ДАНАС СЛАВИМО ОВЕ СВЕЦЕ Он је скупљао камење и градио келије ОНА НИЈЕ ПРЕДАЛА СВОЈУ ЛЕПОТУ Зато се данас држимо ОВОГА ОБИЧАЈА
Српска православна црква и њени верници обележавају преподобног Доротеја, као и Светог Кипријана и Свету великомученицу Јефимију
Преподобни Доротеј је био родом из Тиваиде. Живео је у пустињи близу Александрије, у месту Келије Пустињачке.
Преподобни Паладије, епископ Јеленопољски, ученик Светог Доротеја и очевидац његових подвига, у свом “Лавсаику” пише да је старац Доротеј 60 година провео у једној пештери, водећи врло строг живот.
Преко целог дана, па и по поподневној врелини, сакупљао је камење у приморској пустињи и стално зидао келије, па их давао онима који нису могли сами себи да их саграде.
Јео је мало сувог хлеба и прегршт зелени и пио мало воде.
Преподобни Паладије каже да га никада није видео да је испружио ноге, да је легао, него је по сву ноћ плео корпе од палмовог прућа и тако зарађивао себи за хлеб.
Упокојио се крајем четвртог века.
Беседа на данашњи дан налаже када не треба нарушавати пост, и каже да се не одричете могућности да помогнете другима када год сте у прилици.
Света великоммученица Јефимија била је родом из Халкидона, красна девица и телом и душом. Када Приск антипат устроји празник са жртвоприношењем Ареју у Халкидону, тада се 49 хришћана склонише од тог скверног жртвоприношења и скрише се. Но беху пронађени и изведени пред Приска. Међу њима беше и света Ефимија. Када их охоли Приск упита, зашто се не покоравају заповести царској, они одговорише „и царској и твојој заповести треба се повиновати, ако није супротна небескоме Богу; ако ли је супротна Богу, не само не треба јој се повиновати него јој се треба и противити". Тада их Приск удараше на разне муке, и то кроз 19 дана, из дана у дан. Двадесетога дана одвоји Ефимију од осталих и поче јој ласкати због лепоте њене, да би је придобио за идолопоклонство. Но како све ласке прођоше узалудно, нареди мучење девице. Мучише је прво на точку, но ангел Божји јави се и изломи точак. Потом је бацише у пећ огњену, но Божјом силом би сачувана. Видећи то два војника, Виктор и Состен, повероваше у Христа, због чега бише бачени зверовима; и тако славно скончаше земни живот. Потом Ефимија би бачена у ров, напуњен водом и сваким отровним гадом; но она прекрсти воду, кад уђе у ров, и оста неповређена. Најзад изведена пред дивље зверове, она се благодарношћу помоли Богу, и предаде дух свој. Родитељи њени чесно сахранише тело њено. Пострада 304. год. и пресели се у вечну радост. Спомиње се и 11. јула.
Свети Кипријан митрополит Кијевски био је родом изТрнова, као Света Петка, али васпитаник српски на Атону. Бавио се нарочито превођењем и преписивањем књига. Покровитељ му је био Филотеј патријарх Цариградски, који кад га упозна у Св. Гори, узе га к себи, и по том посла за митрополита у Кијев. Велике скорби и беде претрпео је као митрополит, но све је поднео благодушно, и својим плодотворним радом много користио руској цркви. У звању митрополитском провео близу 30 година. Пред смрт написао једну опроштајницу, која му је прочитана на гробу. Упокојио се 16. септембра 1406. год.
Чудотворне мошти почивају му у Успенској цркви у Москви.