ПОРАСТ БРОЈА ДЕЦЕ СА УПАЛОМ СРЧАНОГ МИШИЋА Случај дечака (7) из Лесковца потресао Србију ДОКТОР ИЗ ТИРШОВЕ ОБЈАШЊАВА КАДА ТРЕБА ДА СЕ ЗАБРИНЕМО
Седмогодишњи дечак из Лесковца преминуо је од последица јаког запаљења срчаног мишића.
О овој болести је недавно говорио доктор Горан Вукомановић, педијатар- кардиолог, помоћник директора и шеф Одсека за поремећаје ритма, електрофизиологију и пејсинг у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој и тада је изјавио да све више деце има упалу срчаног мишића (миокардитис), а да се број деце са овим обољењем повећао након короне.
- Оно што је промењено у протеклих 10 година, а посебно након ковида је невероватан пораст деце која имају упалу срчаног мишића, која се зове миокардитис - изјавио је Вукомановић, за Блиц.
Објашњава и да је најчешћи окидач за миокардитис вирус, међутим имунски одговор детета директно је одговоран за то да ли ће до упале доћи или не.
Више од 20 вируса може да изазове упалу срчаног мишића, а све о томе можете прочитати у овом тексту.
- Имунски одговор детета који је прејак или неадекватан, јер не елиминише само вирус, него препознаје део срчаног мишића или срчане кесе као страно тело које треба елиминисати. То је оно што је у порасту и с тим се ових неколико година, посебно током потекле године, највише боримо - каже др Вукомановић.
Ипак, каже да је миокардитис код деце суштински редак и да је од велике важности препознати га на време.
- Не треба да плашимо људе, то су веома ретки случајеви, али је битно да се на време препозна. Наши педијатри знају то да препознају, тако да дете тада што пре треба да стигне у терцијарну установу. Када је у питању Београд, то је клиника на којој ја радим - Универзитетска дечја клиника, или Институт за мајку и дете "Др Вукан Чупић" - каже Вукомановић.
Како препознати миокардитис код деце
Бол у грудима никада није знак за болест срца код деце, а родитељи веома често не обраде довољно пажње када се јаве.
- Суштински то су симптоми где у ствари деца почињу да се понашају другачије у односу на вршњаке и у односу на претходни период. Мање толеришу физичку активност у континуитету, не замара се само понекад, него све више, тражи више да се одмори, мења боју лица, мења боју усана, иако то никада није било - рекао је Вукомановић за "Блиц здравље".