light rain
11°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дуга традиција новинарске секције у ОШ „Мирослав Антић“ у Футогу

17.12.2019. 09:15 09:19
Пише:
Фото: Дневник (В. Фифа)

Од оснивања ОШ “Мирослав Антић” у Футогу, допринос традицији и култури које красе њен дух од првог дана даје и новинарска секција, која је упркос разним препрекама успела да се одржи више од три деценије.

Као резултат њеног деловања, сваке године се издаје и школски часопис “Чуперак” који излази углавном око Дана школе,14. марта, када је и рођендан Мики Антићу.

- Идеја да се новинарска секција реализује, потекла је од првог директора Максе Вругића који је поставио високе стандарде за комплетан живот и рад школе - рекла је за наш лист наставница српског језика у ОШ “М. Антић” у Футогу и руководилац секције Марина Устић Плеше. - Смисао њеног постојања огледа се у скупљању и обрађивању информација од значаја за живот и рад школе, па чак и Футога, затим публиковање ликовних и литерарних радова ђака, промовисање успеха наших ученика из свих наставних предмета, едукација, забава и слично.

За њену реализацију задужена је од 1988. године, а од тада су само још две колегинице биле укључене у краћем периоду. Протекле школске године то је била  Ивана Хорват, док је Марина руководила редакцијом школског листа са неколико осмакиња.

- Кад почне школска година, увек буде доста заинтересованих, али многи од њих нису довољно стрпљиви, радознали, нити упорни, па секцију чини углавном десетак новинара и тако је отприлике свих ових деценија - прича наставница. - Чини ми се да се повећава интерес деце, под утицајем бројности жутих медија и он је пођеднако распоређен на оба пола, али су девојчице истрајније. Већини наших новинара предајем српски језик, а често су то они које водим и на такмичења из српског језика и језичке културе.

Рад секције нема крут оквир, нити устаљен ритам. Ученици имају пуну слободу да пишу о свему што им се чини важним за живот школе и места и да снимају фотографије, а комуникација се одвија преко мејла, који је отворен специјално за ту сврху. Договори се раде у ходу на одмору, пре часова, а инструкције Марина шаље мејлом. Немају посебан рачунар, диктафон, фото-апарат, нити камеру, стога за функцију посла користе личне рачунаре и мобилне телефоне.

- Повремено се састајемо, али нарочито долазе они који чине редакцију школског часописа „Чуперак“, не би ли направили ужи избор материјала за наредни број - каже наша саговорница. - Добијају задужења да обаве лекторисање својих и туђих текстова, тражим њихове предлоге и коментаре. Спонтаност и интуитивност у потрази за темама, а промишљеност у њиховој обради је оно чему тежим у раду са младим новинарима.

У разговору са ученицима који су решили да се опробају у новинарском послу, рекли су нам да мисле да је новинарство тежак посао и да новинар може бити неко ко је образован, добро информисан, а најбитније од свега, неко ко је искрен и пише истините чланке.

- Секцију похађам две године, јер ми се допада то што имам слободу да комуницирам са људима различитих струка о томе шта мисле о некој одређеној теми и очекујем прави одговор - казала нам је Миљана Шестић, ученица седмог разреда, додавши да пишу текстове на разне теме, па су тако скоро радили и Миникупусијаду, манифестацију која се реализује у њиховој школи.

Јелена Стојисављевић кренула је ове године на новинарску секцију.

- Лане сам видела новинаре који интервјуишу осмаке и пишу о њима, па сам помислила да ће сада у седмом разреду и ја моћи исто да радим. Највише волим да причам са децом из вртића или млађом децом, јер су најискренија и највише воле да причају на разне теме.

Школски часопис „Чуперак”

Школски часопис „Чуперак“ постоји од оснивања школе и излази  једном годишње. Сходно расположивом новцу штампа се и број страница, те он варира од четири до 16. Садржај осликава живот и рад школе и успехе ученика ван ње и тиме се сви нарочито поносе. Прошле године, наставница Марина је укључила и бивше ђаке, успешне људе, не би ли се присетили свог образовања у основној школи. Нацрт слова којим се штампа назив часописа, урадила је пре више од 30 година ученица те школе. Толико је и Марина главни уредник или сама, или са неким „у дуету“. Пошто је велики поштовалац  уметности и личности Мирослава Антића, у сваком броју се нађе нешто ново о његовом животу и раду. Концепција листа је раније више личила на типичне дечије часописе, а данас је огледало школе. Раније су о неким јубилејима и озбиљнијим темама писале и колеге наставници.

        И. Бакмаз

 

Пројекат „Приградска насеља – од оснивања до будућности” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

 

Пише:
Пошаљите коментар