Српски језик да буде равноправан у Подгорици
ПОДГОРИЦА: Део црногорске опозиције тражи да се Статутом Града Подгорице утврди да поред црногорског и српски језик буде равноправни, будући да, према последњем попису, српски језик у Црној Гори говори 60 одсто становништва.
Након што су одборници ДПС и ЛП у парламенту Подгорице предложили допуну Статута главног града поглављем које ће се односити на употребу језика и писма, Радош Зечевић, шеф клуба одборника опозиционог ДФ каже да је њихова намера дискриминаторске и да би српски језик требало да буде равноправан.
"Српски језик је језик већинског народа и он мора бити равноправан са црногорским. У наредном периоду требало би да се ове ствари договоре на републичком нивоу. Мислим да ће захтев Нове српске демократије у наредном периоду ићи у том правцу и то ће бити један од услова за даљу политичку стабилизацију у Црној Гори", екао је Зечевић.
Истакао је да не подржава предлог ДПС и ЛП с обзиром на то да српски језик говори 60 одсто становништва државе.
Прецизира да је то податак са последњег пописа становништва и да стога српски језик не може бити од мањег значаја, пренео је портал РТЦГ.
"Уједињена Црна Гора се залаже за равноправност српског језика у Црној Гори, па самим тим и у Главном граду. У тренуцима када се црногорска јавност тресе под новим аферама, ДПС овим потезом покушава да опет скрене пажњу народу и то ударајући по језику", каже Данило Јокић председник Одбора главног града Уједињене Црне Горе.
Подсетио је да се ова странка од свог оснивања залаже за помирење и уједињење, што, како каже, и име каже, а поштујући већинску језичку заједницу поштујемо и људска права, па је равноправност српског језика једино решење.
Са Демократским фронтом и Уједињеном Црном Гором се слаже и Социјалистичка народна партија.
"Социјалистичка народна партија се увек залагала да оба језика буду равноправна. За нас је неподношљиво и не прихватљиво да Срби до ове мере буду дискриминисани као конститутивни народ, да не говоримо о неким годинама ранијим када се већина становништва изјашњавало као српско", каже Драган Ивановић, потпредседник СНП.
Очигледно је, додаје, да су неки нови трендови и интереси у Црној Гори довели до тога да се и они који су се до јуче изјашњавали као Срби, сада у страху за радно место, прилагођавају и саопштавају припадност.
"Ово је дискриминација српског народа", рекао је Ивановић.
Шеф клуба одборника Демократа Владимир Чађеновић саопштио је да би право решење било преписати решење из Устава Црне Горе.
"До сада се у одредбама у свим радним верзијама статута Главног града нису налазиле одредбе које регулишу питање језика јер је он регулисан Уставом. Једино нормално решење да се из Устава Црне Горе препише оно што је тамо прописано", рекао је Чађеновић.