ГЛАВА УБИ, ОЧИ ИСПАДАЈУ, СВАКА КОСТ МЕ БОЛИ Овако болесни ОД ОВА 3 ВИРУСА ОПИСУЈУ СИМПТОМЕ, угрожена највише ДЕЦА
Школе и вртићи практично су полупразни, јер је међу децом у Србији уочен пораст оболелих од коксаки вируса, заушки и варичела,због чега су вртићи и школска одељења десеткована, а када су одрасли у питању, осим кашља, цурења из носа, многе „ломи“ необјашњиви бол тела, слабост, умор, главобоља...
Њима често деца пренесу разне вирусе, многи се труде да "одлеже" на ногама, а уз витамине и пуно сна много би лакше све изгурали. Ево шта све ломи и децу и одрасле, на које симптоме да обратите пажњу и шта може да вам помогне.
Педијатар др Дејан Јонев из Београда каже за „Блиц“ да је апсолутно тачно да међу децом владају коксаки вирус, заушке, варичеле, и да су све чешће вирозе, било да су стомачне или респираторне везане за органе за дисање, поготово за горњи респираторни тракт.
- Савет је увек да, не само деца, него и одрасли и сви што мање бораве у затвореним просторијама, на местима где има много људи, где би могли да се заразе и да добију вирус, међутим, то је тешко јер је доста школске деце болесно. У одељењу буде само по 10 или 15 ученика, сви су болесни, је они једни другима веома лако преносе инфекцију, било да је у питању стомачна или респираторна вироза– каже др Дејан Јонев.
Слично је у вртићима и родитељи треба да обрате пажњу на следеће симптоме у виду кашља, цурења носа, кијања и температуре.
- Ако се јаве наведени симптоми треба одмах одвести дете код лекара који ће саветовати да дете не иде у колектив, да не би другој деци пренело инфекцију, а и да би се адекватно опоравило - поручује др Јонев.
Обавезно витамин Д
На питање који витамини су најважнији да би деца ојачала имунитет и лакше се изборила са вирусима, педијатар каже да је одговор - Д витамин.
- Д витамин је чак најважнији у заштити и и стварању имунитета. Препоручујемо препарате и мултивитаминске, али апсолутно и увек је на првом месту да исхрана буде разноврсна, што углавном није случај јер се деца једнолично хране. Постоји тренд да се не једе месо, да се чак не једе воће, а то није у реду. Треба прво обезбедити разноврсну исхрану, а ако је дете често болесно по одлуци лекара могу да се употребе суплементи – саветује др Јонев.
Заушке или мумпс
- Остатак који није заштићен може да оболи, али ће имати блажу клиничку слику. Зато обавезно треба да приме макар прву дозу сва деца. Чињеница је да вакцинални обухват са ММР вакцином није задовољавајући. Када се прими друга доза, заштита је око 88 одсто када говоримо о заушкама, док је заштита за морбиле 98 одсто. Мумпс, односно заушке, друга је болест од које чува ММР и ова вакцина је најбоље решење – каже др Небојша Бохуцки.
У случају да дете није вакцинисано ММР вакцином, има већу вероватноћу да добије неку од компликација мумпса. Код дечака то је запаљење тестиса, док код девојчица може да настане запаљење јајаника. Може да се јави панкреатитис, менингитис или запаљење можданих овојница, енцалифитис или запаљење мозга.
Варичеле или овчје богиње
Вакцина против варичела у Србији постоји, али није у програму обавезне имунизације. Може се примити на лични захтев.
- Варичела је углавном опасно обољење у првој години живота, до 12 месеци и након 15. године живота, док је између 1. и 15. године нешто лакше обољење. Код неких настају компликације. Може да се прими вакцина против варичеле или она која чува од четири заразне болести у исто време, а то је ММРВ вакцина – каже др Бохуцки.
Компликација која може да се јави у периоду када је болест мање опасна, од 1. до 15. године, је упала плућа.
- Може настати менингитис, односно, енцефалитис, али далеко ређе него код заушки и неких других вируса. Деца се заражавају по правилу у предшколском узрасту и у првом разреду. Настају читаве мале епидемије, колектив се зарази, вирус буквално протутњи кроз забавишта и школе најчешће у јесен. То се управо сада и дешава, али то је нормално – каже др Бохуцки.
Коксаки вируси, група А и Б, или болест „прљавих руку“
У групи А коксаки вируса има 23 серотипа, док у групи Б има 6.
- Код сваког клиничка слика може да буде потпуно одустна, а може да има и широки спектар тегоба. Рецимо, група А може да узрокује болест „руку, ногу и уста“. Карактеристичне промене настају на стопалима, шакама и унутар усне дупље у виду мехурића и испупчења. Ако је клиничка слика концентрисана само на усну дупљу, на ждрело, то је херангина– објашњава др Бохуцки.
Код коксаки вируса групе Б може да даје веома благо до озбиљијих стања.
- Код 90 одсто деце је болест блага. Деца у колективу дођу у додир са великих бројем серотипова, у групи А чак 23 пута и против тих сероотипа и развију имунитет. Често обољевамо од коксаки вируса а да тога нисмо ни свесни, односно, најчешће нисмо ни болесни или смо благо болесни са повишеном температуром, дете је пар дана малаксало, као и код неке друге вирозе – каже др Бохуцки.