moderate rain
12°C
27.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ХУМАНИ ПАПИЛОМА ВИРУС У СРБИЈИ Имунизација бесплатна, али је број вакцинисаних више него скроман

25.03.2025. 09:49 09:55
Пише:
Извор:
Дневник
Фото: Pixabay.com

Хумани папилома вирус (ХПВ) у већини случајева се преноси полним путем и подједнако је опасан како за жене, тако и за мушкарце.

Инфекција хуманим папилома вирусом је честа, па готово да нема особе која током живота неће бити заражена неким од типова овог вируса. 

Према епидемиолошким подацима, у сваком моменту велики број људи има ову инфекцију (у просеку око 12 одсто), а процењује се да ће између 80 и 90 одсто људи на свету барем једном бити инфицирано хуманим папилома вирусом, а многи од њих и више пута.

Обухват вакцинисаних против ХПВ у Србији је више него скроман, готово забрињавајући. За више од две године, откад је држава обезбедила вакцину и започела имунизацију, у потпуности је вакцинисано мање од 40.000 дечака и девојчица. 

Са друге стране, у нашој земљи свакога дана, у просеку, две жене премину од рака грлића материце, као последице дуготрајне инфекције високо ризичним онкогеним типовима ХПВ. 

hpv
Фото: Јелена Бабић

На едукативној трибини за родитеље у организацији Асоцијације „Глобални договор” и Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори”, имунолог и професор Медицинског факултета у Београду професор др Милош Марковић објаснио је да постоји око 200 типова ХПВ, од којих око 40 изазива инфекције у гениталној регији.

– Постоји више типова ХПВ, који могу да инфицирају унутрашње и спољашње гениталије, аналну регију, регију усне дупље и ждрела, као и одређене делове коже, и код жена и код мушкараца – истакао је др Марковић. 

Преносе се директним контактом, најчешће сексуалним путем, додаје Марковић. 

– У великом броју случајева ХПВ инфекција пролази незапажено, али неки типови ХПВ могу да изазову тешке и озбиљне болести, односно карциноме. Хумани папилома вирус у телу може да борави деценијама, а да онај ко га носи то не зна, при чему га може пренети другима – објаснио је.

Важно изједначавање статуса вакцине 

– Удружење „Проговори” већ годинама ради на подизању свести јавности о неопходности заштите школске деце од ХПВ, главног узрочника рака грлића материце. Покренули смо иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама које се налазе у календару обавезне имунизације – рекла је Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори”.

Начелница педијатрије у Дому здравља „Др Симо Милошевић” Чукарица др Јелена Митровић нагласила je да је у Србији и даље највећи изазов недостатак времена да се педијатри на прави начин посвете превенцији ХП вируса, да родитељима током посете педијатру објасне све о овој имунизацији.

– И поред тога што се ради на подизању свести, одзив на нивоу Републике варира од региона до региона и износи око седам одсто, што је изузетно мало. Ипак, добро је што је држава одобрила да ову вакцину бесплатно могу да приме деца од девет до 19 година – рекла је докторка Митровић.

И поред тога што против рака грлића материце постоје три нивоа превенције, који обухватају имунизацију, односно давање вакцине, редовне гинеколошке прегледе са испитивањем постојања инфекције, односно промена изазваних ХПВ, и њихово уклањање у случају да се на прегледу уоче, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце, од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а скоро 700 изгуби битку са овом болешћу.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
БЕСПЛАТНА ХПВ ВАКЦИНАЦИЈА У БЕОЧИНУ ЗА ДЕВОЈЧИЦЕ И ДЕЧАКЕ ОД 9 ДО 19 ГОДИНА Ево када можете доћи у Дом здравља „Др Душан Савић Дода“

БЕСПЛАТНА ХПВ ВАКЦИНАЦИЈА У БЕОЧИНУ ЗА ДЕВОЈЧИЦЕ И ДЕЧАКЕ ОД 9 ДО 19 ГОДИНА Ево када можете доћи у Дом здравља „Др Душан Савић Дода“

19.03.2025. 11:49 11:54
У СРБОБРАНУ, У СУБОТУ, 22. МАРТА Превентивна акција „Отворена врата” на тему ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ ХПВ
Србобран

У СРБОБРАНУ, У СУБОТУ, 22. МАРТА Превентивна акција „Отворена врата” на тему ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ ХПВ

19.03.2025. 10:25 10:30
БЕСПЛАТНА ХПВ ВАКЦИНА ЗА ДЕЦУ У НОВОМ САДУ Два термина без заказивања у марту

БЕСПЛАТНА ХПВ ВАКЦИНА ЗА ДЕЦУ У НОВОМ САДУ Два термина без заказивања у марту

12.03.2025. 11:08 11:14