ОВО ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈЧЕШЋИХ МАЛИГНИХ ТУМОРА КОД МУШКАРАЦА У Србији годишње оболи око 3.000, а премине чак 1.000 људи
БЕОГРАД: Од рака простате, једног од водећих узрока оболевања и умирања од малигних болести мушкараца, у Србији годишње оболи око 3.000 док битку са овом болешћу изгуби 1.000 мушкараца а, судећи по овим подацима, ово је један од најчешћих малигних тумора код мушкараца, одмах иза рака плућа и дебелог црева.
И овог новембра, који је познат као месец посвећен мушком здрављу, Удружење медикалних онколога Србије (УМОС) покреће кампању дизања свести о раку простате под слоганом "Рак простате: не чекај симптоме - закажи преглед", наводи се у саопштењу.
"Овим слоганом желимо да поручимо мушкарцима да су редовни уролошки прегледи кључни, јер пацијенти често немају никакве симптоме у раној фази болести. Када се рак простате открије у раном стадијуму проценат излечења је изразито висок и то је најважнија порука", објашњава председник УМОС-а и руководилац Клинике за медикалну онкологију Института за онкологију и радиологију Србије Даворин Радосављевић.
Како се наводи, фактори ризика за развој рака простате укључују старију животну доб, породичну анамнезу, то јест случајеве оболевања у породици, као и етничку припадност, што значи да се на њих не може деловати, и зато је важно рано откривање ове болести.
Рана дијагноза утиче на ток и прогнозу болести, а у каснијим фазама болести значајна је примена савремене терапије.
"Ове године смо добили иновативну терапију за метастатски хормон зависни карцином простате о трошку РФЗО и тако је обезбеђена терапија метастатске болести у свим фазама јер од пре неколико година имамо доступне лекове и за кастрационо резистентне туморе. Применом ових лекова се одлаже прогресија болести и продужава животни век пацијентима", рекао је он.
Директор Клинике за урологију Универзитетског клиничког центра Србије Зоран Џамић рекао је да мушкарци старији од 50 година треба једанпут годишње да обаве уролошки преглед, као и пре 45. године уколико у породици имају случајеве ове малигне болести.
"Потребно је урадити ПСА тест из крви (простата специфични антиген, протеин који се синтетише само у простати) и отићи на преглед код уролога. Повишена вредност ПСА не мора да значи одмах да је у питању најтежа дијагноза, та повишена вредност може бити последица бенигног увећања простате или запаљенског процеса. Зато је важно да пацијент посети уролога како би урадио комплетан преглед", рекао је Џамић.
Први симптоми који могу указати на рак простате, додаје он, су поремећаји у квалитету мокрења.
"Пацијент има отежано и учестало мокрење, ноћно мокрење, као и крв у мокраћи, и потребно је да се пацијент одмах обрати лекару. Уколико дијагностика покаже да се ради о раку, процењује се проширеност болести, а затим конзилијум доноси одлуку о најбољем начину лечења. Ако је болест локализована на саму простату, без метастаза, може се излечити. Хирургија, то јест одстрањење целе простате је златни стандард у лечењу раног карцинома", рекао је Џамић.
Додао је да је последњих 15 година забележен значајан напредак у лечењу рака простате увођењем савремених хируршких метода, уз коришћење нових генерација лекова за различите фазе болести.
"Ови модерни приступи показали су се као високоефикасни, а пацијенти их обично добро подносе. Захваљујући напорима државе данас се рак простате у Србији лечи на истом нивоу као и у другим европским земљама", закључио је Џамић.
Сузана Матковић из Института за онкологију и радиологију Србије навела је да коју ће терапију препоручити пацијенту, зависи од стадијума болести, као и од животног доба и општег здравственог стања пацијента.
"Циљ савремене терапије јесте да рак простате преведе у хроничну болест уз коју ће оболели моћи несметано да обавља своје активности. Републички фонд за здравствено осигурање је препознао потребу и 2024. године ставио на Листу лекова АРТА лекове, иновативну терапију за лечење метастатског хормонски осетљивог карцинома простате. Ови лекови значајно одлажу напредовање болести и продужавају живот и што је врло важно за пацијенте али и њихове ближње, квалитет живота пацијената је очуван, као и социјалне и радне активности", рекла је она.
Стручњаци позивају мушкарце да брину о свом здрављу и једанпут годишње оду на преглед код уролога, додаје је се у саопштењу.