ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕАЛНА ИЛИ ПРЕМАЛА БРОЈКА?
ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО Више од 60% радника сматра да је посао извор стреса А ТЕК КОЛИКО ЊИХ МИСЛИ ДА ИМ УНИШТАВА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
Према истраживању које је спровео истраживачки центар Толуна, 61 одсто испитаника сматра да је посао извор стреса, док 22 одсто сматра да њихова професионална активност негативно утиче на њихово ментално здравље.
У исто време, 74 одсто запослених свој рад види као прилику за напредак.
Истраживање је показало да су стресом више погођене жене, посебно оне између 45 и 54 године, међу којима њих 72 одсто изјавило да сматра да је њихов посао извор стреса, у поређењу са 57 одсто мушкараца исте старости, пренела је данас француска телевизија БФМ.
"Да бисмо ово објаснили, очигледно имамо хипотезу о терету породице, који носе углавном жене", рекао је извршни директор компаније "Значење посла" (Меанинг ат work) Јохан Марцет.
Испитаници су генерално најчешће идентификовали ризике за ментално здравље на послу, међу којима је 21 одсто њих навело као разлог губитак смисла и досаду, док је 22 одсто навело да сматра да њихова професионална активност негативно утиче на њихово ментално здравље.
Марцет је казао и да се старији запослени осећају маргинализовано, и да је у 2024. години само четвртина старијих од 55 година добила интервју или повратну информацију од свог менаџера са циљем да им помогне да напредују.
Запослени су у истраживању исказали потребу за аутономијом у извршавању задатака - 46 одсто њих, и равнотежом између професионалног и личног живота - 34 одсто.
Скоро осам од десет испитаника је навело да би желело да има користи од четвородневне радне недеље.