Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SVET­SKI DAN BOR­BE PRO­TIV RA­KA U Sr­bi­ji go­di­šnje od kar­ci­no­ma umre vi­še od 20.000 lju­di

04.02.2025. 08:51 08:59
Izvor:
Dnevnik
rak
Foto: pixabay/ilustracija

Svet­ska zdrav­stve­na or­ga­ni­za­ci­ja sa Me­đu­na­rod­nim udru­že­njem za bor­bu pro­tiv ra­ka sva­kog 4. fe­bru­a­ra obe­le­ža­va Svet­ski dan bor­be pro­tiv ra­ka.

- U Sr­bi­ji je to­kom 2016. go­di­ne od svih ma­lig­nih tu­mo­ra obo­le­lo 40.241 oso­ba (21.126 mu­ška­ra­ca i 19.115 že­na). Iste go­di­ne od ra­ka je umr­lo 21.526 oso­ba oba po­la, 12.253 mu­škar­ca i 9.273 že­ne. Mu­škar­ci su naj­vi­še obo­le­va­li od ra­ka plu­ća, ko­lo­na i rek­tu­ma i pro­sta­te. Kod že­na ma­lig­ni pro­ces je naj­če­šće bio lo­ka­li­zo­van na doj­ci, ko­lo­nu i rek­tu­mu, plu­ći­ma i gr­li­ću ma­te­ri­ce – ka­žu u In­sti­tu­tu za jav­no zdra­vlje Voj­vo­di­ne.

Ma­lig­ni tu­mo­ri plu­ća i bron­ha naj­če­šći su u obo­le­va­nju i u umi­ra­nju me­đu mu­škar­ci­ma, od­no­sno dru­gi su po uče­sta­lo­sti uzrok obo­le­va­nja i umi­ra­nja me­đu že­na­ma sa di­jag­no­zom ra­ka.

Sr­bi­ja je, od­mah po­sle Ma­đar­ske, ze­mlja u ko­joj su re­gi­stro­va­ne sto­pe umi­ra­nja od svih ma­lig­nih tu­mo­ra kod oba po­la me­đu naj­vi­šim u Evro­pi
 

- To­kom 2016. go­di­ne u Sr­bi­ji od ra­ka bron­ha i plu­ća obo­le­lo je 6.546 oso­ba i to 4.519 mu­ška­ra­ca i 2.027 že­na, a umr­lo je 5.335 oso­ba oba po­la (3.848 mu­ška­ra­ca i 1.507 že­na). Rak doj­ke naj­če­šći je ma­lig­ni tu­mor u obo­le­va­nju i umi­ra­nju kod že­na. U Sr­bi­ji je 2016. go­di­ne od ma­lig­nih tu­mo­ra doj­ke obo­le­lo 4.395 i umr­lo 1.713 že­na – na­vo­de u In­sti­tu­tu.

Ma­lig­ni tu­mo­ri de­be­log cre­va i rek­tu­ma u na­šoj ze­mlji dru­ga su po uče­sta­lo­sti lo­ka­li­za­ci­ja ra­ka u obo­le­va­nju i umi­ra­nju kod mu­ška­ra­ca, od­no­sno tre­ći po uče­sta­lo­sti u obo­le­va­nju i u umi­ra­nju od ma­lig­nih tu­mo­ra kod že­na. Od ma­lig­nih tu­mo­ra de­be­log cre­va i rek­tu­ma obo­le­le su 4.373oso­be (2.733 mu­škar­ca i 1.640 že­na) i umr­lo je 2.587 oso­ba oba po­la (1.600 mu­ška­ra­ca i 987 že­na).

Čak 40 od­sto ma­lig­nih bo­le­sti mo­že bi­ti iz­beg­nu­to pre­stan­kom pu­še­nja, ogra­ni­če­nim kon­zu­mi­ra­njem al­ko­ho­la, iz­be­ga­va­njem su­vi­šnog iz­la­ga­nja sun­cu, za­dr­ža­va­njem pro­seč­ne te­ži­ne, kon­zu­mi­ra­njem zdra­ve hra­ne, ve­žba­njem i za­šti­tom od in­fek­ci­ja 
 

Rak gr­li­ća ma­te­ri­ce je to­kom 2016. go­di­ne bio če­tvr­ti po uče­sta­lo­sti ma­lig­ni tu­mor u obo­le­va­nju i še­sti po uče­sta­lo­sti u umi­ra­nju me­đu na­šim že­na­ma. Di­jag­no­za ra­ka gr­li­ća ma­te­ri­ce je po­sta­vlje­na iste go­di­ne kod 1.239 že­na, dok je 453 že­ne umr­lo od ove vr­ste ma­lig­nog tu­mo­ra. Tre­ći po uče­sta­lo­sti ma­lig­ni pro­ces me­đu na­šim mu­škar­ci­ma lo­ka­li­zo­van je na pro­sta­ti. To­kom 2016. go­di­ne od ra­ka pro­sta­te no­vo­o­bo­le­lo je 2.214 mu­ška­ra­ca i umro je 981 mu­ška­rac.

- Sr­bi­ja se, pre­ma pro­ce­na­ma Me­đu­na­rod­ne agen­ci­je za is­tra­ži­va­nje ra­ka, svr­sta­va me­đu 40 ze­ma­lja Evro­pe u gru­pu ze­ma­lja sa sred­njim ri­zi­kom obo­le­va­nja (na­la­zi se na 12. me­stu) i vi­so­kim ri­zi­kom umi­ra­nja od ma­lig­nih bo­le­sti u Evro­pi (na dru­gom me­stu od­mah po­sle Ma­đar­ske). Pro­ce­nje­ne sto­pe obo­le­va­nja od svih ma­lig­nih tu­mo­ra su ni­že kod mu­ška­ra­ca ne­go kod že­na – uka­zu­ju u In­sti­tu­tu.
Sr­bi­ja je, od­mah po­sle Ma­đar­ske, ze­mlja u ko­joj su re­gi­stro­va­ne sto­pe umi­ra­nja od svih ma­lig­nih tu­mo­ra kod oba po­la me­đu naj­vi­šim u Evro­pi. Pro­ce­nje­ne sto­pe umi­ra­nja od svih ma­lig­nih tu­mo­ra su ni­že kod mu­ška­ra­ca ne­go kod že­na. 

Na­ci­o­nal­ni  pro­gra­mi  skri­nin­ga

U Sr­bi­ji su do­ne­ti na­ci­o­nal­ni pro­gra­mi za skri­ning ra­ka gr­li­ća ma­te­ri­ce, ra­ka doj­ke i ko­lo­rek­tal­nog ra­ka, ko­ji će u na­red­nom pe­ri­o­du znat­no sma­nji­ti obo­le­va­nje i umi­ra­nje od na­ve­de­nih lo­ka­li­za­ci­ja ma­lig­nih tu­mo­ra. Na skri­ning ra­ka doj­ke po­zi­va­ju se že­ne sta­ro­sti od 50 do 69 go­di­na. Ma­mo­graf­ski pre­gle­di pred­vi­đe­ni su da se ra­de svim že­na­ma na­ve­de­nog uz­ra­sta na dve go­di­ne. Skri­nin­gom na kar­ci­nom gr­li­ća ma­te­ri­ce ob­u­hva­će­ne su že­ne uz­ra­sta od 25 do 64 go­di­ne, ko­je se po­zi­va­ju na pre­ven­tiv­ni gi­ne­ko­lo­ški pre­gled i Pa­pa test jed­nom u tri go­di­ne. Cilj­na gru­pa za te­sti­ra­nje na rak de­be­log cre­va ob­u­hva­ta gra­đa­ne oba po­la sta­ro­sti od 50 do 74 go­di­ne, ko­ji se jed­nom u dve go­di­ne po­zi­va­ju na te­sti­ra­nje na skri­ve­no kr­va­re­nje u sto­li­ci.

Že­ne u Sr­bi­ji su od­mah po­sle že­na u Ma­đar­skoj u vi­so­kom ri­zi­ku umi­ra­nja od svih ma­lig­nih tu­mo­ra, osim ko­že. Raz­log ovo­me je či­nje­ni­ca da su sto­pe umi­ra­nja od ra­ka gr­li­ća ma­te­ri­ce i ra­ka doj­ke kod že­na u Sr­bi­ji me­đu naj­vi­ši­ma u od­no­su na pro­seč­ne pro­ce­nje­ne sto­pe umi­ra­nja od ovih ob­li­ka ra­ka u dru­gim ze­mlja­ma Evro­pe.

- Čak 40 od­sto ma­lig­nih bo­le­sti mo­že bi­ti iz­beg­nu­to jed­no­stav­nim me­ra­ma, kao što su pre­sta­nak pu­še­nja, ogra­ni­če­no kon­zu­mi­ra­nje al­ko­ho­la, iz­be­ga­va­nje su­vi­šnog iz­la­ga­nja sun­cu, za­dr­ža­va­nje pro­seč­ne te­ži­ne, kon­zu­mi­ra­nje zdra­ve hra­ne, ve­žba­nje, kao i za­šti­ta od in­fek­ci­ja ko­je se mo­gu raz­vi­ti u rak. Uko­li­ko do bo­le­sti ipak do­đe, njen is­hod je mo­gu­će po­bolj­ša­ti ra­nim ot­kri­va­njem, ade­kvat­nim le­če­njem i re­ha­bi­li­ta­ci­jom, uz od­go­va­ra­ju­će pa­li­ja­tiv­no zbri­nja­va­nje – na­po­mi­nju u In­sti­tu­tu.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar