u Zapadnoj Evropi, mislio sam da nisu mnogo napredovali. Možda bi neko sa druge strane Atlantika mogao da pomogne. Ali taj razgovor sa Tonijem Blerom je zaista pomogao da u mom umu formiram stav da je to u suštini pitanje Kosova i Srbije i da bi drugi mogli da im požele dobro i da pokušaju da olakšaju stvari. Ali ideja da će postojati spoljno nametnuto rešenje, bilo da se radi o razmeni teritorija ili ne, ne bi okončala problem - otkrio je Bolton.
"Biće to drugačiji Stejt department"
Na pitanje da li je ideja o razmeni teritorija ili korekciji granica bila deo prvobitnog Vašingtonskog sporazuma koji su pripremili da potpišu predsednik Hašim Tači i predsednik Srbije Aleksnadar Vučić, Bolton kaže da se dogovor desio nakon što je otišao iz Bele kuće.
- Dogovor se desio nakon što sam otišao. I ne znam sigurno. Nisam video tekst. Moj stav je bio da nisam protiv razmene zemljišta. Kao što sam rekao, nisam to smatrao presedanom koji vezuje bilo koga drugog na Balkanu. Ne možete biti primorani na nešto sa čime se ne slažete. Dakle, ako je bilo teritorijalnih sporova između drugih država, na njih ne bi trebalo da utiče nikakav sporazum postignut između strana u drugom teritorijalnom sporu. Reći da su teritorijalne razmene preduslov za postizanje sporazuma može se tumačiti kao najava ili favorizovanje jedne strane u odnosu na drugu. To nisam pokušavao da uradim - rekao je Bolton.
Objasnio je da je on pokušao da natera i Vučića i Tačija da rade zajedno.
- Bar sa svoje strane, pokušavao sam da nateram dva lidera, Vučića i Tačija, da rade zajedno, koji su se zapravo potrudili da se dogovore, za to je potrebna hrabrost, to je deo političkog vođstva i mislim da su morali da budu podržavani bez obzira na to da li su uspeli ili neuspeli. Vredelo je truda - precizirao je on.
Komentarišući odnose Kosova i SAD i kakav će biti odnos Trampa, Bolton je rekao da će se Tramp ponašati kao u svom prvom mandatu.
- Mislim da ako će Trampov drugi mandat biti kao njegov prvi, ako se suoči sa nečim što je Bajdenova administracija uradila, njegova trenutna reakcija će biti da uradi suprotno. Pa ćemo videti da li sledi ovaj obrazac. Ali mislim da zbog promene pristupa koji Tramp ima po mnogim pitanjima, ponekad ispravnom, ponekad pogrešnom, mislim da bi vlada Kosova trebalo da vidi ovo kao novu priliku. Biće to drugačiji Stejt department. Biće to drugačija Bela kuća jer zbog prirode našeg političkog sistema, kada dođe do promene u partiji koja kontroliše Belu kuću, često se politike značajno menjaju, za razliku od mnogih parlamentarnih sistema u kojima se može promeniti vladavina, ali jezgro politika se ne menja toliko. Zato mislim da bi svi lideri u regionu koji su zabrinuti zbog kontinuirane nesigurnosti trebalo da kažu: evo prilike, postoji novi pristup u Vašingtonu, i neke probleme možemo sagledati iz drugačije perspektive, a možda će to pomoći u pronalaženju rešenja. Mislim da treba biti optimista u pogledu mogućnosti - kazao je Bolton.