КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ У ФОКУСУ Нови Сад добија три „зелене собе” као уточиште од екстремних временских услова
Уводна конференција у оквиру пројекта „Интерактивни климатски сервисни систем – коришћење зелених инфраструктура и онлајн алата за боље прилагођавање и отпорност на опасности од климатских промена у прекограничном региону Хрватска – Србија” реализована је јуче у Привредној комори Војводине.
Том приликом редован професор на Природно-математичком факултету у Новом Саду др Стеван Савић појаснио је да се циљ овог међународног европског прекограничног пројекта пре свега тиче адаптације на оне типове климатских промена и загађења која су најкарактеристичнијa за подручје северног дела Србије и источног дела Хрватске.
– Фокусираћемо се на загађења која су карактеристична у урбаним срединама, где имамо повећане температуре и поплаве, што угрожава становништво. Покушаћемо са иновативним решењима, односно новим зеленим инфраструктурама и мониторинг системима који иду уз њих, не бисмо ли побољшали услове у градовима, користећи иновације засноване на природи. Као нови вид зелене инфраструктуре креирали смо такозвану зелену собу, која може да се постави на јавним површинама у граду, а допринела би ублажавању климатских промена – рекао је Савић.
Како је додао, уз „зелене собе” постављаће се и апаратура за климатски мониторинг, да би се пратило стање на терену, односно да би се истражило колико оне заиста имају ефекта, не само у климатском смислу, већ коликог ефекта имају и на ментално стање становништва.
Виши саветник Града Осијека Срећко Кукић поручио је да су се у претходним пројектима бавили обновљивим изворима енергије, док ће се у оквиру овог пројекта радити на климатским променама и њиховим утицајем на одрживи развој.
– Данас често говоримо о одрживом развоју, а људи често не знају о чему се ту конкретно ради. То је у ствари низ мера којима се доприноси осигурању дугорочног постојања људског друштва и његовог окружења, а једна од тих мера су „зелене собе”, које ћемо у партнерству са Новим Садом развијати у оба града.
Како додаје, у Новом Саду ће бити монтиране три „зелене собе”, као склониште током великих врућина, односно кишних дана.
– Сведоци смо да климатске промене не треба занемаривати, да оне и те како имају утицаја и на нас – истакао је Кукић.
Како је објаснио, у Осијеку су се радила мерења, која су показала да је квалитет ваздуха у зимским месецима најгори већином због ложења, када се као последица у великом броју пријављују респираторни проблеми код грађана.
– Нешто се морало учинити тим поводом, а управо су се „зелене собе” показале као један од начина да се те последице ублаже. У Осијеку тренутно имамо пет станица за контролу ваздуха, а кроз пројекте ћемо формирати њих девет. Као град, много улажемо у зелену инфраструктуру, но не смемо заборавити да под одрживим развојем подразумевамо и социјалну категорију, што подразумева бригу о најугроженијем становништву.