GLAVA UBI, OČI ISPADAJU, SVAKA KOST ME BOLI Ovako bolesni OD OVA 3 VIRUSA OPISUJU SIMPTOME, ugrožena najviše DECA
Škole i vrtići praktično su poluprazni, jer je među decom u Srbiji uočen porast obolelih od koksaki virusa, zauški i varičela,zbog čega su vrtići i školska odeljenja desetkovana, a kada su odrasli u pitanju, osim kašlja, curenja iz nosa, mnoge „lomi“ neobjašnjivi bol tela, slabost, umor, glavobolja...
Njima često deca prenesu razne viruse, mnogi se trude da "odleže" na nogama, a uz vitamine i puno sna mnogo bi lakše sve izgurali. Evo šta sve lomi i decu i odrasle, na koje simptome da obratite pažnju i šta može da vam pomogne.
Pedijatar dr Dejan Jonev iz Beograda kaže za „Blic“ da je apsolutno tačno da među decom vladaju koksaki virus, zauške, varičele, i da su sve češće viroze, bilo da su stomačne ili respiratorne vezane za organe za disanje, pogotovo za gornji respiratorni trakt.
- Savet je uvek da, ne samo deca, nego i odrasli i svi što manje borave u zatvorenim prostorijama, na mestima gde ima mnogo ljudi, gde bi mogli da se zaraze i da dobiju virus, međutim, to je teško jer je dosta školske dece bolesno. U odeljenju bude samo po 10 ili 15 učenika, svi su bolesni, je oni jedni drugima veoma lako prenose infekciju, bilo da je u pitanju stomačna ili respiratorna viroza– kaže dr Dejan Jonev.
Slično je u vrtićima i roditelji treba da obrate pažnju na sledeće simptome u vidu kašlja, curenja nosa, kijanja i temperature.
- Ako se jave navedeni simptomi treba odmah odvesti dete kod lekara koji će savetovati da dete ne ide u kolektiv, da ne bi drugoj deci prenelo infekciju, a i da bi se adekvatno oporavilo - poručuje dr Jonev.
Obavezno vitamin D
Na pitanje koji vitamini su najvažniji da bi deca ojačala imunitet i lakše se izborila sa virusima, pedijatar kaže da je odgovor - D vitamin.
- D vitamin je čak najvažniji u zaštiti i i stvaranju imuniteta. Preporučujemo preparate i multivitaminske, ali apsolutno i uvek je na prvom mestu da ishrana bude raznovrsna, što uglavnom nije slučaj jer se deca jednolično hrane. Postoji trend da se ne jede meso, da se čak ne jede voće, a to nije u redu. Treba prvo obezbediti raznovrsnu ishranu, a ako je dete često bolesno po odluci lekara mogu da se upotrebe suplementi – savetuje dr Jonev.
Zauške ili mumps
- Ostatak koji nije zaštićen može da oboli, ali će imati blažu kliničku sliku. Zato obavezno treba da prime makar prvu dozu sva deca. Činjenica je da vakcinalni obuhvat sa MMR vakcinom nije zadovoljavajući. Kada se primi druga doza, zaštita je oko 88 odsto kada govorimo o zauškama, dok je zaštita za morbile 98 odsto. Mumps, odnosno zauške, druga je bolest od koje čuva MMR i ova vakcina je najbolje rešenje – kaže dr Nebojša Bohucki.
U slučaju da dete nije vakcinisano MMR vakcinom, ima veću verovatnoću da dobije neku od komplikacija mumpsa. Kod dečaka to je zapaljenje testisa, dok kod devojčica može da nastane zapaljenje jajanika. Može da se javi pankreatitis, meningitis ili zapaljenje moždanih ovojnica, encalifitis ili zapaljenje mozga.
Varičele ili ovčje boginje
Vakcina protiv varičela u Srbiji postoji, ali nije u programu obavezne imunizacije. Može se primiti na lični zahtev.
- Varičela je uglavnom opasno oboljenje u prvoj godini života, do 12 meseci i nakon 15. godine života, dok je između 1. i 15. godine nešto lakše oboljenje. Kod nekih nastaju komplikacije. Može da se primi vakcina protiv varičele ili ona koja čuva od četiri zarazne bolesti u isto vreme, a to je MMRV vakcina – kaže dr Bohucki.
Komplikacija koja može da se javi u periodu kada je bolest manje opasna, od 1. do 15. godine, je upala pluća.
- Može nastati meningitis, odnosno, encefalitis, ali daleko ređe nego kod zauški i nekih drugih virusa. Deca se zaražavaju po pravilu u predškolskom uzrastu i u prvom razredu. Nastaju čitave male epidemije, kolektiv se zarazi, virus bukvalno protutnji kroz zabavišta i škole najčešće u jesen. To se upravo sada i dešava, ali to je normalno – kaže dr Bohucki.
Koksaki virusi, grupa A i B, ili bolest „prljavih ruku“
U grupi A koksaki virusa ima 23 serotipa, dok u grupi B ima 6.
- Kod svakog klinička slika može da bude potpuno odustna, a može da ima i široki spektar tegoba. Recimo, grupa A može da uzrokuje bolest „ruku, nogu i usta“. Karakteristične promene nastaju na stopalima, šakama i unutar usne duplje u vidu mehurića i ispupčenja. Ako je klinička slika koncentrisana samo na usnu duplju, na ždrelo, to je herangina– objašnjava dr Bohucki.
Kod koksaki virusa grupe B može da daje veoma blago do ozbiljijih stanja.
- Kod 90 odsto dece je bolest blaga. Deca u kolektivu dođu u dodir sa velikih brojem serotipova, u grupi A čak 23 puta i protiv tih serootipa i razviju imunitet. Često oboljevamo od koksaki virusa a da toga nismo ni svesni, odnosno, najčešće nismo ni bolesni ili smo blago bolesni sa povišenom temperaturom, dete je par dana malaksalo, kao i kod neke druge viroze – kaže dr Bohucki.