ПРЕТИ ЛИ НАМ ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВА Ево када у Војводину стиже ВРХ ПОПЛАВНОГ ТАЛАСА, Хрватска је већ СПРЕМНА
Страшни циклон Борис прошле седмице донео је катастрофалне поплаве централној Европи, а на појединим местима чак 400 литара кише по квадратном метру пало је у сливу Дунава на подручју Аустрије.
Огромна количина воде из бујичних токова слила се потом у Дунав, који је забележио вишеметарске порасте и запретио поплавама на току кроз Аустрију и Мађарску. Дунав се и излио у овим земљама, а поплавио је и приобалне делове Беча и Будимпеште.
Вишеметарски пораст Дунава забележен је и у Србији, нарочито у горњем току, а узводно од Новог Сада на снази је и редовна одбрана од попалава.
Опасности од поплава у насељеним местима нема, нити се очекује достизање границе редовне одбране од поплава.
Плављења се очекују само у приобалним деловима која нису у брањеном подручју, а на таквим местима већ су под водом поједина викенд насеља.
Када је реч низводно од Дунава не очекује се достизање редовне одбране од поплава.
Добра вест је да Дунав већ сада бележи нагли пад у Мађарској и у Аустрији.
Пад нивоа Дунава у Србији започеће у горњем делу тока средином седмице, док ће пораст и даље бити присутан низводно, али ће се врх таласа трансформисати захваљујући широком кориту и томе што је Дунав био спреман у Србији за прихват огромне количине воде из централне Европе и то захваљујући веома сушном претходном периоду и веома ниском водостају.
Осим пораста, других проблема низоводно од Новог Сада неће бити и на том делу тока Дунав ће бити доста нижи и од редовне одбране од поплава.
У Хрватској све спремно за врхунац воденог таласа Дунава
У Хрватској, градови и општине уз реку Дунав припремају се за врхунац воденог таласа који би у Хрватску требало да стигне сутра.
На улазном профилу у Батини јутрос је измерено 698 центиметара и на снази су ванредне мере одбране од поплаве. Дунав расте споро - само центиметар на сат, а очекује се да ће и онај највиши водостај бити знатно испод нивоа из 2013., када је износио 776 цм.
„Полако се приближавамо нивоу од +700 цм, то је пола метра више од нивоа за увођење обавезних мера одбране од поплава. Оне су уведене од недеље око поднева. Тренутно се врх воденог таласа налази на мање 50 км узводно од Хрватске. Сутра се очекује врхунац воденог таласа на улазном профилу Батина, на нешто мало вишим нивоима од +700 цм. Он може расти још 10-15 цм у односу на ове мере", рекао је Томислав Новосел из Хрватских вода за ХРТ.
Он је рекао да се стагнација очекује 12-20 сати, а онда ће почети опадање.
„Добро је што је у Будимпешти водостај у три дана опао за готово два метра", навео је Новосел. Зелени оток и Батина припремају се за долазак воденог таласа.
"Сви смо одахнули у среду кад је врх у Братислави на 450 км узводно од Хрватске достигао ниво пола метра ниже у односу на онај 2013. године. За очекивати је било да ће ниво бити исти и у Хрватској", рекао је Новосел.
Каква је ситуација на нашим рекама
Сава ће у наредном периоду имати значајнији пад и имаће средње и ниске водостаје.
Водостај Велике Мораве је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна два дана.
Водостаји на Дунаву су у домену високих и средње високих, на Сави у домену средње високих, на Тиси у домену средњих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године.
Иако ће бити повремених погоршања и прлолазних падавина, Србију крајем септембра нити у првих десет дана октобра не очекују значајније падавине, па неће бити ни проблема са водостајима и поплавама.
Дневник, Телеграф