scattered clouds
0°C
13.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1384
usd
114.5832
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВИ "НАРОДНИ ЛЕКОВИ" ИМАЈУ ВИШЕ ШТЕТЕ НЕГО КОРИСТИ Педијатри забринути: "Болесно дете намазали сенфом и умотали у новине"

06.12.2024. 11:51 12:22
Пише:
Извор:
Дневник
Болест
Фото: Pexels, ilustracija

Када је здравље деце у питању, не смемо се ослањати на непроверене интернет рецепте, на искуство комшинице или родбине, већ је савет у вези лечења увек боље потражити код изабраног лекара, упозорава педијатар др Саша Милићевић.

Цурење носа, кашаљ, температура - амбуланте домова здравља пуне су деце са овим и сличним симптомима респираторних инфекција. А пре него што посете лекара родитељи често, из најбоље намере, посежу за природним лековима како би олакшали прехлађеном детету. Шта се сме, а шта никако не, када су у питању деца и "народни лекови" одговара педијатар.

Вирусне инфекције нападају разне органе, а најчешћи су случајеви респираторних симптома. Креће са температуром, цурењем носа, секрет се слива у ждрело што напослетку проузрокује поприлично упоран продуктивни кашаљ који родитељи често описују као зрели када дођу код лекара. Неретко тај секрет заврши и у ушним каналима, па деца имају и упалу ушију.

Сирће у чарапе, кромпир на чело, маст на груди... Вероватно је свако од нас био бар једном лечен неким “народним леком”. А постоје ли бенефити тога или је у питању само културолошко наслеђе, те како заправо треба реаговати када нам је дете прехлађено, објаснио је др Саша Милићевић, педијатар.

Сируп од шећера, ловора и жалфије

Чули сте бар једну маму у својој околини која када дете крене да кашље одмах одлази у кухињу и кува чај од шећера, ловора и жалфије.

- Овај чај није лош, не смета да се да детету. Ипак, оно на шта родитељи морају да обрате пажњу је на то који тип кашља има њихово дете - упозорава за Блиц др Милићевић.

Према његовим речима, овај чај, баш попут белог слеза, има своју примену искључиво када је у питању продуктивни, зрело кашаљ.

- Чајеве који се примењују код зрелог кашља никада не смемо давати у ситуацијама када дете има сув или алергијски кашаљ. Врсту кашља је некада родитељу тешко да одреди, па је увек савет да ипак посете свог изабраног педијатра и тамо добију прави савет и терапију - појашњава педијатар Милићевић.

Напитак од црног лука, лимуна и меда

У народној медицини постоји веровање да црни лук садржи етарска уља која дезинфикују бронхије, растварају слуз и успоравају размножавање бактерија.

Crni luk
Фото: Pexels, ilustracija

Напитак од црног лука, лимуна и меда и није баш неког пријатног укуса, али према речима мајки мале деце, "чуда чини за искашљавање". Са овом тврдњом слаже се и педијатар Милићевић.

- Овај напитак је добро ако дете има шта да избаци. Баш као и претходни чај, нема ефекта код сувог кашља. Такође, молим родитеље да обрате пажњу и да ако чују да им детету "свира у плућима", у питању је бронхоопструкција, те да савет и помоћ потраже у дому здравља, а не у кухињи, на интернету или од комшинице - упозорава др Милићевић.

Иако ови домаћи напици нису штетни, др Милићевић још једном подвлачи да они не смеју ни у ком случају да замене лекове и терапију који су већ преписани од стране педијатра или пулмолога.

- Они су у реду као помоћно средство, али никако као примаран лек ако се ради о озбиљним случајевима болести које захтевају надзор лекара - истиче др Милићевић.

Гушчји/козји лој против бронхитиса

Млађа деца јако често обољевају од акутног бронхитиса, а уколико се не излечи на време, ова болест, врло лако доводи до појаве хроничног бронхитиса.

Од давнина, у селима и мањим варошицама, народна медицина подржавала је и подржава гушчју маст. Тада је било лако, свако домаћинство имало је гуске и козе, па им проналажење тог лека није било тешко, као што је данас случај. Према старим рецептима, гушчију маст или лој у дебелом слоју треба намазати на ланену крпу, која се потом стави на дететове голе груди. Дете треба да лежи, добро утопљено, а цео поступак поновити три пута у току дана.

bolest
Фото: Pexels, ilustracija

- Гушћја маст или козји лој могу да изазову алергијску реакцију на кожи, посебно ако причамо о деци која имају атопијски дерматитис. То су ствари које не могу да нашкоде, али питање је велико, не постоји ниједно истраживање које је потврдило бенефите масти или лоја када је у питању лечење бронхитиса, мислим да ту има доста психолошког ефекта - упозорава др Милићевић.

Чуваркућа код упале ушију

Чуваркућа је биљка коју су људи некада гајили на крововима јер се веровало да управо ова биљка чува кућу од удара грома. Може се наћи готово у сваком сеоском домаћинству, а специфична је по својим меснатим листовима у којима је складиштена велика количина воде. Чуваркућа је стари народни лек за болести уха. Верује се да сок чуваркуће раствара вишак церумена и на тај начин чисти ухо, побољшава слух и спречава настанак грудвица које вам могу запушити уши.

- Чуваркућу не треба стављати у уши. Родитељ никада не може да зна да ли је, осим упале, дошло до перфорације, односно пуцања бубне опне. Уколико се то догодило, постоје други препарати које ће педијатар или специјалиста ОРЛ преписати вашем детету и тиме му помоћи - саветује педијатар Милићевић.

Чак и ако није дошло до пуцања бубне опне, те је у питању само упала уха, овај доктор ипак саветује избегавање чуваркуће.

Испирање носа физиолошким раствором под великим притиском

Све су чешћи ТикТок видеи у којима маме својој деци нос испирају шприцевима велике запремине у који су извукле физиолошки раствор. Иако под притиском секрет који је правио проблем заиста изађе из носа, педијатар Милићевић упозорава на лоше стране ове методе.

- То никако не треба радити. Течност излази под високим притиском, дете може да аспирира тај садржај, што ни мало није пријатно. Затим, може да дође и до оштећења крвних судова у носу, те да детету крене крв - објашњава овај педијатар.

Осим повреда слузнице и аспирације физиолошког раствора, оваквим испирањем носа можемо све бактерије "погурати" ка ушима те направити детету и упалу уха.

Педијатар саветује испирање носа малим ампулама физиолошког раствора или препаратима који физиолошки раствор распршују у спреју.

Хладне облоге против кашља

Хладна крпа, преко крпе кеса, па преко свега тога марама обмотано око дечјег грла метода је којом су родитељи покушавали да смире упоран ноћни надражајни кашаљ.

- Хладна облога на грло није баш најидеалније решење, можда је боље ставити облогу од меда. Ипак, и са тим треба бити опрезан, некада се деси да родитељ стави превише меда, па се дете оспе, па онда та алергијска реакција од меда (а коју родитељи не пријаве) лекара одведе на потпуно други траг током лечења - истиче др Милићевић и додаје да је код кашља ипак најефикаснија инхалација физиолошким раствором.

Случај детета намазаног сенфом

Свако је бар једном покушао температуру да обори масирањем алкохолом, туширањем или стављањем кромпира у чарапе.

- То је све у реду и може да помогне у смислу да мало успори тај раст повишене температуре, али никако не смемо заборавити да детету дамо антипиретик, односно лек за снижавање телесне температуре - каже др Милићевић.

Када је реч о обарању температуре, овај доктор се током своје каријере сусретао са разноразним народним методама.

- Једна мајка је своје дете због повишене температуре намазала сенфом и увила у новине. Дете, осим што је мирисало на хот-дог, наравно није имало бенефите тога, јер сенф и новине никако нису решење код повишене температуре. Имао сам случај и када су стављали дете у кадицу са водом у којој су сипали лед. То ни случајно не треба да се ради, хладна вода сужава крвне судове па температура теже спада, туширање је у реду и пожељно, лед никако - подвлачи др Милићевић.

"Напаравање" босиљком

Код запушених синуса, није лоше покушати са напаравањем босиљком, каже овај педијатар.

- То није лоше, може да помогне, али мора да се води рачуна да се дете не опече. Мора да буде довољно одаљено од те шерпе, како би се избегло и оштећење слузнице носа, али и очију јер је у питању врела, кључала вода - закључује др Милићевић.

Овај педијатар још једном подвлачи да, када је здравље деце у питању, не смемо да се ослањамо на непроверене интернет рецепте, на искуство комшинице или родбине, јер је свако дете прича за себе, а код њих тако малих врло лако дође до компликације основне болести, те да је савет у вези лечења увек боље потражити код изабраног лекара.

kurir.rs/blic.rs/dnevnik.rs

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар