РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРЕЧИ Пацијенти и лекари покрећу иницијативу за једноставнију ХПВ имунизацију
Удружење за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори“ поднеће иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама које се налазе у календару обавезне имунизације.
Иницијативу је до сада подржало Удружење педијатара Србије, Удружење гинеколога - онколога Србије, Удружење медикалних онколога Србије, Удружење гинеколога и опстетичара Србије, Црне Горе и Републике Српске и Републичка стручна комисија за имунизацију Министарства здравља.
Обухват вакцинисаних против ХПВ у Србији је више него скроман, готово забрињавајући. За више од две године, од када је држава обезбедила вакцину и започела имунизацију, у потпуности је вакцинисано само 36.524 дечака и девојчица, показују најновији подаци Института за јавно здравље Србије „Батут“. Оваквим темпом никада нећемо елиминисати рак грлића материце.
Са друге стране, у нашој земљи хумани папилома вирус (ХПВ) широко је распрострањен. Према епидемиолошким подацима готово 90 одсто популације Србије је имало контакт са ХПВ, док сваког дана две жене премину од рака грлића материце, као последице дуготрајне инфекције високоризичним онкогеним типовима ХПВ.
Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори“.каже како је обухват вакцинисаних против ХПВ је алармантан.
- Из тог разлога ћемо покренути иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама, које се налазе у календару обавезне имунизације. Сматрамо да би изједначавање статуса допринело да се поједностави процедура имунизације – истакла је Ђокић.
Двојака превенција
И поред тога што против рака грлића материце постоји двојаки начин превенције, имунизација и редовни гинеколошки прегледи, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце, од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а више од 700 изгуби битку са овом болешћу. Међутим, када је у питању лечење овог карцинома, пацијенткињама у Србији није доступна иновативна имунотерапија на исти начин као што је доступна у региону. Пацијенткиње код нас се тренутно лече стандарндом терапијом која показује скромне резултате, у односу на иновативне, где је доказана већа ефикасност у лечењу.
Државни секретар Министарства здравља др Мирсад Ђерлек рекао је да је рак грлића материце једини канцер који може да се превенира, управо због вакцине против ХПВ која је за децу обезбеђена о трошку државе. Удружење педијатара Србије (УПС) подржало је иницијативу да се вакцина против ХПВ уврсти у календар обавезне вакцинације. Одлука је донета на седници Председништва УПС и сви чланови су гласали за ову одлуку.
Педијатар и председник Удружења педијатара Србије професор др Георгиос Константинидис казао је како ово Удружење од свог оснивања снажно подржава вакцинацију као једну од најзначајнијих процедура у здравственој заштити деце и превенцији ширења заразних болести.
- Нема сумње да је масовна вакцинација ефикасан одговор и у борби против ХПВ. Тема „вакцинације“ никада није губила битку на терену науке и научних чињеница, јер је ту ситуација сасвим јасна. Допринос вакцина унапређењу јавног здравља и заштити људи од болести је огроман и несумњив. Нажалост, из мени несхватљивих разлога, ненаучни и антинаучни наратив постао је „модеран“ и широко практикован и ми смо сад практично са терена медицине, принуђени да „битку“ за повећање обухвата вакцинацијом водимо на терену убеђивања, заговарања или уверавања јавности. За мене је парадоксално да је све више људи који се плаше вакцина, уместо да се плаше болести – упозорио је др Константинидис.
Др Даворин Радосављевић, председник Удружења медикалних онколога Србије, презицирао је да онколози свакодневно у раду виде последице невакцинисања и ниског учешћа у скринингу за рак грлића материце.