РОДИТЕЉИ НА ИСПИТУ Балансирају између дечјих жеља и породичних могућности
Уместо да се одвијају у познатом окружењу, попут некада многобројних а бесплатних секција у самој школи, ваннаставни садржаји су данас махом у приватном сектору.
За њих родитељи треба да имају не само подебео новчаник већ и завидне организаторске способности, поготово са више деце коју, зарад часова страног језика или спорта, треба развести на различите локације у граду.
Због тога су им, при одлуци, битне не само жеље и склоности малишана већ и близина клуба односно школице, као и термини. Избор је шаролик и богат, некад и неочекиван, па тако у Новом Саду постоји школа куглања за девојчице, па и школа циркуских вештина, где у безбедном окружењу, без такмичења, што је данас реткост, деца већ од четврте године развијају телесне могућности, концентрацију и креативност.
Суграђанка Биљана Савић има децу од осам, 12 и 15 година, те о месечном фонду за ваннаставне активности нерадо размишља и бригу углавном препушта супругу.
– С обзиром на то да их имам троје, превише је: да сви иду на неки спорт, треба ми бар сто евра, плус исто толико за страни језик, а где су храна, опрема или костими уколико је у питању плес...Ћерка је тренирала теквондо четири године, а са њом и млађи син једно годину дана, али тренутно паузирају јер нам је далеко да их возимо са Телепа у центар – објашњава саговорница, додајући да су тренинзи раније одржавани на Футошком путу, у згради „Новитета”, и да су коштали 4.000 динара месечно за једно, а 7.000 за двоје деце.
Поред тога, њена ћерка од шесте године иде на часове немачког језика у вртићу „Туфница” на Адицама (3.000 динара), где стигне пешке за десет минута, па може да оде и сама у доба године када касније пада мрак.
– Старији син опробао се у боксу на Спенсу, али није успео да одржи континуитет са учењем, па је одустао, док су му часови пливања у „Арени”, које смо плаћали 4.000 динара, приметно помогли током развоја. Како се у ОШ „Никола Тесла” у последње време реновирала сала за физичко, зафалио је, посебно тинејџерима, неки објекат намењен рекреацији, те би моја жеља била да на Телепу постоји спортски центар – додаје.
Суграђанка Даница Р. има само речи хвале за бесплатан пројекат „Спорт у школе”, који је финасирао Град Нови Сад: лепо осмишљено, тренери озбиљни, а 45-минутни часови у вечерњим сатима, кад нема наставе – утисци су које носи од претходне године, када је спроведен у осмолетки њеног сина, ОШ „Прва војвођанска бригада” на Новом насељу.
– Девојчица тренутно има шест и по, а дечак осам и по година и не волим да их оптерећујем активностима, мислим да су једна физичка и једна умна сасвим довољне – каже она, додајући да је просечна цена у опсегу од 3.500 до 5.000 динара.
Сина занима фудбал, али се по савету физијатра усмерио на пливање, где одлази са сестром. За двоје деце издвајају 5.000 динара месечно.
– Ћера је ишла и на фолклор, који смо плаћали 2.000 динара и то је најјефтиније што смо до сада нашли, док су за хор чланарина и уписнина плус пропратни радни материјал првог месеца коштали 7.000 динара – каже.
Ваннаставне активности углавном бирају по препоруци.
– Шаљемо децу и у школу „Малац генијалац”, што је корисна ствар за развој когнитивних способности и интелектуалних потенцијала, поготово за сина, који је кренуо у њу пола године пре уписа у први разред. Сад иде у други и резултати су фантастични, потпуно је самосталан, а методе рачунања стечене тамо користи и данас. Настава траје два и по сата, суботом, а месечно нас кошта око 8.000 динара, што је и најскупље од онога што плаћамо, али се исплати – закључује Даница Р.