РУСКИ УМЕТНИК АНДРЕЈ КОЛОСОВ ПОСВЕЋЕН ГРАФИТИМА И ФРЕСКАМА Живот у Србији ме сваки дан инспирише МУРАЛ ЈЕ НАЧИН ПРИЧЕ СА ЉУДИМА
Руски уметник Андреј Колосов почетком априла осликао је мурал са ликом Немање Комара из Степановићева, који је трагично настрадао у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, на спољашњем зиду спортске хале ОШ „Алекса Шантић” у овом насељу.
Андреј је одушевљен Немањиним другарима који су га ангажовали, те им захвалио што су га позвали да баш он ослика Немању.
- Ја радим у различитим местима и могу да видим да су ту добри људи. Они имају светло у себи. То је та добра светлост. Имају и неку тугу, али та унутрашња светлост, она сија и спаја – рекао је Андреј Колосов и додао да је позадина овог мурала необична плава боја, односно, византијска плава.
– Она се користи у храмовима и има неко значење унутар сваког мурала. Овде та боја показује да је Немања међу нама и из раја гледа на све нас.
Додао је да у себи увек морамо да гајимо љубав и да је делимо с људима.
- Ја сликам и цвеће, покушавам да кажем људима да буду радосни. Да сваке секунде свог живота носиш у себи радост живљења – казао је Колосов.
Андреј Колосов, познати уметник пореклом из Москве, рођен је у породици медицинских радника. Његови први кораци у уметности били су неочекивано практични – родитељи, хирург и фармацеут, приметили су да њихов живописни син постаје миран када му у руке ставе папир и бојице. Тако је почео пут који ће Колосова довести до највећих руских галерија, али и до Србије, која му је постала нови дом и неисцрпна инспирација.
Још као дете Андреј је показао изузетан дар – већ са шест година његови радови су се нашли на градској изложби најталентованијих малишана Москве. Уследило је формално образовање у уметничким школама, а затим и неколико факултета, што говори о дубини и ширини његових интересовања. На инсистирање породице, прво је завршио студије маркетинга, али је убрзо упловио у воде културологије и уметности, где је проучавао уличну уметност, графите и савремене форме израза, али и традиционалне технике као што су фрескопис и иконопис. Његова докторска теза посвећена је култури графита у савременој Русији.
Први пут је посетио Србију 2013. године са пријатељем свештеником и већ тада је осетио дубоку повезаност са овим простором – природом, људима и духовношћу. Убрзо након тога, одлучио је да се пресели. Најпре у Београд, потом и у Ваљево.
– Живот у Србији ме инспирише буквално сваки дан – каже Колосов, чији радови често рефлектују лична искуства из нове средине.
Колосов има свој студио који се бави израдом фресака, икона, мозаика и мурала. Уметност мурала, како каже, доживљава као начин комуникације са заједницом – визуелни језик којим може да говори о лепоти, љубави и срећи.
– Мурал је моја опција приче са људима – истиче Колосов.
Као уметник дубоко повезан са духовношћу, кроз рад настоји да пренесе позитивне поруке – мотиви у његовим делима су љубав, рај и светлост. Иако је посвећен иконописању и фрескопису, не види границу између уметности у галеријама и оне у јавном простору – важна је, каже, порука коју дело шаље и однос који гради са окружењем.
Од доласка у Србију Колосов је постао пуноправни члан уметничких удружења попут УЛУС-а (Удружење ликовних уметника Србије) и УЛУПУДС-а (Удружење ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије). Данас активно ради на добротворним и комерцијалним пројектима широм Србије, укључујући и мурал у Дому за децу у Шимици.
Тренутно чека одговор на захтев за српско држављанство, које је затражио као симболичну потврду свог доприноса српској култури.
– Живим у Београду већ десет година. Србија је мој дом – каже Андреј Колосов.
Његова нова изложба биће отворена 5. маја у 19 часова у галерији Art for All Gallery, у Улици краља Петра 4а у Београду. Публика ће имати прилику да види нове радове овог уметника који живи између традиције и савремене уметности, између два културна миљеа – али увек у центру своје уметничке визије.