clear sky
6°C
04.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0996
usd
114.2658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СВЕТ­СКИ ДАН БОР­БЕ ПРО­ТИВ РА­КА У Ср­би­ји го­ди­шње од кар­ци­но­ма умре ви­ше од 20.000 љу­ди

04.02.2025. 08:51 08:59
Извор:
Дневник
rak
Фото: pixabay/ilustracija

Свет­ска здрав­стве­на ор­га­ни­за­ци­ја са Ме­ђу­на­род­ним удру­же­њем за бор­бу про­тив ра­ка сва­ког 4. фе­бру­а­ра обе­ле­жа­ва Свет­ски дан бор­бе про­тив ра­ка.

- У Ср­би­ји је то­ком 2016. го­ди­не од свих ма­лиг­них ту­мо­ра обо­ле­ло 40.241 осо­ба (21.126 му­шка­ра­ца и 19.115 же­на). Исте го­ди­не од ра­ка је умр­ло 21.526 осо­ба оба по­ла, 12.253 му­шкар­ца и 9.273 же­не. Му­шкар­ци су нај­ви­ше обо­ле­ва­ли од ра­ка плу­ћа, ко­ло­на и рек­ту­ма и про­ста­те. Код же­на ма­лиг­ни про­цес је нај­че­шће био ло­ка­ли­зо­ван на дој­ци, ко­ло­ну и рек­ту­му, плу­ћи­ма и гр­ли­ћу ма­те­ри­це – ка­жу у Ин­сти­ту­ту за јав­но здра­вље Вој­во­ди­не.

Ма­лиг­ни ту­мо­ри плу­ћа и брон­ха нај­че­шћи су у обо­ле­ва­њу и у уми­ра­њу ме­ђу му­шкар­ци­ма, од­но­сно дру­ги су по уче­ста­ло­сти узрок обо­ле­ва­ња и уми­ра­ња ме­ђу же­на­ма са ди­јаг­но­зом ра­ка.

Ср­би­ја је, од­мах по­сле Ма­ђар­ске, зе­мља у ко­јој су ре­ги­стро­ва­не сто­пе уми­ра­ња од свих ма­лиг­них ту­мо­ра код оба по­ла ме­ђу нај­ви­шим у Евро­пи
 

- То­ком 2016. го­ди­не у Ср­би­ји од ра­ка брон­ха и плу­ћа обо­ле­ло је 6.546 осо­ба и то 4.519 му­шка­ра­ца и 2.027 же­на, а умр­ло је 5.335 осо­ба оба по­ла (3.848 му­шка­ра­ца и 1.507 же­на). Рак дој­ке нај­че­шћи је ма­лиг­ни ту­мор у обо­ле­ва­њу и уми­ра­њу код же­на. У Ср­би­ји је 2016. го­ди­не од ма­лиг­них ту­мо­ра дој­ке обо­ле­ло 4.395 и умр­ло 1.713 же­на – на­во­де у Ин­сти­ту­ту.

Ма­лиг­ни ту­мо­ри де­бе­лог цре­ва и рек­ту­ма у на­шој зе­мљи дру­га су по уче­ста­ло­сти ло­ка­ли­за­ци­ја ра­ка у обо­ле­ва­њу и уми­ра­њу код му­шка­ра­ца, од­но­сно тре­ћи по уче­ста­ло­сти у обо­ле­ва­њу и у уми­ра­њу од ма­лиг­них ту­мо­ра код же­на. Од ма­лиг­них ту­мо­ра де­бе­лог цре­ва и рек­ту­ма обо­ле­ле су 4.373осо­бе (2.733 му­шкар­ца и 1.640 же­на) и умр­ло је 2.587 осо­ба оба по­ла (1.600 му­шка­ра­ца и 987 же­на).

Чак 40 од­сто ма­лиг­них бо­ле­сти мо­же би­ти из­бег­ну­то пре­стан­ком пу­ше­ња, огра­ни­че­ним кон­зу­ми­ра­њем ал­ко­хо­ла, из­бе­га­ва­њем су­ви­шног из­ла­га­ња сун­цу, за­др­жа­ва­њем про­сеч­не те­жи­не, кон­зу­ми­ра­њем здра­ве хра­не, ве­жба­њем и за­шти­том од ин­фек­ци­ја 
 

Рак гр­ли­ћа ма­те­ри­це је то­ком 2016. го­ди­не био че­твр­ти по уче­ста­ло­сти ма­лиг­ни ту­мор у обо­ле­ва­њу и ше­сти по уче­ста­ло­сти у уми­ра­њу ме­ђу на­шим же­на­ма. Ди­јаг­но­за ра­ка гр­ли­ћа ма­те­ри­це је по­ста­вље­на исте го­ди­не код 1.239 же­на, док је 453 же­не умр­ло од ове вр­сте ма­лиг­ног ту­мо­ра. Тре­ћи по уче­ста­ло­сти ма­лиг­ни про­цес ме­ђу на­шим му­шкар­ци­ма ло­ка­ли­зо­ван је на про­ста­ти. То­ком 2016. го­ди­не од ра­ка про­ста­те но­во­о­бо­ле­ло је 2.214 му­шка­ра­ца и умро је 981 му­шка­рац.

- Ср­би­ја се, пре­ма про­це­на­ма Ме­ђу­на­род­не аген­ци­је за ис­тра­жи­ва­ње ра­ка, свр­ста­ва ме­ђу 40 зе­ма­ља Евро­пе у гру­пу зе­ма­ља са сред­њим ри­зи­ком обо­ле­ва­ња (на­ла­зи се на 12. ме­сту) и ви­со­ким ри­зи­ком уми­ра­ња од ма­лиг­них бо­ле­сти у Евро­пи (на дру­гом ме­сту од­мах по­сле Ма­ђар­ске). Про­це­ње­не сто­пе обо­ле­ва­ња од свих ма­лиг­них ту­мо­ра су ни­же код му­шка­ра­ца не­го код же­на – ука­зу­ју у Ин­сти­ту­ту.
Ср­би­ја је, од­мах по­сле Ма­ђар­ске, зе­мља у ко­јој су ре­ги­стро­ва­не сто­пе уми­ра­ња од свих ма­лиг­них ту­мо­ра код оба по­ла ме­ђу нај­ви­шим у Евро­пи. Про­це­ње­не сто­пе уми­ра­ња од свих ма­лиг­них ту­мо­ра су ни­же код му­шка­ра­ца не­го код же­на. 

На­ци­о­нал­ни  про­гра­ми  скри­нин­га

У Ср­би­ји су до­не­ти на­ци­о­нал­ни про­гра­ми за скри­нинг ра­ка гр­ли­ћа ма­те­ри­це, ра­ка дој­ке и ко­ло­рек­тал­ног ра­ка, ко­ји ће у на­ред­ном пе­ри­о­ду знат­но сма­њи­ти обо­ле­ва­ње и уми­ра­ње од на­ве­де­них ло­ка­ли­за­ци­ја ма­лиг­них ту­мо­ра. На скри­нинг ра­ка дој­ке по­зи­ва­ју се же­не ста­ро­сти од 50 до 69 го­ди­на. Ма­мо­граф­ски пре­гле­ди пред­ви­ђе­ни су да се ра­де свим же­на­ма на­ве­де­ног уз­ра­ста на две го­ди­не. Скри­нин­гом на кар­ци­ном гр­ли­ћа ма­те­ри­це об­у­хва­ће­не су же­не уз­ра­ста од 25 до 64 го­ди­не, ко­је се по­зи­ва­ју на пре­вен­тив­ни ги­не­ко­ло­шки пре­глед и Па­па тест јед­ном у три го­ди­не. Циљ­на гру­па за те­сти­ра­ње на рак де­бе­лог цре­ва об­у­хва­та гра­ђа­не оба по­ла ста­ро­сти од 50 до 74 го­ди­не, ко­ји се јед­ном у две го­ди­не по­зи­ва­ју на те­сти­ра­ње на скри­ве­но кр­ва­ре­ње у сто­ли­ци.

Же­не у Ср­би­ји су од­мах по­сле же­на у Ма­ђар­ској у ви­со­ком ри­зи­ку уми­ра­ња од свих ма­лиг­них ту­мо­ра, осим ко­же. Раз­лог ово­ме је чи­ње­ни­ца да су сто­пе уми­ра­ња од ра­ка гр­ли­ћа ма­те­ри­це и ра­ка дој­ке код же­на у Ср­би­ји ме­ђу нај­ви­ши­ма у од­но­су на про­сеч­не про­це­ње­не сто­пе уми­ра­ња од ових об­ли­ка ра­ка у дру­гим зе­мља­ма Евро­пе.

- Чак 40 од­сто ма­лиг­них бо­ле­сти мо­же би­ти из­бег­ну­то јед­но­став­ним ме­ра­ма, као што су пре­ста­нак пу­ше­ња, огра­ни­че­но кон­зу­ми­ра­ње ал­ко­хо­ла, из­бе­га­ва­ње су­ви­шног из­ла­га­ња сун­цу, за­др­жа­ва­ње про­сеч­не те­жи­не, кон­зу­ми­ра­ње здра­ве хра­не, ве­жба­ње, као и за­шти­та од ин­фек­ци­ја ко­је се мо­гу раз­ви­ти у рак. Уко­ли­ко до бо­ле­сти ипак до­ђе, њен ис­ход је мо­гу­ће по­бољ­ша­ти ра­ним от­кри­ва­њем, аде­кват­ним ле­че­њем и ре­ха­би­ли­та­ци­јом, уз од­го­ва­ра­ју­ће па­ли­ја­тив­но збри­ња­ва­ње – на­по­ми­њу у Ин­сти­ту­ту.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар