КРАТАК ДАХ, СЕКРЕТ И КАШАЉ МУЧЕ ОБОЛЕЛЕ Хронична опструктивна болест данашњег света
Национално удружење пацијената “Алергија и ја” обележило је Светски дан хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП), а током овог месеца организовала је и бесплатне прегледе плућа спирометријом у више градова широм Србије.
ХОБП је трећи водећи узрок смрти у свету и веома је распрострањена у општој популацији, посебно у земљама са ниским стандардом. Хронична опструктивна плућна болест може да се спречи и лечи, а узрокује краткоћу даха, хроничну производњу секрета и кашаљ. Погађа 391 милион људи широм света, а упркос огромној распрострањености, ова болест је недовољно приоритизирана и неадекватно лечена болест у већини здравствених система широм света.
Председница удружења “Алергија и ја” Снежана Шундић Вардић каже како се процењује да сваке године три милиона људи у свету умре усред последица хроничне опструктивне болести плућа. Очекује се да ће се овај број повећавати због старења светске популације и континуиране изложености факторима ризика, попут лошег квалитета ваздуха и дуванског дима.
- Изложеност дуванском диму и другим токсичним честицама и гасовима које свакодневно удишемо су главни фактори ризика. Према подацима глобалне организације ГААПП, трошкови лечења болести до 2030. године порашће на чак 4,3 трилиона долара. Удружење је током новембра обезбедило бесплатне прегледе спирометријом широм Србије и то је наш начин да подигнемо свест о овој болести и да допринесемо здрављу наших плућа – рекла је Шундић Вардић.
Превентабилна и управљива
ХОБП је превентабилна и управљива болест, а ипак сваке године односи милионе живота. Применом ефикасних здравствених стратегија, могућа је боља превенција у појави новоболелих од ХОБП као и побољшање квалитета живота оболелих - поручио је др Михаило Стјепановић
Директор Клинике за пулмологију УКЦС доцент др Михаило Стјепановић наводи како смањење оптерећења популације ХОБП-ом захтева вишеслојни приступ у раду.
Изложеност дуванском диму и другим токсичним честицама и гасовима које свакодневно удишемо су главни фактори ризика
Неопходно је увођење строжијих прописа о квалитету ваздуха, кампање против пушења, као и побољшање приступа здравственим услугама, укључујући рану дијагнозу и савремени, свеобухвати терапијски план лечења. Оцењује да су јако важне кампање за подизање свести о ХОБП, њеним факторима ризика и стратегијама превенције. Континуирана улагања у истраживање ради разумевања генетских и еколошких фактора који доприносе ХОБП отвара пут за иновативне третмане и превентивне мере.
Љ. П.