СИМПОЗИЈУМ О САВРЕМЕНОЈ ДИЈАГНОСТИЦИ У СРЕМСКОЈ КАМЕНИЦИ ОКУПИО ВРХУНСКЕ ЛЕКАРЕ Рак дојке излечив је у 95 одсто случајева уколико се открије на време
Дводневни симпозијум „Савремена дијагностика дојке и имиџингом вођене биопсије“ одржава се 3. и 4. априла у Институту за онкологију Војводине у Сремској Каменици.
Управница Службе за радиолошку дијагностику Института за онкологију Војводине – професорка др Наташа Првуловић Буновић, која је и организатор симпозијума, рекла је да суприсутна 103 учесника и да су то лекари који су учествовали и на претходна два скупа.
– Већином су то радиолози, неки лекари на специјализацији, али има и хирурга и патолога. Учествују лекари из Србије и из Републике Српске, као и Црне Горе. Ту су и предавачи из Турске и Грчке. Имамо предавања, а потом и практични део, о биопсијама под контролом ултразвука. Институт за онкологију Војводине је на нивоу високо развијених земаља када је ова патологија у питању. Поседујемо нове уређаје, знање нам не мањка и преносимо га – казала је др Наташа Првуловић Буновић.
Заменица покрајинског секретара за здравство – доценткиња др Оливера Иванов каже како у овом тренутку 23.000 жена живи са раком дојке у Србији.
– Покрајинска влада уложила је више од четири милијарде динара у изградњу и опремање објекта „Каменица 3“, који је недавно отворен. Циљ је да се знање пренесе на колеге широм Војводине – истакла је др Оливера Иванов.
Продекан за науку Медицинског факултета у Новом Саду професор др Душко Козић истакао је како сваке године од рака дојке у Србији оболи 4.500 жена, а умре их 1.700.
– Уколико се болест открије у раном стадијуму, рак дојке је излечив у 95 одсто случајева, а 75 одсто циљне популације, што су жене које имају од 50 до 69 година, није обухваћено скринингом, односно мамографијом. Старосна граница се помера, па оболевају и млађе жене. Потребна је и едукација становништва, а за откривање болести у ранијим стадијумима требало би да се уради и магнетна резонанца – напоменуо је др Козић.