CENE PRIVATNIH ČASOVA OTIŠLE U NEBO Priprema za malu maturu košta PRAVO BOGATSTVO, MNOGI SU SE POKAJALI ZBOG OVOG PREDMETA
Izmena Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, koja je propisala da odeljenja imaju manje učenika, tačnije do 28, vidno je uticala na upisni prag juna 2024, te su novosadski mali maturanti za željeni smer uglavnom morali da imaju više bodova nego prethodna generacija.
Ta razlika je u većini slučajeva iznosila dva poena, a najveća iznenađenja, gde je minimalni broj bodova skočio čak za deset, priredili su i ne tako atraktivni obrazovni profili: tehničar za dizajn u mašinstvu, frizer, pedikir–manikir, građevinski tehničar za hidrogradnju, bravar–zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem i modni krojač.
Imajući to u vidu na pragu drugog polugodišta, nije zgoreg što pre zagrejati stolicu, da li samostalno, u školi ili uz pomoć nastavnika koji drže privatne časove, do kojih je danas vrlo lako doći jer internet vrvi od oglasa u kojima lično, odnosno preko centara za edukaciju nude svoje usluge.
U jednom takvom, pod nazivom „Happy Spot for U”, za pripremu osmaka u ponudi imaju tri varijante, koje obuhvataju časove matematike, srpskog jezika i izbornog predmeta. Za prvu, sedmomesečnu, nastava je počela još u oktobru, druga startuje 18. januara, dok u trećoj varijanti, za koju se odlučuju mahom đaci koji nisu dobro uradili probni završni ispit, nastava traje od 5. aprila pa sve do 14. juna, saznaje „Dnevnik”. Isto tako, moguće je birati broj predmeta za pripremu: za jedan je cena 5.000 mesečno, za dva 10.000, a za tri 13.500 dinara. Ipak, kako kažu u centru, osmaci za test iz izbornog predmeta uglavnom uče sami, mada ove godine ima dosta onih koji kod njih obnavljaju gradivo iz fizike i hemije.
Mnogi se pokajali zbog geografije
Od ukupno 64.128 učenika osmog razreda, 46 odsto izabralo je da kao treći predmet na završnom ispitu polaže geografiju, a istu odluku donela je i lane većina, međutim, zadaci su bili neočekivano teški, te su se mnogi pokajali što su „navalili” na upravo ovu nauku. Prema poslednjim podacima Ministarstva prosvete, za biologiju se opredelio 31 odsto đaka, za istoriju devet procenata, dok se u znanje iz hemije i fizike uzda tek sedam odsto učenika.
Prema rečima sugrađanina Jovana S., privatni časovi fizike u Novom Sadu koštaju od 10 do 20 evra po satu, a uzimaju ih učenici svih uzrasta, od šestog razreda osnovne škole do maturanata srednjih škola.
– Retki su oni đaci koji bar povremeno ne uzimaju časove – kaže sagovornik, dodajući kako, pored konkretnih potreba učenika, uglavnom ambicije roditelja određuju učestalost angažovanja privatnih nastavnika. – Najčešće nam se obraćaju kako bi popravili lošu ocenu, zatim zbog nerazumevanja gradiva i nerazumevanja načina rada nastavnika, a na kvalitet znanja stečenog u školi nesporan je uticaj kovida i dvogodišnje onlajn nastave, ali i skraćene školske godine nakon zločina u Ribnikaru.
Oni kojima je onlajn nastava dovoljno stimulativna mogu i tako pohađati pripremnu nastavu. Platforma „EasyPass”, na kojoj se može pronaći profesor iz bilo kog predmeta i zakazati privatni čas u svega nekoliko klikova, sadrži fotografije predavača, njihovu radnu biografiju i tabelarni prikaz slobodnih termina, pa čak i recenzije, pa sve liči na savremenu potragu za dobrim restoranom ili letnjim aranžmanom. Pripreme za malu maturu, u grupama do pet učenika, koštaju 8.000 dinara na mesečnom nivou, a za taj novac đaci imaju dvočas (120 minuta) svakog vikenda u fiksnim terminima. Pored toga, cena po individualnom času od 45 minuta, iz bilo kog predmeta, u proseku je 1.000 dinara.
S. Milačić