Русија критиковала Хрватску због Украјине
МОСКВА: Руско Министарство спољних послова оценило је данас да су покушаји Загреба да помогне Кијеву да примени хрватско искуство "мирне реинтеграције окупираних територија" на Донбас "непримерни и контрапродуктивни".
Како се објашњава у саопштењу, након разговора хрватског и украјинског премијера у Загребу могле су се чути изјаве да постоје планови да се појачају активности хрватске радне групе о сарадњи са Украјином, основане у октобру 2016, преноси ТА С.
"Група покушава да помогне Кијеву да искористи хрватско искуство таковане мирне реинтеграције окупираних територија за које се тврди да је наводно применљиво на Доњецк и Луганск. Морамо да нагласимо да су такви кораци непримерени и контрапродуктивни, јер ни најмање не олакшавању решавање унутрашњег украјинског сукоба", наводи се у саопштењу.
Руско министарство је, такође, изразило жаљење што хрватске власти промовишу своје институције "домаће производње" уместо да позивају на јачање дијалога у оквиру Контакт групе из Минска.
Оцењује се и да "хрватска једнострана процена" балканске кризе 1990-их година охрабрује кијевску ратну страну и наводи да би Хрватска, уместо тога, требало да јасно изрази своју посвећеност потрази за путевима да се реши ситуација.
"Они немају жељу да одустану од планова да унапреде војну сарадњу са Украјином, уместо да траже од Кијева да прекине са гранатирањем Донбаса, да укине саобраћајну и економску блокаду региона и укине рестрикције којима се ограничава приступ становништва информацијама", сматра то министарство.
Руско министарство изразило је очекивање да ће њихове хрватске колеге преусмерити своје напоре како би учиниле да Кијев испуни своје обавезе у склопу пакета мера, које је усвојила Нормадијска четворка.
Хрватски премијер Андреј Пленковић састао се у уторак у Загребу с украјинским колегом Володимиром Гројсманом с којим је разговарао о кризи у Украјини, где је у задње три године погинуло 10.000 људи, подсећа Хина.
Пленковић је на заједницкој конференцији за новинаре рекао да је Хрватска била "жртва великосрпске агресије 90-их година, имала окупирана подручја и угрожен територијални интегритет, али и искуство мирне реинтеграције" и навео да је зато жели да "помогне Украјини да мирно интегрише своју територију у уставноправни поредак".
Из тог разлога, додао је, основана је радна група у циљу да се Украјини "понуди каталог мера које је Хрватска спровела при својој мирној реинтеграцији".