overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УНХЦР:Како одговорити на избегличку кризу у Грчкој

27.03.2017. 16:52 11:39
Пише:

"УНХЦР је у потпуности ангажован на налажењу трајних решења у Грчкој заједно са надлежним органима и ЕУ. Дубоко се надам да ће наредни месеци утрти пут даљем побољшању ситуације” рекао је високи комесар УНХЦР Филипо Гранди.

Гранди сматра да се ситуацијом у Грчкој може управљати, али да је потребан прелазак са постојећег, ванредног одговора на одрживи систем, у коме тражиоци азила и избеглице имају приступ адекватној бризи, подршци и потребним решењима.

"Али да бисмо то остварили, неопходна је чвста опредељеност свих страна”, навео је он, додајући да је приоритет поправљање услова прихвата.

Како је договорено са владом Грчке, то би захтевало повећање смештајних капацитета у градским срединама попут додатних станова, реновирање неких избегличких центара којима управља држава и брзо затварање свих неусловних центара, саопштио је УНХЦР.

Побољшање услова прихвата такође ће допринети превенцији и борби против сексуално и родно заснованог насиља, коме су на овим локацијама изложени многи угрожени тражиоци азила, укључујући жене и децу.

УНХЦР је спреман да прошири свој програм смештаја, посебно у сарадњи са општинама. Од овог програма, који је допринео враћању њихових живота у нормалу и који утире пут социјалној интеграцији оних избеглица које ће остати у Грчкој, до сада је имало користи више од 27.000 тражилаца азила.

Агенција УН апелује да се више пажње посвети специфичним потребама деце без пратње и деце одвојене од родитеља или старатеља изван земље порекла. Тек две трећине од 2.100 деце без пратње и деце одвојене од родитеља или старатеља изван земље порекла која су формално регистрована у Грчкој смештено је у склоништа или објекте прилагођене њиховим потребама.

УНХЦР се такође нада што скорашњем усвајању и имплементацији нацрта закона о старатељству. Регистрација и процесуирање захтева за азил од кључног је значаја, како на острвима тако и на копну. УНХЦР нарочито препоручује Служби за азил Грчке да, у сарадњи са Европском канцеларијом за азил (ЕАСО), у разумном временском року изради план потребних капацитета за регистрацију и процесуирање захтева за азил на острвима и на копну.

Више пажње потребно је посветити дужини и квалитету азилних процедура и услова за пријем на острвима, рекао је Гранди.

„Тиме ће се омогућити бржи и бројнији трансфери на копно и спречити преопретећивање капацитета у центрима на острвима и њихово пропадање чији смо сведоци протеклих месеци” додао је он, примећујући да је УНХЦР подржао око 7.000 од више од 10.000 трансфера од јуна 2016. године. „Да буде јасно: Грчка сама не може да реши ситуацију на острвима. УНХЦР ће наставити да помаже али ће од кључног значаја бити и снажна подршка земаља чланица ЕУ” рекао је Гранди.

УНХЦР је такође инсистирао на потреби за достојанственим повратком људи за које се установи да нису у потреби за међународном заштитом у њихове земље порекла. Ово је кључни елемент сваког ефикасног азилног система и веома је важно за његов кредибилитет.

„Убрзавање темпа и повећање броја људи премештених из Грчке у друге европске земље или спојених са члановима породица такође је кључно за остваривање напретка. Потребно је више солидарности и поделе одговорности у Европи” рекао је Високи комесар.

Према подацима од 20. марта, само 10.000 тражилаца азила је отишло из Грчке у друге европске земље.

УНХЦР апелује за више могућности за интеграцију избеглица. „Куцнуо је час да се инвестира у осамостаљивање тражилаца азила и локалну интеграцију избеглица у Грчкој, да би дали већи допринос заједници која их је примила” рекао је Гранди.

Интензивније коришћење новчане помоћи, при чему породице које испуњавају услове за то добијају дебитну картицу са фиксном количином новца сваког месеца за покривање основних потреба попут додатних количина хране или одеће, биће користан инструмент у том смислу, нагласио је.

Већи број избегличке деце требало би да има могућност да иде у школу, а све избеглице би требало да имају бољи приступ услугама социјалне заштите, курсевима језика и културне оријентације, стручним обукама и програмима запошљавања.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар