ЦЕНЕ ПРИВАТНИХ ЧАСОВА ОТИШЛЕ У НЕБО Припрема за малу матуру кошта ПРАВО БОГАТСТВО, МНОГИ СУ СЕ ПОКАЈАЛИ ЗБОГ ОВОГ ПРЕДМЕТА
Измена Закона о основном и средњем образовању, која је прописала да одељења имају мање ученика, тачније до 28, видно је утицала на уписни праг јуна 2024, те су новосадски мали матуранти за жељени смер углавном морали да имају више бодова него претходна генерација.
Та разлика је у већини случајева износила два поена, а највећа изненађења, где је минимални број бодова скочио чак за десет, приредили су и не тако атрактивни образовни профили: техничар за дизајн у машинству, фризер, педикир–маникир, грађевински техничар за хидроградњу, бравар–заваривач, оператер машинске обраде резањем и модни кројач.
Имајући то у виду на прагу другог полугодишта, није згорег што пре загрејати столицу, да ли самостално, у школи или уз помоћ наставника који држе приватне часове, до којих је данас врло лако доћи јер интернет врви од огласа у којима лично, односно преко центара за едукацију нуде своје услуге.
У једном таквом, под називом „Happy Spot for U”, за припрему осмака у понуди имају три варијанте, које обухватају часове математике, српског језика и изборног предмета. За прву, седмомесечну, настава је почела још у октобру, друга стартује 18. јануара, док у трећој варијанти, за коју се одлучују махом ђаци који нису добро урадили пробни завршни испит, настава траје од 5. априла па све до 14. јуна, сазнаје „Дневник”. Исто тако, могуће је бирати број предмета за припрему: за један је цена 5.000 месечно, за два 10.000, а за три 13.500 динара. Ипак, како кажу у центру, осмаци за тест из изборног предмета углавном уче сами, мада ове године има доста оних који код њих обнављају градиво из физике и хемије.
Многи се покајали због географије
Од укупно 64.128 ученика осмог разреда, 46 одсто изабрало је да као трећи предмет на завршном испиту полаже географију, а исту одлуку донела је и лане већина, међутим, задаци су били неочекивано тешки, те су се многи покајали што су „навалили” на управо ову науку. Према последњим подацима Министарства просвете, за биологију се определио 31 одсто ђака, за историју девет процената, док се у знање из хемије и физике узда тек седам одсто ученика.
Према речима суграђанина Јована С., приватни часови физике у Новом Саду коштају од 10 до 20 евра по сату, а узимају их ученици свих узраста, од шестог разреда основне школе до матураната средњих школа.
– Ретки су они ђаци који бар повремено не узимају часове – каже саговорник, додајући како, поред конкретних потреба ученика, углавном амбиције родитеља одређују учесталост ангажовања приватних наставника. – Најчешће нам се обраћају како би поправили лошу оцену, затим због неразумевања градива и неразумевања начина рада наставника, а на квалитет знања стеченог у школи неспоран је утицај ковида и двогодишње онлајн наставе, али и скраћене школске године након злочина у Рибникару.
Они којима је онлајн настава довољно стимулативна могу и тако похађати припремну наставу. Платформа „EasyPass”, на којој се може пронаћи професор из било ког предмета и заказати приватни час у свега неколико кликова, садржи фотографије предавача, њихову радну биографију и табеларни приказ слободних термина, па чак и рецензије, па све личи на савремену потрагу за добрим рестораном или летњим аранжманом. Припреме за малу матуру, у групама до пет ученика, коштају 8.000 динара на месечном нивоу, а за тај новац ђаци имају двочас (120 минута) сваког викенда у фиксним терминима. Поред тога, цена по индивидуалном часу од 45 минута, из било ког предмета, у просеку је 1.000 динара.
С. Милачић