RUSKI UMETNIK ANDREJ KOLOSOV POSVEĆEN GRAFITIMA I FRESKAMA Život u Srbiji me svaki dan inspiriše MURAL JE NAČIN PRIČE SA LJUDIMA
Ruski umetnik Andrej Kolosov početkom aprila oslikao je mural sa likom Nemanje Komara iz Stepanovićeva, koji je tragično nastradao u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, na spoljašnjem zidu sportske hale OŠ „Aleksa Šantić” u ovom naselju.
Andrej je oduševljen Nemanjinim drugarima koji su ga angažovali, te im zahvalio što su ga pozvali da baš on oslika Nemanju.
- Ja radim u različitim mestima i mogu da vidim da su tu dobri ljudi. Oni imaju svetlo u sebi. To je ta dobra svetlost. Imaju i neku tugu, ali ta unutrašnja svetlost, ona sija i spaja – rekao je Andrej Kolosov i dodao da je pozadina ovog murala neobična plava boja, odnosno, vizantijska plava.
– Ona se koristi u hramovima i ima neko značenje unutar svakog murala. Ovde ta boja pokazuje da je Nemanja među nama i iz raja gleda na sve nas.
Dodao je da u sebi uvek moramo da gajimo ljubav i da je delimo s ljudima.
- Ja slikam i cveće, pokušavam da kažem ljudima da budu radosni. Da svake sekunde svog života nosiš u sebi radost življenja – kazao je Kolosov.
Andrej Kolosov, poznati umetnik poreklom iz Moskve, rođen je u porodici medicinskih radnika. Njegovi prvi koraci u umetnosti bili su neočekivano praktični – roditelji, hirurg i farmaceut, primetili su da njihov živopisni sin postaje miran kada mu u ruke stave papir i bojice. Tako je počeo put koji će Kolosova dovesti do najvećih ruskih galerija, ali i do Srbije, koja mu je postala novi dom i neiscrpna inspiracija.
Još kao dete Andrej je pokazao izuzetan dar – već sa šest godina njegovi radovi su se našli na gradskoj izložbi najtalentovanijih mališana Moskve. Usledilo je formalno obrazovanje u umetničkim školama, a zatim i nekoliko fakulteta, što govori o dubini i širini njegovih interesovanja. Na insistiranje porodice, prvo je završio studije marketinga, ali je ubrzo uplovio u vode kulturologije i umetnosti, gde je proučavao uličnu umetnost, grafite i savremene forme izraza, ali i tradicionalne tehnike kao što su freskopis i ikonopis. Njegova doktorska teza posvećena je kulturi grafita u savremenoj Rusiji.
Prvi put je posetio Srbiju 2013. godine sa prijateljem sveštenikom i već tada je osetio duboku povezanost sa ovim prostorom – prirodom, ljudima i duhovnošću. Ubrzo nakon toga, odlučio je da se preseli. Najpre u Beograd, potom i u Valjevo.
– Život u Srbiji me inspiriše bukvalno svaki dan – kaže Kolosov, čiji radovi često reflektuju lična iskustva iz nove sredine.
Kolosov ima svoj studio koji se bavi izradom fresaka, ikona, mozaika i murala. Umetnost murala, kako kaže, doživljava kao način komunikacije sa zajednicom – vizuelni jezik kojim može da govori o lepoti, ljubavi i sreći.
– Mural je moja opcija priče sa ljudima – ističe Kolosov.
Kao umetnik duboko povezan sa duhovnošću, kroz rad nastoji da prenese pozitivne poruke – motivi u njegovim delima su ljubav, raj i svetlost. Iako je posvećen ikonopisanju i freskopisu, ne vidi granicu između umetnosti u galerijama i one u javnom prostoru – važna je, kaže, poruka koju delo šalje i odnos koji gradi sa okruženjem.
Od dolaska u Srbiju Kolosov je postao punopravni član umetničkih udruženja poput ULUS-a (Udruženje likovnih umetnika Srbije) i ULUPUDS-a (Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije). Danas aktivno radi na dobrotvornim i komercijalnim projektima širom Srbije, uključujući i mural u Domu za decu u Šimici.
Trenutno čeka odgovor na zahtev za srpsko državljanstvo, koje je zatražio kao simboličnu potvrdu svog doprinosa srpskoj kulturi.
– Živim u Beogradu već deset godina. Srbija je moj dom – kaže Andrej Kolosov.
Njegova nova izložba biće otvorena 5. maja u 19 časova u galeriji Art for All Gallery, u Ulici kralja Petra 4a u Beogradu. Publika će imati priliku da vidi nove radove ovog umetnika koji živi između tradicije i savremene umetnosti, između dva kulturna miljea – ali uvek u centru svoje umetničke vizije.