overcast clouds
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"Радићемо до смрти!" ДА ЛИ ЋЕ СЕ У СРБИЈИ ГРАНИЦА ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ ЈОШ ПОМЕРАТИ У Европи "догурали" до 68 година

18.12.2024. 16:29 17:18
Пише:
Извор:
Курир.рс
Фото: Dnevnik.rs

Сваке године се прича о новим правилима за одлазак у пензију, а од 1. јануара 2025. женски услови померају се за додатна два месеца - тада ће жене моћи у старосну пензију са напуњених 63 године и 10 месеци живота и најмање 15 година стажа.

За мушкарце остаје као до сада, 65 година живота и 15 година стажа.

Навикли смо на то „помицање” граница код жена, које ће се изједначити са мушкарцима тек 2032. године. Али, шта ако никада нисте радили, или нисте скупили тих 15 година стажа? Може ли се остварити право на пензију и без радног искуства? Управо о томе, у јутарњем програму, разговарали су Надежда Сатарић, председница удружења „Амитy”, и адвокат Немања Милошевић. 

Надежде Сатарић говорила је о померању границе за одлазак у пензију:

- То ће ићи до 65 година. Оно што мене брине, то је да наши гледају шта се догађа у Европи, посебно у западној Европи.  Тамо је већ подигнут на 67 година за жене и мушкарце, негде чак иде и на 68, а иду и размишљања до 70 година. Али оно што ми стално овде говоримо "добро, то важи за њих, где су услови живота квалитетнији, где је очекивани животни век дужи него код нас", ми иначе сада после пандемије, 7 година живимо краће него у западним земљама. Према томе, немојте то да вам пада на паметјер онда ће практично знати да људи раде до смрти.

Фото: pixabay.com

Потом се дотакла млађе радне снаге и старијих који раде дуже:

- Код нас је све мање радноспособних људи, они који су у животном добу када требају да стварају доходак за себе и за своје породице, за оне који су већ у пензији... А да ли то значи да заправо те наше старије суграђане на неки начин искоришћавамо да што дуже раде јер ми немамо ту млађу радну снагу? Управо тако, немамо млађу радну снагу и нема ко да створи тај доходак. А повећава се контингент старијих људи, односно пензионера... а то онда подразумева да ће дуже и примати ту пензију.

Осврнула се и на људе без минимално 15 година стажа:

- Ми имамо и људе који нису остварили тих минималних 15 година за пензију и неки од њих, неки живе у сиромаштву, а немају никаквих примања, нису успели да се укључе у програм новчане социјалне помоћи који држава има и морамо да размишљамо као друштво и као држава и о њима. Посебно онима који немају нити сроднике на које се могу ослонити, који нису више способни да могу да раде, да нешто зараде, а немају неке некретнине од којих могу живети.

Немање Милошевића говорио је о томе ко има право на пензију без радног стажа:

- Свако лице које нема радни стаж може самостално уплаћивати доприносе по години радног стажа. Минимално 15 година. Уколико оствари такав услов, она може рачунати на пензију - рекао је Милошевић и потом се дотакао висине такве пензије: 

- Имамо оквире. Ми знамо колика је минимална пензија у Републици Србији. Она је сада тренутно око 24.000 динара. Нешто је мања пољопривредна пензија. Чини ми се око 19.000, ако не грешим. Тако да то прати управо те оквире.

Сатарић је истакла како је то живети са малом пензијом: 

- Онај ко живи у сеоској средини и још увек је способан да нешто ради, да држи макар једно прасе или свињу, неку кокошку или да мало баштице посади... нешто и има. Има 19.000 динара пензију. Не може да купи и да приушти себи квалитетну исхрану, не може да купи и да приушти себи квалитетно лечење за оне које је потребно, али преживљава. Ја бих стварно волела да дам тих 24.000 некоме ко доноси одлуке и да он покаже како то може да распореди у пракси. 

Потом се дотакла људи који имају уплаћене, али не довољно

- Ми имамо око 115.000 њих који су ван ПИО система, а имају 65 и више година. Неки су уплатили 7 до 8 година, неко 10, неко можда и 13 и нису успели да дођу до тих 15 година. Тим људима никада ништа није обештећено. Држава на првом месту мора да мисли о тим људима и у обавези је да их врати. Да ли једнократно, да ли за оне који живе у сиромаштву. У свету се користи тај институт у око сто земаља на свету. Код нас оне нису уведене, а размишља се о њима од 2003. године. Сада, када се прича да смо се стабилизовали, мислим да је дефинитивно дошао тренутак када треба да се обештете ти људи - рекла је Сатарић.

Забрањено преузимање дела или читавог текста и/или фото/видеа, без навођења и линковања извора и аутора, а у складу са одредбама WМГ услова коришћења и Законом о јавном информисању и медијима.

 

Извор:
Курир.рс
Пише:
Пошаљите коментар