OVE STVARI NIKADA NE DIRAJTE ODMAH POSLE OLUJE Saveti RHMZ-a u slučaju žestokog nevremena!
Snažna grmljavina, osim što može izazvati ogromnu materijalnu štetu, može ugroziti i živote ljudi, pa je ne treba shvatiti olako.
Republički hidro-meteorološki zavod objavio je preporuke šta činiti kada nastupi jaka oluja i kako se zaštititi od nevremena.
Podsećanja radi, za danas su najavljeni povremeni jaki pljuskovi, a očekuju se grmljavina i grad. Prva preporuka u detaljnom priručniku RHMZ je da pre oluje zatvorite vrata i prozore od stana ili kuće.
Evo ih taksativno:
- Ako na prozorima imate kapke ili roletne, obavezno ih koristite. Time maksimalno štitite prozore od udara predmeta koje mogu da nanesu vetar ili od udara zrna grada, a zadržaće i intezivne padavine.
- Isključite iz struje sve manje potrebne električne aparate (TV, bojler, frižider....).
- Održavajte oluke, nemojte dozvoliti da vam oluci budu zapušeni. Jake padavine mogu da izazovu štete na fasadi, a u nekim slučajevima i poplavu u stanu, kući, garaži ili nekom drugom objektu.
- Sa balkona, terasa i dvorišta, sklonite predmete (lakše saksije sa cvećem, stolice i stolove) koje vetar može da nanese/odnese na prozore, vrata, parkirane automobile i time ugrozi sigurnost ljudi i imovine.
- Automobil parkirajte u garažu. Ako nemate takvu mogućnost, potražite mesto gde nema starog natrulog drveća, neobezbeđenih ograda, potpornih zidova, ulaza u stare i oronule zgrade, gradilišta na kome je građevinska dizalica, materijal, ili skele.
- Ako ste van stana/kuće potražite sklonište, ali ne ispod usamljenog drveta. Bezbedniji ste u automobilu u odnosu na otvoreni prostor, jer se automobil ponaša kao Faradejev kavez.
Kako se ponašati za vreme grmljavine
Kada čujete grom već ste u opasnosti. Grom može udariti i kada je olujna nepogoda udaljena 16 kilometara od vas.
- Ako ste u zatvorenom prostoru (kancelariji, kući, stanu, prodavnici ...), ostanite tu do prestanka pojave.
- Ako ste na otvorenom prostoru, a nemate nikakvih mogućnosti da se sklonite, nikako nemojte leći na zemlju, tada ste sa celom svojom površinom u kontaktu sa tlom.
- Ova površina mora da je što manja. Bolji položaj je da čučnete sa glavom među kolenima. U ovom položaju izbegavajte da vaša kosa dodiruje tlo.
- Ako je nevremeu toku, nikako nemojte pokušavati da popravite ono što je oštećeno, na primer otpao oluk na zgradi, pale grane na automobil i slično. Posebno se čuvajte uličnih bujica.
- Ako seva ili grmi, nemojte bez preke potrebe koristiti fiksni telefon. Bezbednije je koristiti mobilni uređaj (pod uslovom da u tom trenutku nije priključen na elektromrežu). Punjenje baterije treba odložiti i sačekati da pojava prođe.
- Izbegavajte korišćenje metalnih predmeta jer su oni odlični provodnici električne energije. Prestanite sa aktivnostima ako ste na pecanju, ili se bavite drugim sportovima koji zahtevaju upotrebu palica, ili metalnih predmeta.
- Posebno na pecanju izbegavajte grafitne štapove jer su odlični provodnici električne energije. Izbegavajte vožnju čamcem na reci ili jezeru.
Šta raditi nakon što prođe grmljavina?
- Nakon što prođe olujna nepogoda izbegavajte oborene ili oštećene, stubove, bandere, dalekovode, trafo stanice i ostale objekte koji služe za prenos električne energije.
- Nikada nemojte da dodirujete kablove ili bilo koje metalne žice koje su nagorele, otkinute, ili na drugi način oštećene, a još uvek su pod električnim napajanjem;
- Obično ovi kablovi varniče, pa je lako uočiti ih. Čuvajte se drveća, stubova, potpornih zidova, kao i krovova zgrada koji su oštećeni u nevremenu;
- Pomozite drugima koji su u nevolji. Prva pomoć često puta je od suštinske važnosti za spašavanje života;
- Ako niste u stanju da im pomognete na propisan način za pružanje prve pomoći, što hitnije pozovite službu koja će to uraditi;