Одлука Савета за штампу по жалби Жељка Савића на објаву Дневника
На основу чланова 19. и 21. Статута Савета за штампу и чланова 15. и 16. Пословника о раду Комисије за жалбе, Комисија за жалбе Савета за штампу, на седници одржаној 27. 3. 2025. године, једногласно доноси
ОДЛУКУ
Текстом „У ДРУШТВУ НОВИНАРА ВОЈВОДИНЕ ТВРДЕ: Под опсадом смо, бивши члан покушава да ликвидира удружење“, објављеним 4. марта 2025. године, портал „Dnevnik.rs“
1.прекршио је тачке 1, 2 и 4 Поглавља I (Истинитост извештавања) Кодекса новинара и новинарки Србије о обавези новинара/новинарки да тачно, објективно, потпуно и благовремено известе о догађајима од интереса за јавност, поштујући право јавности да сазна истину и држећи се основних стандарда које прописује Кодекс и да праве јасну разлику између чињеница које преносе, коментара, претпоставки и нагађања, као и одредбу по којој је прећуткивање чињеница које могу битно да утичу на став јавности о неком догађају једнако њиховом намерном искривљивању или изношењу лажи,
2.прекршио је и тачку 3 Поглавља VIII (Однос према изворима), по којој су новинари/новинарке дужни/дужне да консултују што више извора.
Одлучујући о жалби Жељка Савића, Комисија је закључила да је портал прекршио стандарде објективог и поптуног извештавања, тиме што је објавио ставове само једне стране у спору унутар Друштва новинара Војводине. “Дневник” је у потпуности пренео само саопштење ДНВ-а, без обзира што је истог дана и Савић, који тврди да је легитимни представник тог удружења одржао конференцију за новинаре.
Иако се саопштење које је пренето односи на њега, редакција га није позвала за коментар и није му дала прилику да на саопштене тврдње одговори. Колико је Комисији познато (с обзиром на то да редакција није одговорила на жалбу), његови ставови нису изнети ни у неком касније објављеном тексту.
Оваквим једностраним извештавањем, прекршене су одредбе Кодекса које новинаре обавезују на тачно, објективно, и потпуно информисање, на јасно разликовање чињеница од претпоставки и нагађања и консултовање више извора. Прекршена је и одредба која забрањује прећуткивање чињеница битних за разумевање догађаја, с обзиром на то да је прећутано да се огласила и „друга страна“, као и њена верзија догађаја.