moderate rain
12°C
08.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1155
usd
113.9588
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРЕЋАН БОЖИЋ, ХРИСТОС СЕ РОДИ! Данас славимо најрадоснији празник; Ово су народна веровања и обичаји везани за овај дан

07.01.2025. 06:30 07:30
Пише:
Извор:
Дневник
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Данас је Божић, дан који обележава рођење Исуса Христа и један од најзначајнијих празника у хришћанској традицији. У Србији, овај дан је посвећен најлепшим верским обичајима који се настављају и данас.

Први дан Божића је 7. јануара. На Божић ујутро, пре свитања, православни храмови објављују долазак празника звонама, док се чује и пуцање из пушака и прангија. Ово су звуци који најављују Божић и радост која долази.

Јутарња литургија

Прослава рођења Христа почиње јутарњом Божићном литургијом, која се служи у свим црквама. Након службе, верници примају нафору, освећени хлеб, као први део обележавања празника.

Божићни поздрав

Један од најзначајнијих обичаја на Божић је поздрав који се размењује међу људима: уместо уобичајеног "добар дан", каже се "Христос се роди", а одговор на то је "Ваистину се роди".

Положајник

Божићни обичаји не могу да прођу без положајника, који долази као први гост у кућу домаћина рано ујутро. Ова особа се сматра срећном и важном, јер ће донети благостање породици. Положајник, након што поздрави домаћинства са "Христос се роди", узима гранчицу бадњака и уз речи: "Колико варница, толико здравља, колико варница, толико среће и весеља, колико варница, толико пара", набраја све што пожели да буде више у дому.

Верује се да ће овај обичај донети срећу и здравље целој породици током наредне године, а домаћини се труде да положајника дарују као знак захвалности.

Чесница

Рано ујутро на Божић, домаћица замеси тесто од пшеничног брашна и припрема чесницу, која се служи као део празничне трпезе. Овај обичај, који се временом мењао, има различите варијације у различитим деловима Србије. Неки људи су воду за тесто доносили са извора пре свитања и веровали су да је вода посебно благотворна ако се у њу баци жито. У чесницу се обично ставља новчић, али и други символични предмети као што су кукуруз, пасуљ, ораси или чак део кућног прага.

Чесница се разбија након молитве, а свако ко добије део у коме се налази новчић верује да ће имати среће и успеха током године. У неким крајевима остављају се и делови чеснице за одсутне, путнике и полазнике.

У Војводини се чесница прави као слатки колач са танким корама и меденим филом, и то се обично сече уместо да се ломи.

Божићна трпеза

Пре Божића, верници су прошли кроз 40 дана поста, који је био период духовног и физичког прочишћења. Данас, на Божић, почиње једење мрсне хране, а Божићни ручак се сматра најсвечанијим оброком током целе године.

Народно веровање каже да на Божић треба започети неки посао, јер ће то донети успех током целе године. На овај дан, није препоручљиво спавати, јер се верује да ће то донети летаргију током остатка године.

Такође, на Божић је важно избегавати свађе, јер би то могло утицати на расположење током године. Празник се обележава у кругу породице, и не иде се у туђе куће.

Тиме, Божић је дан за радост, веру и заједништво, када се слави живот и љубав која долази са рођењем Исуса Христа.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
НЕКЕ ХОЛИВУДСКЕ ЗВЕЗДЕ СЛАВЕ БОЖИЋ 7. ЈАНУАРА! Ове славне личности из Холивуда поштују православну традицију и дају прилоге црквама (ФОТО)
познати

НЕКЕ ХОЛИВУДСКЕ ЗВЕЗДЕ СЛАВЕ БОЖИЋ 7. ЈАНУАРА! Ове славне личности из Холивуда поштују православну традицију и дају прилоге црквама (ФОТО)

06.01.2025. 17:04 18:37
ЕВО ЧЕМУ СВАКИ ЗНАК МОЖЕ ДА СЕ НАДА ЗА БОЖИЋ Неко упознаје савршеног сапутника, а неко ће бити одушевљен сентименталним гестом
ljubav

ЕВО ЧЕМУ СВАКИ ЗНАК МОЖЕ ДА СЕ НАДА ЗА БОЖИЋ Неко упознаје савршеног сапутника, а неко ће бити одушевљен сентименталним гестом

06.01.2025. 12:56 13:09